Aktuální vydání

celé číslo

06

2024

MSV 2024

celé číslo

Svařování, robotizace a digitalizace: CLOOS Technology Days

Společnost CLOOS uspořádala ve dnech 4. a 5. června 2024 v Nupakách akci CLOOS Technology Days. Organizátoři se rozhodli namísto přednášek připravit účastníkům živé ukázky robotů a svařovacích technologií. Rozdělení účastníků do menších skupinek umožnilo program na jednotlivých zastávkách lépe přizpůsobit jejich potřebám a poskytlo více času na odborné diskuse.

 

Po úvodním slovu jednatele Michala Nevěřila a úvodní prezentaci technického ředitele Miroslava Trávníčka se účastníci seznámili se svými průvodci, s nimiž se potom rozešli po jednotlivých stanovištích.

 

Efektivní robotické svařování v malosériové výrobě

Na stanovišti RoboScan bylo představeno řešení pro efektivní svařování v zakázkové a malosériové výrobě s minimální náročností programování. QIROX RoboScan je software kategorie IRPS (Instant Robot Programming System) a práce s ním je opravdu „instantní“ – rychlá a jednoduchá. Nejprve obsluha umístí obrobek na stůl pracovní stanice. Není třeba žádný speciální přípravek pro zakládání obrobků. Skener namontovaný na lineární dráze poté naskenuje pracovní plochu součásti a výsledek uloží. Systém detekuje svary, jako jsou koutové a rohové spoje, tupé a přeplátované spoje, a převede data uložená skenerem do 3D modelu, který se zobrazí na obrazovce. Svařovací program je automaticky generován z porovnání 3D modelu s geometrií součásti uloženou v řídicím systému QIROX RoboScan. Obsluha může zkontrolovat výsledek a např. korigovat délky svaru nebo změnit směr svařování. Poté QIROX RoboScan odešle kompletně vygenerovaný program včetně všech svařovacích dat do řídicí jednotky robotu. Obsluha potom může zahájit svařování pouhým stisknutím tlačítka na monitoru.

Systém je vhodný pro automatizované svařování ocelových a kovových konstrukcí, kde se dříve nevyplatilo použití robotu vzhledem k velké rozmanitosti produktů, náročnosti programování a velkým tolerancím svařovaných součástí.

 

Kolaborativní robot spojený s přídavnou osou

Druhé stanoviště, Cobot, představilo kolaborativní robot ve spojení s lineární či rotační osou. Přídavná osa řízená společně s robotem výrazně zvyšuje možnosti automatizace svařování zvláště u rozměrných a složitých konstrukcí. V tomto ukázkovém pracovišti byl použit kolaborativní robot od firmy Doosan Robotics. Firma Cloos jej doporučuje pro jeho velkou odolnost a spolehlivost.

 

Senzory pro svařování

V dalších stanovištích byly představeny laserové senzory. Online laserový senzor je určen pro tvorbu předloh pro svařování, navádění v průběhu svařování či adaptivní změny svařovacích parametrů. Off-line laserový senzor se používá pro bezkontaktní vyhledávání spoje a měření svarové mezery. Velmi urychluje práci a je vhodný pro kombinaci se senzorem oblouku: laserový senzor najde začátek spoje a senzor oblouku potom vede proces svařování a přizpůsobuje jej skutečným rozměrům svařovaných dílů.

 

Software pro roboty i pro svařování

Stanoviště Roboplan představilo možnosti individuálního přizpůsobení pracovního prostředí a tvorby předloh pro off-line laser. Roboplan je software od firmy Cloos, který umožňuje předem naprogramovat vyhledávací, pojezdové a svařovací dráhy a nástroje pomocí 3D modelů a následně definovat parametry svařování a další funkce potřebné pro jeho běh. Předem připravený program se přenese do řídicí jednotky robotu, kde je možné svařování dále optimalizovat – např. právě s využitím již představených senzorů.

Protože digitalizace proniká i do svařování, jedna ze zastávek nesla název C-Gate. C-Gate je modulární informační a komunikační systém, který umožňuje centrálně evidovat a zpracovávat všechna data svařovacího pracoviště, sledovat výrobní procesy do nejmenších detailů, mít o nich aktuál­ní přehled a řídit je. V základní verzi nabízí C-Gate možnost síťového propojení produktů Cloos ve výrobě. Pomocí rozhraní OPC UA a REST je možné C-Gate propojit se systémy ERP nebo MES. Další moduly umožňují online monitorování svařovacích strojů a robotů pro řízení výroby, sběr dat a řízení kvality, správu programů a verzí a řízení údržby.

 

Technologie svařování

Protože firma Cloos dodává pro svařování vše „z jedné ruky“, další stanoviště představila také technologie svařování. Technologie Tandem Weld vytváří v jednom průjezdu kořen i krycí vrstvu a umožňuje dosáhnout velké svařovací rychlosti. Technologie Mo­tion Weld je vhodná pro tenké materiály a její výhodou je minimální deformace svařovaných částí.

Představeny byly rovněž svařovací zdroje Qineo. Účastníci se seznámili s tím, pro jaké metody svařování jsou vhodné a jaké jsou možnosti konfigurace. Mohli si též vyzkoušet nejnovější hořák MHW. Jde o robustní ruční svařovací hořák s výbornou ergonomií, chlazený vodou. Ovládací prvky ručního svařovacího hořáku třídy Premium se skládají ze čtyř tlačítek a snadno čitelného LED displeje. Dálkové ovládání umožňuje přepínat svařovací proud, měnit jemné nastavení a přepínat mezi uloženými zakázkami před svařováním a během něj. To dává svářeči možnost reagovat na změny na součásti bez zastavení svařování.

 

Retrofit

Osobně mě zaujalo také pracoviště retrofitu, nejen proto, že vystavený muzeální svařovací zdroj byl hodně podobný tomu, s kterým jsem kdysi jako student zkoušel pracovat. Takový zdroj je lépe vystavit v muzeu než retrofitovat, ale je mnoho zařízení, u nichž retrofit smysl má. Projeví-li zákazník o takovou službu zájem, pracovníci firmy Cloos přijedou na místo, zdokumentují a posoudí stav zařízení, dohodnou se se zákazníkem, co potřebuje zmodernizovat, a připraví cenovou nabídku, aby bylo možné posoudit, zda se retrofit vůbec vyplatí. Následně, po odsouhlasení projektu, jsou opotřebené díly vyměněny, popř. se doplní to, co zákazník požaduje, a vše se uvede do provozu. Na retrofitované zařízení je poskytován také servis, např. na základě servisní smlouvy, která zahrnuje preventivní prohlídky a garanci zahájení opravy ve stanovené lhůtě.

 

Závěrem

Na Cloos Technology Days se mohli účastníci seznámit se sortimentem firmy, který pokrývá vše od kompaktních standardních svařovacích systémů až po velké propojené systémy s nezávislou identifikací komponent a automatizovanými procesy výrobní logistiky. Modulární konstrukce nabízí škálovatelná řešení, která jsou optimalizována pro různé úlohy a výrobní požadavky – ať už jde o malé, křehké svařence, nebo velké, složité komponenty.

Odpoledne si potom účastníci ještě mohli vyzkoušet své dovednosti ve svařování při soutěži proti svařovacímu robotu a hlavně diskutovat o svých projektech a zakázkách a vyměnit si názory a zkušenosti.

Petr Bartošík

 

Obr. 1. Krátká úvodní prezentace – hovoří Miroslav Trávníček

Obr. 2. Na tomto pracovišti byly představeny technologie Motion Weld a Tandem Weld a off-line laserový senzor spolu se senzorem oblouku