Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Společnost Unicontrols oslavila patnáct let existence

číslo 8/2006

Společnost Unicontrols oslavila patnáct let existence

Společnost Unicontrols, a. s., oslavila v červnu patnáct let své existence. Systémy dodávané touto společností, která je jednou z předních českých firem působících v oblasti vývoje a implementace řídicích systémů pro průmysl a dopravu, se podílejí na zajištění chodu např. úpravny vody Želivka, podzemních zásobníků plynu v Čechách i na Moravě, pražského metra nebo vlakové soupravy EMJ 471.

Společnost Unicontrols vznikla v roce 1991. V současné době překročil její obrat hranici 200 milionů korun a firma zaměstnává téměř 140 pracovníků. Stala se členem mnoha významných národních i mezinárodních organizací, účastní se mezinárodních projektů, dostala několik ocenění v rámci soutěže Inovace roku a dvě zlaté medaile na MSV Brno a spolupracuje s několika vysokoškolskými pracovišti.

V oblasti řídicích systémů pro průmysl získala firma významné reference např. dodávkami pro RWE Transgas. Co se týče systémů pro dopravu, je např. dodavatelem dispečerského systému řízení pro pražské metro, nadřazeného řízení pro rekonstruované vozy 81-71M pražského metra a nadřazeného řízení a informačního systému pro cestující pro elektrické jednotky řady 471 ČD. Ve spolupráci s firmou Alstom byl vyvinut vlakový komunikační uzel TCN Gateway, který je používán ve vysokorychlostních jednotkách řady 680 ČD, v soupravách Minuetto v Itálii a Lanzaderas ve Španělsku, přičemž v rámci dodávek firmy Alstom bude brzy v provozu i v dalších zemích. Licence na výrobu modulů TCN byla prodána kanadské firmě Quester Tangent Corporation a moduly budou využívány např. ve vozidlech určených pro New Jersey Transit.

Podepsání memoranda o spolupráci s indickou firmou BHEL (Bharat Heavy Electricals Limited) a předběžné smlouvy s čínskou firmou China Northern Locomotive and Rolling Stock Industry (Group) vytváří předpoklady pro další zahraniční expanzi společnosti Unicontrols.

(ed)