Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Společnost Pro-face otevřela zastoupení pro Českou republiku a Slovensko

číslo 2/2006

Společnost Pro-face otevřela zastoupení pro Českou republiku a Slovensko

V srpnu 2005 bylo otevřeno zastoupení společnosti Pro-face, vedoucí společnosti ve výrobě a vývoji produktů HMI, pro Českou republiku a Slovensko. Je to již sedmnáct let, kdy společnost Pro-face uvedla na trh legendární model operátorského panelu GP-510, přezdívaného face of PLC. Byl to první programovatelný operátorský panel s dotykovým displejem pro průmyslové použití na světě. O dva roky později následovalo první průmyslové PC s dotykovým displejem. Produkty Pro-face se dlouhou dobu těší přízni zákazníků pro své přívětivé vývojové prostředí, širokou podporu průmyslových protokolů (více než 600 typů PLC, měničů frekvence a dalších zařízení) a pro vysokou užitnou hodnotu dodávaných produktů.

O společnosti Pro-face

Společnost Pro-face byla založena v Japonsku v roce 1972 pod názvem Digital Electron Corporation. Mimo Japonsko jsou její produkty prodávány pod obchodní značkou Pro-face. Společnost Pro-face působí na všech (obydlených) kontinentech. Na evropském trhu je od roku 1996 a od stejného roku dodává i produkty na český trh prostřednictvím svých distributorů, společností Tecon a Contra. Společnost Pro-face má 30% podíl na světovém trhu prostředků pro HMI (na japonském trhu dokonce 50%). V ČR patří mezi nejvýznamnější uživatele produktů Pro-face mimo jiné společnosti TPCA, Toyoda, Matsushita, LG Philips Displays a Mondi Packaging Paper. V současné době je na trh uváděna již sedmá generace grafických operátorských panelů AGP3000 a nová verze vývojového prostředí GP-Pro-EX.

Operátorské panely AGP3000

Řada AGP3000 je sedmou generací operátorských panelů společnosti Pro-face. Zákazník si může vybrat z devatenácti modelů s velikostí displeje od 5,7 do 15" a dále má na výběr varianty ve standardním provedení, v provedení určeném pro multimediální prezentace nebo provedení low-cost.

Obr. 1.

Obr. 1. Programovatelný operátorský panel LT

Nová řada operátorských panelů má všechny oblíbené vlastnosti předchozích řad, např. slot na kartu CF s možností nahrání aplikace do operátorského panelu nebo nastavování operátorského panelu dotykovým ovládáním z displeje, a nyní navíc poskytuje rozhraní USB Master (s podporou přímého připojení takových zařízení, jako jsou tiskárny, skenery čárových kódů apod.).

Displej operátorských panelů AGP3000 má rozlišení až 65 536 barev (TFT). Výpočetní výkon zajišťuje 64bitový procesor RISC s rychlostí až 443 milionů instrukcí za sekundu. Paměť pro aplikace má 8 MB (s výjimkou malých operátorských panelů velikosti 5,7", které mají 6 MB). Široká je podpora komunikačních rozhraní: USB Master, sériová rozhraní COM a Ethernet 10/100 Mb/s. K jednomu operátorskému panelu je možné současně připojit až čtyři různé typy PLC od různých výrobců. Panely splňují požadavky mezinárodních standardů a podporují vícejazyčné aplikace. Díky tomu jsou bez problému akceptovatelné kdekoliv na světovém trhu. Výhodou je také zpětná kompatibilita až k první generaci panelů Pro-face.

Nové vývojové prostředí GP-Pro-EX

GP-Pro-EX je nová generace vývojového prostředí pro operátorské panely AGP. Zkracuje dobu nutnou pro vývoj aplikací až o 50 % a nabízí uživatelům mnoho dalších výhod. Prostředí GP-Pro-EX bylo navrženo s ohledem na potřeby uživatelů. Jeho knihovna obsahuje stovky předpřipravených objektů pro návrh aplikací s možností vytvářet vlastní knihovny objektů. Samozřejmostí je přenositelnost aplikací vytvořených ve starších verzích GP-Pro.

