Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Základním požadavkem kvalitní tvorby poptávky (objednávky) je co nejpřesnější specifikace zadání. Zde je zpravidla kladen důraz na technické parametry zařízení, které je předmětem objednávky. Jejich zadání je ale většinou úkolem nejsnazším, neboť vycházejí z vlastní technologie, která je známa. Přesto se v praxi často objevují objednávky, kde poměrně dost důležitých parametrů chybí. Ve snaze zabránit případným nesrovnalostem nebo zbytečným průtahům s následným dodatečným vyjasňováním a upřesňováním nabízí tento článek návod, který urychlí a zpřesní specifikaci požadovaného typu magnetických plovákových stavoznaků všech typů.
Terminologie
V první řadě je nutné si uvědomit nutnost užití správné terminologie, tedy zda požaduji snímač, či spínač, popř. obtokový stavoznak. Tyto pojmy jsou velmi často používány špatně. Přitom je to jednoduché. Spínače jsou měřidla, jež signalizují pouze limitní polohy hladiny, na rozdíl od snímačů, které sledují polohu hladiny vždy průběžně, byť s různou přesností. Aby to nebylo tak snadné, existují i jejich kombinace. V těch případech je vždy preferován název snímač, přičemž doplňkovým textem je nutné upřesnit, že jde o snímač doplněný kontaktními výstupy. Samostatnou kapitolou jsou obtokové stavoznaky, které jsou svou konstrukcí specifickým druhem snímačů (obr. 1).
Technické parametry
Pro všechny typy snímačů, spínačů a stavoznaků je vždy nutné specifikovat nejméně tyto základní údaje: přesné označení připojovacích rozměrů (nejlépe i s označením příslušné normy), maximální výpočtový tlak a teplotu, popis měřeného média (zejména jeho hustotu a chemické pojmenování), měřicí rozsah nebo polohu sledovaných limitních hodnot a úplnou specifikaci všech požadovaných výstupních signálů. Například pro hladinový spínač je to kromě typu kontaktů (spínací, rozpínací, přepínací) také požadavek na jejich provedení (podle specifikace Namur aj.).
Je dohodnuto, že název spínacích a rozpínacích kontaktů je odvozen od jejich funkce při pohybu plováku vzhůru. Je-li požadován analogový výstupní signál, je důležité uvést požadovanou přesnost signalizace, popř. i požadavek na protokol HART. V neposlední řadě je důležitý i popis prostředí, ve kterém bude přístroj instalován (např. prostředí s nebezpečím výbuchu, požadavek na stupeň krytí IP nebo zvláštní klimatické okolnosti).
Speciální varianty
Kromě standardních, katalogových verzí dodávají mnozí výrobci další speciální varianty snímačů, spínačů a stavoznaků, které v katalogu obvykle uvedeny nejsou, ale pro zákazníky mohou být velmi zajímavé. Zde je uvedeno několik příkladů speciálních provedení obtokových stavoznaků od jednoho z jejich nejvýznamnějších výrobců, firmy KSR Kuebler.
Výrobce nabízí jako variantu vizuálního sledování hladiny na liště s otočnými válečky i otočné destičky (vhodné zejména pro rychle se měnící úrovně hladiny), oboje i v reflexních verzích. Samozřejmostí je možnost doplnit je o boční gravírovanou stupnici s rozlišením v centimetrech nebo milimetrech (z plastu, hliníku nebo korozivzdorné oceli). Další specialitou, v katalozích zpravidla neuváděnou, je varianta dovažovaného plováku, jenž dovoluje měřit i mezihladinu (rozdíl hustot obou frakcí musí být však větší než 50 kg/m3). Zvláštní a technologicky výhodnou, ale z neznalosti málo žádanou verzí jsou stavoznaky se zdvojenou nebo i ztrojenou signalizací na jednom stavoznaku. Jednotlivé signalizace jsou vzájemně nezávislé a lze dodat i typ se společnou sdružovací skříňkou. Pro rozsahy měření větší, než uvádějí katalogy (přes 6 m), nabízí výrobce možnost dělených stavoznaků.
Závěr
Závěrem, zejména pro méně zkušené projektanty a objednavatele, lze doporučit vždy odbornou osobní konzultaci, a to přímo s výrobcem nebo s jeho tuzemským dodavatelem.
Ing. Jiří Havlík,
Obr. 1. Obtokový stavoznak