Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Strojové učení a umělá inteligence na veletrhu Productronica

Umělá inteligence (AI) jednoznačně získává na síle i ve výrobě elektroniky a stává se klíčovým tématem v průmyslu. Veletrh productronica 2023, který se uskuteční od 14. do 17. listopadu v Mnichově, ukáže, jaké možnosti AI přináší. Koncepčním sponzorem veletrhu je sdružení VDMA, sekce Productronics.

 

Zatímco generativní podoby umělé inteligence, jako ChatGPT, v poslední době poutají velkou pozornost veřejnosti, vývoj strojového učení (ML – Machine Learning) již probíhá mnoho let a mnohem tišeji: jeho nejdůležitější úloha při výrobě elektroniky je v současné době automatizovaná optická kontrola založená na moderní technice pro zpracování obrazu. V této oblasti se již více než deset let používají repetitivní výukové algoritmy – systémy s adaptivním přístupem. Podobně pracují srovnatelné systémy např. v lékařství, kde se zaměřují na automatizovanou inteligentní analýzu dat ze zobrazovacích postupů.

Mnohé automatizované inspek­ční systémy ve výrobě elektroniky jsou již dnes vybaveny umělou inteligencí. Platí to i pro produkty společností Goepel, Koh Young, Saki nebo Viscom, které budou vystavovat na veletrhu Productronica 2023.

Volker Pape, předseda představenstva sekce Productronics sdružení VDMA a spoluzakladatel společnosti Viscom, vysvětluje: „Schopnost sebeučení našich inspekčních systémů s AI dosáhla vysoké úrovně zralosti. Abychom mohli sledovat četnost chyb ve výrobě elektroniky, museli naši inženýři vytvořit umělé vzorce chyb pro relevantnější trénovací množinu pro AI a tím pro ještě větší efekt učení.“

Dr. Sebastian Mehl, jehož úkolem ve společnosti Siemens AG je integrovat vyspělé aplikace umělé inteligence do výrobních prostředí v oblasti výroby elektroniky, vysvětluje, proč AI v zařízeních automatické optické kontroly hraje tak významnou roli: dvě třetiny testovaných sestav mohou být identifikovány jako dobré díly i bez AI. Z přibližně 30 % dílů, které prvním testem prošly jako neshodné, je ale jen malá část skutečně vadných. „Kdyby produkty, které automatickým testem prošly jako pravděpodobně neshodné, měli kontrolovat lidé, znamenalo by to značné dodatečné úsilí. Při změně nastavení automatické kontroly by však bylo vysoké riziko, že některé skutečné chyby budou přehlíženy,“ říká Dr. Mehl. Ve výrobních linkách SMT ve společnosti Siemens byl počet falešně vyřazených produktů využitím AI snížen na polovinu.

Použití AI v uvedeném příkladu nejen zlepšuje kvalitu, ale také poskytuje zcela jasné ekonomické výhody. Siemens proto bude implementovat technologii založenou na umělé inteligenci ve všech osazovacích linkách.

Více informací o veletrhu: www.productronica.com/en.

 

[Tisková zpráva společnosti Messe München, červenec 2023.]

(Bk)

 

Obr. 1. Veletrh Productronica se uskuteční v Mnichově od 14. do 17. listopadu 2023