Vývojové prostředí má přehledné a jednoduché menu. Je vhodné i pro správu receptur – poskytuje možnost v jedné operaci přenést všechny receptury ve formátu CSV do PLC. Dále umožňuje nastavit intervaly ukládání dat z PLC, zobrazovat časové průběhy hodnot sledovaných veličin a ukládat výstupní data do souborů CSV. Je možné vytvářet několik jazykových mutací aplikace, přičemž mezi jazyky lze přepínat i při běhu procesu. Aplikace může komunikovat s několika různými typy PLC současně. Lze také nastavit automatické stahování nových verzí softwaru z internetu1).

Programovatelné operátorské panely LT a GLC2000

V programovatelných operátorských panelech GLC (Grafic Logic Controllers) jsou zkombinovány vlastnosti operátorského panelu a programovatelného automatu.

Řada LT (obr. 1) obsahuje cenově velmi zajímavou řadu přístrojů s displeji o velikosti 5,7" a s pamětí pro aplikace 1 MB. Zákazník má na výběr ze šesti provedení podle požadovaného počtu a typu I/O. Na výběr jsou i dva typy displejů: barevný LCD STN nebo modrý monochromatický (obr. 2). Určité typy panelů je možné dále rozšířit o moduly vzdálených vstupů a výstupů Flex Network.

Obr. 2.

Obr. 2. Monochromatický displej programovatelného operátorského panelu LT

Řada GLC2000 vychází z řady grafických operátorských panelů GP2000. Obsahuje panely ve velikostech 5,7 až 12,1" a pro aplikace je k dispozici paměť 4 MB (pro panely velikosti 5,7" 2 MB). Prostřednictvím modulů Flex Networks lze připojit až 1 008 bodů ve dvou kanálech. Pro obě řady je možné vytvářet aplikace v prostředí GP-Pro, které obsahuje jak část pro vytváření řídicího algoritmu, tak i část pro vytváření grafiky. Objekty mezi oběma částmi lze přesouvat pomocí funkce drug & drop.

Software Pro-face

GP-Pro je přívětivé uživatelské prostředí pro snadný a rychlý vývoj aplikací. Obsahuje editor pro tvorbu grafiky a editor podle standardu IEC 61131-3 pro tvorbu řídicích algoritmů. Pro odladění vytvořených aplikací je k dispozici simulátor a nástroj Ladder Monitor (pro všechny řady operátorských panelů mimo AGP3000).

Pro Server je výkonný nástroj pro sběr dat z provozní úrovně pomocí operátorských panelů Pro-face nebo prostřednictvím komunikační brány Factory Gateway. Umožňuje např. automatické vytváření zpráv, sestav nebo grafů a má mnoho dalších funkcí.

GP-Web dovoluje zobrazit grafiku nikoliv jen na místním operátorském panelu, ale prostřednictvím webu i na vzdáleném počítači.

Průmyslové počítače

V nejnovější řadě PS3700 jsou tenké (hloubka 10 cm) a ultratenké (hloubka 6 cm) průmyslové počítače s analogovým dotykovým displejem (emulace myši) o velikosti 15". Počítače jsou v celohliníkovém provedení a lze si vybrat mezi CPU Pentium 4M 1,7 GHz a Eden ESP6000 667 MHz. Rovněž si lze zvolit i typy bez aktivního chlazení (fanless) nebo bez rotačního disku s operačním systémem na kartě CF. Podporované operační systémy jsou Windows 2000, Windows XP, Windows CE. NET 4.2 a Windows XP Embedded (Linux a Linux Embedded je v přípravě). Počítače je možné dodat s předinstalovaným operačním systémem, nejnověji i s Windows XP (multi-language). Dále jsou v nabídce počítače a ploché dotykové displeje ve velikostech od 7,4 do 15".

Kam pro další informace

Bližší informace zájemcům poskytne české zastoupení Pro-face Europe, B. V. nebo distributoři Pro-face (Tecon, Contra).

Ing. Petr Brynda, Pro-face Europe B.V.

Ing. Petr Brynda – sales ingineer
Kameniská 494
332 09 Štěnovice
GSM: 731 567 631
e-mail: brynda@proface.cz
http://www.proface.cz

1) Do 31. 3. 2006 je možné stáhnout si zkušební verzi GP-Pro-Ex z internetových stránek (http://www.pro-face.com/product/gp/gp3000/soft/proex_trial.htm).