Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Systémy Panasonic šetří lidské zdroje

Letošní rok byl z hlediska vývoje a zavádění kamerových systémů zlomový. Společnosti zabývající se průmyslovou výrobou pochopily, že ponechat výstupní kontrolu nespolehlivému lidskému oku je velmi nejistá cesta, na jejímž konci hrozí odliv nespokojených zákazníků. Nebylo by tedy lepší přenechat kontrolu strojům, které nejenže nechtějí dovolenou, ale ani nesvačí a nechodí k lékaři? Článek je virtuální procházkou průmyslovým provozem, kde se na každém kroku uplatňují výrobky z oboru automatizační techniky (obr. 1) společnosti Panasonic Electric Works (PEW).
 

K robotu přijíždí polotovar na dopravníku – synchronizaci řídí PLC

V nabídce společnosti PEW naleznou zájemci velké množství různých programovatelných automatů: od nejmenších modelů řady FP-e, přes kompaktní modulární systémy řad FP0, FP-Σ (Sigma) a FP-X až po výkonné PLC řad FP2 a FP2SH. K programovatelným automatům jsou k dispozici prostředky pro zapojení PLC do sítě, moduly analogových vstupů a výstupů, polohovací moduly a rovněž moduly rozšiřující vnitřní paměť. Vývoj jde stále kupředu a koncem letošního roku se objeví další novinky jako např. rozšiřující moduly pro FP-X se šestnácti vstupy a čtrnácti výstupy, Modem56k a též nový software FPWIN ver. 6.
 

PLC pracuje na základě údajů ze senzorů

Pro jakýkoliv úsek výroby si lze zvolit vhodný senzor mezi produkty značky Sunx. V bohaté nabídce jsou nejenom optoelektronické a laserové snímače v různém provedení, ale také indukční snímače přiblížení, snímače vířivých proudů, snímače tlaku a další.
 

Ruka robotu uchopí polotovar – správné uchycení zajistí kamera

Společnost Panasonic Electric Works již tradičně nabízí kvalitní kamerové systémy pro průmyslové zpracování obrazu a dnes může na základě svých zkušeností nabídnout zákazníkům široký sortiment produktů. Pro jednoduché úlohy jsou vhodné kamerové senzory LightPix AE20 a pro náročnější vyhodnocování kompaktní systémy pro zpracování černobílých a barevných obrazů řad A, AX a PV. Na vzrůstající poptávku po kvalitním průmyslovém snímání obrazu zareagovala společnost PEW uvedením na trh nového kamerového systému PV500, který byl na letošním veletrhu Amper oceněn cenou Zlatý Amper. Nejvyšší řada kamerových systémů na bázi PC nese označení P400 (obr. 2) a je vybavena inspekčním softwarem Vision P400. Tyto systémy umožňují obsluhovat až dvanáct kamer.
 

Výrobek postupuje linkou podle instrukcí řídicího počítače

Posun materiálu či výrobků v různých fázích zpracování zajišťují univerzální nebo specializované dopravníky a manipulátory. Ve všech těchto zařízeních, ale také pro pohon automatických dveří, balicích linek, čerpadel, ventilace či výtahů najdou uplatnění pohony (obr. 3) ze širokého spektra nabídky společnosti PEW – jednofázové či třífázové měniče frekvence i servopohony až do výkonu 5 kW.
 

Identifikace zajistí ideální průběh výroby i dohledání konkrétních dílů

Jediný opravdu trvalý způsob, jak označovat jednotlivé části či celé výrobky, je použití laserového paprsku. Jednotlivé díly lze označovat definovatelným řetězcem (ID, datum, čas atd.) nebo 2D kódem, který při správném použití ve výrobním procesu zaručí bezchybnou návaznost celého systému. Laserové popisovače jsou schopny popisovat jak staticky, tak za pohybu, kdy maximální rychlost posunu může být až 240 m/min. Společnost Panasonic Electric Works dodává laserové popisovače i nadále pod obchodní značkou Sunx. Modely řady LP-400 a LP-V10/15 s velmi malou spotřebou jsou velmi vhodné především pro kvalitní a trvalé označování téměř jakýchkoliv materiálů v hromadné výrobě. Pro své zákazníky společnost Panasonic Electric Works zdarma vyzkouší popisování dodaných vzorků; zatím se vždy podařilo splnit přání zákazníka.
 

Rizikové výrobní úseky jsou opatřeny bezpečnostními závorami

Linka běžně pracuje bezchybně bez zásahu lidské ruky. Nad bezpečností pracovníků, kteří provádějí nezbytné zákroky, bdí elektronické bezpečnostní závory (obr. 4). Při narušení hlídaného prostoru dokážou během 11 ms vyslat signál k zastavení stroje či k jiné akci vedoucí k ochraně zdraví člověka. Obě řady bezpečnostních světelných závor SF2B i SF4B splňují kritéria průmyslových provozů a mají krytí IP61.
 

K zastavení či modifikaci výroby jsou určeny operátorské panely

Ve funkci centrálních dotykových panelů či operátorských rozhraní (HMI) konkrétních strojů se dobře uplatní výrobky z ucelené řady programovatelných operátorských panelů GT. Řadu tvoří množství rozličných modelů – od malých monochromatických po barevné panely s rozlišením až 320 × 240 bodů s akustickým výstupem a možností nastavovat je po síti. Nabídka operátorských panelů je letos rozšířena o model GT05 s 3,5palcovým displejem s rozlišením 320 × 240 bodů a možností zobrazovat až 4 096 barev. Celá řada GT s čelním panelem v krytí IP65 je určena do náročných průmyslových provozů.
 

Všudypřítomné výrobky společnosti Panasonic Electric Works

Produkty PEW jsou využity ve stovkách automatizačních úloh v Česku a tisících na celém světě. Proto je pravděpodobné, že úlohy dalších zákazníků jsou již někde vyřešeny. Informace o celé šíři sortimentu společnosti Panasonic Electric Works poskytnou její pracovníci na veletrhu ELO SYS, v hale 11, ve stánku 287 společnosti Mikrona.
 
Luděk Barták,
 
Obr. 1. Široká nabídka výrobků automatizační techniky společnosti Panasonic
Obr. 2. Kamerový systém P400MA
Obr. 3. PLC a pohony s volitelnými způsoby komunikace
Obr. 4. Automatizovaná výroba chráněna bezpečnostními závorami