Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Společnost JUMO představila na veletrhu SPS snímače s rozhraním SPE a IO-Link

Společnost JUMO představila na veletrhu SPS v Norimberku v listopadu 2023 široký sortiment snímačů pro jednopárový Ethernet SPE (Single Pair Ethernet) i pro IO-Link.

„V závislosti na odvětví a měřicí úloze nabízí JUMO snímače a další zařízení pro různé úrovně automatizační pyramidy,“ zdůrazňuje Christoph Trott, vedoucí produktového managementu společnosti JUMO. Snímače mohou mít rozhraní jak pro IO-Link, tak pro SPE. „IO-Link je už dlouho zaveden jako komunikační systém vhodný pro použití v průmyslu, který opakovaně prokázal svou jednoduchost a robustnost,“ uvádí Trott. Jako klíčová výhoda standardu IO-Link je zmiňována snadná výměna vadných nebo poškozených snímačů. To může zkrátit prostoje a snížit náklady na údržbu. Nezávislost na použité provozní sběrnici je zajištěna použitím multiprotokolové jednotky IO-Link master.

Standard SPE v současnosti nabývá na významu a prokazuje, že je vhodný pro po­užití v průmyslu. Společnost JUMO proto integrovala SPE se standardem 10BASE-T1L do tří nových produktů:

  • JUMO hydroTRANS S20 (převodník teploty, vlhkosti a koncentrace CO2),
  • JUMO flowTRANS MAG H20 (magneticko-indukční průtokoměr),
  • JUMO DELOS S02 (převodník tlaku).

K připojení je použit konektor pro SPE v provedení M12 s krytím IP67.

Snímače s rozhraním SPE umožňují dovést ethernetové sítě až na provozní úroveň, čímž se zefektivňuje komunikace ve všech fázích automatizační pyramidy – až po přímé připojení ke cloudu (např. JUMO Cloud).

Jednopárový Ethernet snižuje náklady na kabeláž tím, že využívá pouze jeden pár vodičů. Tento pár vodičů se využívá jak k napájení senzorů pomocí PoDL (Power over Data Line), tak pro rychlý digitální přenos hodnot ze snímačů kabelem o délce až 1 km. Kromě hodnot měřených parametrů je možné přenášet také důležité diagnostické informace potřebné pro monitorování stavu zařízení nebo prediktivní údržbu. Přenos dat přitom není závislý na řídicím systému. „Řízení procesu nerušeně pokračuje i v době, kdy jsou extrahována a zpracovávána data potřebná pro údržbu, protože tato data jsou sbírána i zpracovávána na pozadí aplikacemi, které jsou k tomu vyhrazené,“ vysvětluje Justin Heinrici, produktový manažer společnosti JUMO.

Tímto způsobem lze realizovat individuální řešení „šitá na míru“ procesnímu průmyslu. SPE je užitečný pro všechny automatizační úlohy – a tím pro všechna průmyslová odvětví. „SPE nevidíme jako konkurenci standardu IO-Link, ale spíše jako jeho užitečný doplněk,“ říká Christoph Trott a dodává: „Chceme dát našim zákazníkům možnost rozhodnout se pro to nejlepší z obou světů.“ Více informací lze nalézt na www.jumo.cz.

(JUMO)

 

Obr. 1. Využití IO-Link a SPE znázorněné v komunikační pyramid