Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Svět měřicí techniky na veletrhu Sensor+Test 2008

Třídenní veletrh Sensor+Test 2008 hostil ve dnech 6. až 8. května 2008 celkem 562 vystavovatelů na hrubé výstavní ploše 20 000 m2. Tento ne příliš rozsáhlý veletrh umožňuje návštěvníkům udělat si obrázek o současném dění v oboru měřicí a zkušební techniky bez velkých požadavků na fyzickou zdatnost. Na Sensor+Test 2008, pořádaný profesní organizací AMA Fachverband für Sensorik, přijelo 7 900 odborných návštěvníků.
 
Jak ukazuje tab. 1, oproti loňskému roku poklesl počet vystavovatelů o 8 % a zmenšila se i výstavní plocha. Chyběly zde zejména firmy dodávající výrobky pro automobilový průmysl. Určitý vliv má jistě to, že ve stejné době se ve Stuttgartu uskutečnily veletrhy zaměřené na zkušební techniku v automobilovém průmyslu (Automotive Testing Expo). Veletrh Sensor+Test 2008 je specifický tím, že zde vystavují převážně malé a střední firmy, většinou z německy mluvících zemí. Bylo tu ale možné narazit i na ruské, polské a maďarské firmy. Zdá se rovněž, že norimberské výstaviště se začíná těšit také oblibě asijských vystavovatelů. Z České republiky zde vystavovala své displeje a řídicí jednotky společnost Orbit Meret.
 
Vystavovatelé obsadili dvě haly – 7 a 9, zatímco hala 8 (Aktionhalle) byla vyhrazena ukázkám měřicí a zkušební techniky v praxi a zasahovala letos i na volný prostor. Na volném prostranství se proháněly testovací vozy předvádějící využití senzorů, navigací GPS apod. V hale 8 byl umístěn také společný stánek mladých inovativních firem, jimž hradilo 80 % nákladů na vystavování Spolkové ministerstvo hospodářství a techniky.
 
V halách 7 a 9 našli návštěvníci dvě volně přístupná přednášková fóra. Většinou na nich představovali svá řešení zástupci vystavujících firem. Zajímavým oživením byly pódiové diskuse. V úterý 6. května se diskutovalo o trendech na trzích v oboru senzoriky. Diskusi moderoval Dr. P. Ebert, šéfredaktor německého časopisu Messtec & Automation, a účastníky byli zástupci dvou výrobců senzorů, Endress+Hauser a Intechno Consulting, dále Florian Solzbacher z univerzity v Utahu (USA) a Dirk Rein z odborného svazu AMA. Moderátorem středeční diskuse Mechatronik – quo vadis? byl Volker Oestreich, šéfredaktor časopisu Drives & Motion. Poslední, čtvrteční pódiová diskuse pod názvem Kreative Entwickler/kreative Verkäufer přinesla pohled na to, jak se ve firmách daří sladit hlediska vývojářů a marketingových pracovníků. Moderátorem byl Gerhard Weissler, šéfredaktor časopisu Sensor report.
 
Letošní cenu za inovace (Innovationspreis 2008), udělovanou při příležitosti veletrhu, získal tým výzkumníků ze společnosti Infra- Tec GmbH, z Technické univerzity Chemnitz a z Fraunhoferova institutu IZM Chemnitz. Odměnu 10 000 eur jim odborná porota přiřkla za vývoj spektrálního nastavitelného infračerveného detektoru s mikromechanickým filtrem Fabry-Perot-Filter. Klíčovým prvkem tohoto hromadně vyráběného detektoru je nastavitelný filtr MIR, který obsahuje rezonátor obklopený dvěma zrcadly. Ladí se změnou vzdálenosti mezi pevným a pohyblivým zrcadlem. Detektor je určen pro analýzu plynů a uplatní se v technice pro ochranu životního prostředí, ve zdravotnictví a zabezpečovací technice.
 
Sensor+Test není jen veletrhem měřicí a zkušební techniky, ale také dějištěm mezinárodních vědeckých konferencí. Pro odborníky na optiku byl uspořádán Opto Kongress 2008, zatímco vývoj infračervených senzorů byl přiblížen na akci IRS² Kongress 2008 a na čtvrté mezinárodní konferenci InfraR&D 2008. Užitečné informace si odnesli účastníci semináře o podpůrných programech pro senzoriku v Evropě a v Německu.
 
V příštím roce se veletrh Sensor+Test bude konat od 26. do 28. května 2009 opět v Norimberku.
(ev)
 
Tab. 1. Údaje o vystavovatelích a návštěvnících veletrhu Sensor+Test 2008 (Zdroj: AMA Fachverband für Sensorik)