Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Spolupráce komponent v pneumatických systémech

číslo 4/2005

Spolupráce komponent v pneumatických systémech

Kombinace elektrického terminálu CPX a modulárního ventilového terminálu MPA do jediné jednotky (viz obr.) představuje příklad moderního pneumatického systému, který je možné integrovat do systému řízení celého provozu.

CPX-FB32 Ethernet/IP je modul, pomocí něhož lze terminál CPX-MPA snadno integrovat do komunikačního systému založeného na Ethernetu. Ethernet/IP umožňuje přenášet technologická data a diagnostické údaje a díky integrovanému webovému serveru je zobrazovat běžnými internetovými prohlížeči.

Obr. 1.

Uživatelům je k dispozici celkem osm různých typů konektorových přípojů s krytím IP20, IP65 nebo IP67. Široký výběr konektorů, k němuž nově přibyly čtyřpinové konektory M8 a pětipinové konektory M12 (Speedcon), snižuje náklady na kabelové rozvody.

Jednotka má také vyspělé diagnostické funkce pro vstupy a výstupy (I/O). Diagnostické údaje lze zobrazovat pomocí LED na každém modulu, pomocí diagnostického komunikátoru CPX-MMI nebo prostřednictvím zvolené provozní sběrnice, včetně průmyslového Ethernetu. K dispozici jsou jednotky pro digitální i analogové vstupy a výstupy a pro připojení odporových snímačů teploty.

Diagnostické funkce jsou vlastní i modulárnímu ventilovému terminálu MPA. Například modul VMPA..-FB-EMD-.. umožňuje registrovat počet sepnutí nebo provozní hodiny. Současně jsou sledovány elektrické parametry, jako je zkrat nebo běh naprázdno, a proud cívkami solenoidů.

Napájecí desky dovolují do jedné jednotky připojit až 64 ventilů s 128 soleniody (MPA1). Vytváření napěťových zón, které je na deskách možné, je důležité z hlediska realizace bezpečnostních funkcí.

Festo, spol. s r. o., tel.: 261 099 611, e-mail: info_cz@festo.com, http://www.festo.cz