Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Společnost Turck na veletrhu Amper

Společnost Turck se opět zúčastní mezinárodního veletrhu elektroniky, automatizace a komunikace Amper 2015, který se bude konat na brněnském výstavišti od 24. do 27. března 2015. Ve stánku V 2.06 na ploše 100 m2 budou vystaveny novinky společnosti Hans Turck & KG GmbH, Banner Engineering Corp a Fritz Kübler GmbH.

 

Bezdrátový parkovací systém společnosti Banner

Společnost Banner Engineering uvedla na trh bezdrátový systém pro parkovací domy i venkovní parkoviště. Bezdrátový parkovací systém se skládá z několika základních zařízení, tzv. nodů (node). Nabízí ultrazvukové a světelné nody a pro komunikaci slouží bezdrátová ústředna (gateway) připojená na řídicí systém. Ultrazvukový nod detekuje přítomnost vozidla a světelný nod svítí zeleně, je-li parkovací místo volné. Navíc může indikovat obsazenost až dvanácti parkovacích míst. Pro venkovní parkoviště lze k detekci vozidla použít magnetický senzor M-Gage, který je možné díky zalité elektronice snadno umístit přímo do vozovky nebo do ochranného pouzdra. Nody i senzory M-Gage obsahují baterii a s ústřednou komunikují bezdrátově. Všechny prvky jsou v robustním provedení se stupněm krytí až IP67.
 

Kompaktní I/O moduly Turck TBEN-S

Společnost Turck rozšířila řadu digitálních kompaktních I/O modulů o TBEN-S pro Ethernet až s osmi digitálními a se čtyřmi analogovými vstupy nebo výstupy (obr. 2). Analogové vstupy multiprotokolových modulů pro sítě Ethernet jsou schopny zpracovat čtyři různé typy vstupních signálů. Kromě běžných napěťových . a proudových signálů dokážou zpracovat i odporové výstupy ze senzorů teploty Pt100 nebo nízkonapěťové signály (mV), které jsou typickými výstupy z termoelektrických článků nebo měřicích můstků. Jediným modulem řady TBEN-S lze nahradit tři dříve používané samostatné moduly různého typu. Moduly TBEN-S jsou zcela zality v malém pouzdře a mají stupeň krytí až IP69K.
 

Laserové senzory Banner Q3X A Q4X

Nové robustní laserové senzory typu Q3X (obr. 3) a Q4X v korozivzdorném provedení mají stupeň krytí až IP69K. Pouzdro je odolné proti chemikáliím, vysokým tlakům, mechanickým rázům a také velkým vibracím. Senzory jsou vybaveny zkoseným sedmisegmentovým displejem a několika stavovými LED. Senzor Q3X je určen k detekci velmi malých změn kontrastu, a to ve vzdálenosti až 300 mm. Senzor Q4X je navržen pro měření vzdálenosti s vysokou přesností až desetin
milimetru do vzdálenosti 100 mm. Celkový měřicí rozsah je 25 až 300 mm. Senzor dokáže rozpoznat velmi obtížně detekovatelné cíle, jako je černý molitan na černém plastu nebo černá pryž umístěná před lesklým pozadím.
 

Kompaktní rotační snímač Kübler Sendix Base KI40

Společnost Kübler uvedla na trh nový kompaktní inkrementální rotační snímač řady Sendix Base KI40 založený na optickém snímacím principu (obr. 4). Rotační snímač tohoto typu má velmi malé rozměry – průměr pouze 40 mm. Mezi hlavní výhody rotačních snímačů Sendix Base KI40 patří jejich nízká cena, hliníkové pouzdro, vysoký stupeň krytí a široký rozsah provozních teplot od –20 do +75 °C. Snímače mohou pracovat s napájením 5 V DC nebo 10 až 30 V DC podle zvoleného typu výstupu. Pro výstup lze zvolit konektor push-pull, otevřený kolektor nebo rozhraní RS-422. Nové kompaktní rotační snímače jsou vhodné pro malé tiskárny, automatická vrata, stroje pro zpracování plastů či textilní stroje atd.
Jan David,
Obr. 1. Bezdrátový parkovací systém společnosti Banner
Obr. 2. Kompaktní I/O modul Turck TBEN-S
Obr. 3. Laserové senzory Banner Q3X
Obr. 4. Kompaktní rotační snímač Kübler Sendix Base KI40