Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Společnost Siemens na veletrhu Pragoregula

číslo 2/2004

Společnost Siemens na veletrhu Pragoregula

Siemens patří již k tradičním účastníkům mezinárodního veletrhu měřicí a regulační techniky Pragoregula, který se letos koná ve dnech 17. až 19. března na Výstavišti Praha-Holešovice. Ve své expozici představí produkty a řešení z oblasti standardních pohonů i z oblasti provozní přístrojové techniky.

Pohony

Společnost Siemens bude prezentovat nízkonapěťové asynchronní elektromotory a standardní měniče frekvence Micromaster a Sinamics. Ve stánku budou rovněž vystaveny exponáty ze současného výrobního programu, včetně inovovaných typů elektromotorů, vyráběných závodem Siemens Elektromotory, s. r. o. Standardní měniče frekvence vyrábí firma Siemens plc v anglickém Congletonu.

Obr. 1.

V expozici jistě zaujme především energeticky úsporný nízkonapěťový asynchronní elektromotor 1LG4, 22 kW. Ten je představitelem inovované řady elektromotorů z Frenštátu pod Radhoštěm. Řada Sinamics bude zastoupena měničem frekvence G110 s výkonem 0,12 až 3,0 kW. Sinamics G110 má zcela nový vzhled a je obohacen softwarem umožňujícím přizpůsobit jej široké škále aplikací. Jeho výhodou je snadná instalace díky lehce přístupné svorkovnici. K dispozici je standardní montážní příslušenství. Měnič využívá přirozené chlazení (bez ventilační jednotky), má integrované jištění pro motor i měnič. Součástí dodávky jsou i filtry a tlumivky. Sinamics G110 je určen především pro řízení otáček ventilátorů, čerpadel a dalších pohonů v oblasti balicí techniky, potravinářského a textilního průmyslu a rovněž pro řízení pohyblivých billboardů. Formou předváděcího „demokufru„ budou představeny měniče Micromaster 410 a Micromaster 440.

Provozní a analytické přístroje

Na veletrhu společnost Siemens již tradičně představí také některé ze svých provozních a analytických přístrojů.

Poprvé od integrace celosvětově úspěšné divize Flow koncernu Danfoss do koncernu Siemens bude ukázána kompletní nabídka přístrojů pro měření průtoku plynů a kapalin: hmotnostní průtokoměry Sitrans Massflo, magneticko-indukční průtokoměry Sitrans Magflo a ultrazvukové průtokoměry Sitrans Sonoflo. Jako novinka bude prezentován magneticko-indukční vodoměr Magcell, napájený z baterie, včetně zařízení pro přenos naměřených hodnot prostřednictvím GSM. Pracovníci společnosti Siemens budou návštěvníky informovat o klapkových a plováčkových mechanických průtokoměrech, zejména o oblíbeném prstencovém průtokoměru Sitrans FR, vhodném mj. pro měření průtoku vysoce viskózních kapalin do teplot až 300 °C.

Obr. 2.

Vystavena bude také kompletní řada přístrojů pro měření tlaku a tlakové diference Sitrans P, počínaje nejjednodušší řadou snímačů s dvouvodičovým zapojením až po digitální převodník Sitrans P DS III s komunikací HART či Profibus-PA. Novinkou bude řada Sitrans P ZD – kompaktní snímač z korozivzdorné oceli s displejem a proudovým výstupem 4 až 20 mA. Snímač je určen především pro aplikace v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.

Zavedené programovatelné převodníky teploty Sitrans T s výstupem HART a Profibus-PA pro montáž do hlavic čidel či na lištu DIN budou doplněny novými senzory vhodnými pro použití ve farmaceutických a potravinářských provozech s vysokými nároky na hygienu. Mezi novinky pro měření teploty patří senzor teploty pro přímou montáž do média (bez jímky) v konstrukčním provedení respektujícím doporučení sdružení EHEDG (European Hygienic Equipment Design Group) a senzor teploty pro měření teplot na potrubích DN 10 až DN 100 bez kontaktu s médiem.

Z široké nabídky vibrační, kapacitní, ultrazvukové a radarové přístrojové techniky pro měření hladin kapalin a sypkých materiálů bude představena novinka: dvouvodičový pulsní radarový hladinoměr pro měření až do vzdálenosti 20 m Sitrans LR 200 (obr. 1).

Nedílnou součástí expozice budou rovněž známé programovatelné regulátory řady Sipart DR, uživatelsky komfortní elektropneumatické regulátory polohy (tzv. pozicionéry) Sipart PS 2 pro regulaci pneumatických ventilů a průmyslové zapisovače Sirec.

Co se týče analytických přístrojů, budou poskytnuty informace o analyzátorech kapalin Sipan, analyzátorech plynů pro měření ve výrobních provozech a pro měření emisí Calomat (obr. 2) a o provozních chromatografech.

Ing. Ivana Pincová, Siemens s. r. o.

Inzerce zpět