Aktuální vydání

celé číslo

05

2021

Perspektivy automatizace, umělá inteligence v automatizaci; prostředky automatizace v době lockdownu
celé číslo

Strojové vidění pro roboty od firmy Applic

V průmyslové výrobě jsou stále častěji využívána robotizovaná pracoviště. Roboty nahrazují nejenom obtížnou, ale také lehkou, avšak monotónní práci, při níž se po určité době může v důsledku poklesu pozornosti lidské obsluhy začít zhoršovat kvalita vykonávané práce. Systémy strojového vidění se používají nejenom k navigaci robotů na výrobky, ale také pro průběžnou vizuální kontrolu výrobků právě uchopených robotem a přenášených k jiné operaci. Nezávislou automatickou kontrolou se výrazně zlepšuje kvalita výroby.

 
Systémy strojového vidění mohou být různých úrovní, od jednoduchých obrazových snímačů až pro složité systémy s desítkami kamer na jednom stroji, které kontrolují stovky parametrů výrobků. Složitější systémy zvládají nejenom inspekci výrobků, ale také navigaci robotů a např. uchopování náhodně orientovaných jedoucích výrobků, sběr těchto výrobků apod. Nejrychlejší robotická pracoviště jsou schopna sbírat výrobky rychlostí až 120 dílů za minutu.
 
Vlastní kamerová inspekce umožňuje kontrolovat rozměry výrobků měřením s přesností až 0,01 mm, kontrolovat kompletnost, barevnost apod. Systémy dále dovolují měřit úhly, průměry a číst texty a identifikační kódy všech typů. Systémy jsou vždy vybaveny rychlým rozhraním pro komunikaci s nadřazeným systémem a s roboty.
 
Všechny tyto funkce jsou obsaženy i v základních modelech inteligentních kamer Cognex In-Sight (obr. 1), které pro svou činnost nepotřebují žádné další pomocné moduly. Veškerá „inteligence“ je již obsažena v kameře, která může komunikovat s okolím prostřednictvím komunikačních linek RS-232 nebo Ethernet.
 
Má-li zařízení kontrolovat větší množství výrobků několika kamerami najednou, je ekonomicky výhodné realizovat takový projekt s použitím počítačového systému Cognex VisionPro. Systém využívá standardní digitální kamery, které jsou pomocí digitálního rozhraní GigE (varianta gigabitového ethernetového přenosu) připojeny do PC a na softwarovou aplikaci, která realizuje všechny vizuální inspekce výrobků, správu přístupů, komunikaci s databázemi, popř. s řídicími systémy strojů atd.
 
Všechny systémy strojového vidění firmy Cognex jsou schopny komunikovat se všemi běžnými typy robotů.
 
Obr. 1. Kamery Cognex je možné použít i v prostředí s velkými požadavky na hygienu, např. ve farmacii
Obr. 2. Firma Cognex nedodává jen kamery, ale také software pro úlohy strojového vidění: kontrolu a měření rozměrů a tvarů, kontrolu barev, identifikaci atd.