Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Technika B&R při řízení robotů Comau

Společnost Comau Robotics se sídlem v italském Turíně bude pro automatizační a řídicí úlohy využívat výhradně techniku společnosti B&R. Pro své článkové roboty tato společnost zvolila tři zařízení z dílny B&R. Prvním z nich je modulární víceosý systém pro řízení pohonů AcoposMulti řady C5G, který spolupracuje s přímými momentovými motory. Vyznačuje se velkým výkonem při malém obestavěném objemu, velkou účinností a spolehlivým a bezpečným provozem. Jde o energeticky úsporné servopohony: zatímco běžné motory při brzdění přeměňují mechanickou energii v teplo, pohony AcoposMulti mechanickou energii regenerují zpět na elektrickou. Dále se v robotech společnosti Comau Robotics uplatní průmyslové počítače nové generace APC810 osazené dvoujádrovými procesory Core2 Duo, které vynikají především značným výkonem. Přitom použité dvoujádrové procesory mají tak nízkou spotřebu, že tyto počítače mohou být provozovány bez ventilátoru.
 
Třetím produktem, který společnost Comau Robotics uplatní pro řízení robotů, je inteligentní modulární systém I/O X20. Vyznačuje se unikátním způsobem komunikace mezi jednotlivými moduly (systémové sběrnice základní desky X2X link), který dovoluje, aby moduly byly instalovány vedle sebe v rozváděči nebo rozmístěny po celém zařízení (až na vzdálenost 100 m). Prezident akciové společnosti Comau Robotics Maurizio Filoni prohlásil, že zavedením integrovaných automatizačních řešení firmy B&R byl položen základ odborného partnerství, které přinese dlouhodobé konkurenční výhody. Pro toto partnerství se společnost Comau rozhodla nejen s ohledem na velmi inovativní produkty firmy B&R. Velmi pádným argumentem pro ni bylo, že produkty B&R využívají pro přenos dat protokol Ethernet Powerlink, který usnadní zavádění hardwarových komponent do osvědčeného systému řízení CNC firmy Comau. Nezanedbatelným faktorem jsou také bezpečnostní řešení integrovaná v produktech společnosti B&R.
(B+R automatizace spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Průmyslové počítače poslední generace APC810 osazené dvoujádrovými procesory Core2 Duo
Obr. 2. Prezident akciové společnosti Comau Robotics Maurizio Filoni (vpravo) a generální ředitel B+R Italy Luca Galluzzi (vlevo) věří v dlouhodobé partnerství