Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

TDS101-4 a TDS101-6: inteligentní displeje s rozhraním Modbus TCP a RTU

V řadě TDS jsou displeje pro interiérové nebo průmyslové použití: jsou elegantní, a přitom mají krytí IP65. Díky rozhraní Ethernet to nejsou jen obyčejné displeje, ale zobrazovací jednotky, které umějí plno věcí. Jsou navržené s ohledem na požadavky různých úloh v průmyslu – od výroby až po energetiku.

Výška číslic displeje TD101 je 101 mm, menší TDS57 má číslice výšky 57 mm (obr. 1). Displeje umějí regulovat svůj jas podle okolního osvětlení.

Konfigurace displeje je jednoduchá a intuitivní. Provádí se v interní webové stránce (obr. 2). Nastavují se síťové parametry, jas a také zvolená funkce, která může být následující:

 

Univerzální displej

V tomto režimu je displej klasickým zobrazovačem, na který se posílají z řídicího systému údaje k zobrazení. Může to být např. hmotnost, tlak, počet osob, počet volných míst na parkovišti apod. Ke komunikaci je možné použít jeden ze standardních protokolů: SNMP, Modbus TCP, http GET nebo XML. Formáty dat všech protokolů jsou detailně popsány v návodu.

Nastavit lze i omezenou platnost dat, aby displej neukazoval nesmyslné hodnoty, dojde-li ke ztrátě spojení. V tom případě po nastavené době displej ukáže např. pomlčky nebo zhasne.

Displej, který si sám čte data

Tento režim (obr. 3) je zajímavý tím, že umožní displej jednoduše použít se zařízením, které komunikuje protokolem Modbus. To je v současné době převážná většina zařízení. Displej se v tomto režimu chová jako klient a sám si stahuje, přepočítává a zobrazuje data z nastaveného registru zařízení. Není tedy třeba žádný vložený řadič, který by data četl a potom zobrazoval.

 

Hodiny a datum

Má-li displej TDS101 zobrazovat čas nebo datum, je jeho nastavení celkem jednoduché. Displej má vlastní interní reálný čas, který se synchronizuje pomocí zadaného NTP serveru. Lze nastavit i různá časová pásma, změnu letního času apod.


Teploměr

Aby mohl displej TDS101 fungovat jako teploměr, je třeba připojit snímač teploty a zvolit tuto funkci v konfiguraci displeje. Teplotní rozsah je –55 až +125 °C a přesnost ±0,5 °C.

 

Provedení

Displeje řady TDS mají robustní černou eloxovanou hliníkovou krabici.

Na webové stránce www.papouch.com čtenáři najdou široký sortiment profesionálních displejů TDS ETH. Zákazníci získají nejen kvalitu, ale také partnerství s firmou, která rozumí potřebám moderního průmyslu. Displeje řady TDS je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni pomoci s jejich aplikací v konkrétní úloze.

(Papouch s. r. o.)

 

Obr. 1. Displeje řady TDS101 jsou dodávány ve čtyřech velikostech, každá z nich může mít rozhraní Ethernet nebo RS-485

Obr. 2. Interní webová stránka displeje umožňuje jednoduché nastavení

Obr. 3. Displej TDS101 si umí o data říci sám