Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Spolehlivá signalizace provozních stavů

Co oči nevidí, srdce nebolí – tradiční české přísloví, které lze aplikovat na mnohé životní situace. Ve výrobních procesech je však velmi těžko uplatnitelné. Zde je třeba mít trvalý přehled o stavu zařízení, popř. výrobní linky, a o průběhu celého výrobního procesu. Platí to především v situacích, kdy nastávají nestandardní stavy, které mohou vést až k úplnému zastavení linky, a které je nutné včas rozpoznat, vyhodnotit a následně adekvátně zasáhnout. Optická signalizace, vhodně podpořená zvukovou signalizací, je tou nejlepší cestou, jak upozornit na takovéto stavy.
 
Během doby byly vytvořeny standardy jak v oblasti přiřazení barev jednotlivým provozním stavům, tak v oblasti konstrukce signalizačních prvků. Na složitých zařízeních a linkách používaných v současných výrobních závodech je třeba vždy signalizovat více provozních stavů než jeden, a tak se používají kombinovaná zařízení. Osvědčil se signální sloupek, v kterém jsou integrovány potřebné signalizační prvky.
 
Maximální volnost při výběru a kombinování barev – to je význačná vlastnost nových signálních sloupků Modlight70 od společnosti Murrelektronik, v nichž jsou zdroji světla svítivé diody (LED). Modulární konstrukce sloupku umožňuje navzájem libovolně kombinovat jednotlivé světelné signální moduly, dodávané celkem v pěti barvách.
 
Moduly signálního sloupku Modlight70 je možné spolu snadno a rychle spojit spolehlivým bajonetovým uzávěrem. K dispozici jsou moduly s červeným, žlutým, zeleným, modrým nebo bílým světlem. Jsou barevně kódovány, takže je lze snadno identifikovat a rychle smontovat do podoby sloupku, aniž by bylo třeba jakkoliv upravovat kabeláž. Odpadá tudíž předběžná montáž i skladování různých speciálních kombinací komponent.
 
Patentovaný systém dvojitého reflektoru a použití svítivé diody s velkou svítivostí společně zajišťují neobyčejně intenzivní světelný tok. Moderní technika svítivých diod je v porovnání s tradičními žárovkami se žhaveným vláknem mnohem výhodnější: robustní svítivé diody výborně odolávají vibracím a po celou dobu svého provozního života, čítajícího asi 100 000 hodin provozu, nevyžadují žádnou údržbu. Žárovky se za tu dobu musí několikrát vyměnit. Svítivé diody navíc mají mnohem menší spotřebu energie než žárovky – konkrétně např. 15 kW·h oproti 130 kW·h za rok – a méně zatěžují životní prostředí.
 
Ve žluté a červené barvě jsou k dispozici varianty s blikajícím světlem o frekvenci 77 ± 10 impulzů za minutu.
 
Vlastní signální jednotky se upevňují na nosnou základnu se stupněm krytí IP65 a certifikacemi CE, UL a cUL, umožňujícími použít sloupky na celém světě.
 
V nosné základně sloupku jsou vestavěny vždy dvě houkačky s různou výškou tónu pro akustickou signalizaci. Obě vestavěné houkačky (bzučáky) mají nastavitelnou hlasitost. Jejich vysoký výstražný tón zřetelně vystupuje ze stálého šumu běžného v průmyslovém prostředí.
 
Pro montáž signálního sloupku na technologická zařízení, včetně montáže na tyč, jsou dodávány upevňovací patice. Montážní sestavu doplňuje nosná základna s přídržným magnetem (viz obrázek v inzerátu na této straně) a konektorovým nebo průchodkovým připojením přívodního kabelu, umožňujícím sloupek např. při přepravě stroje rychle sejmout a na místě potom znovu správně nainstalovat.