Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Společnost Comau vstupuje do nové éry robotiky

Více než čtyřicet let zkušeností s vývojem průmyslových robotů, inovací a snahy po neustálém zdokonalování a posouvání hranic dovedlo společnost COMAU do roku 2016: roku, který se vyznačuje především představením nových robotů rodiny Racer a Rebel-S. Poprvé byly tyto roboty představeny v červnu 2016 na jednom z nejprestižnějších mezinárodních veletrhů automatizace Automatica 2016 v Mnichově. Motto expozice Comau na veletrhu – „think out of the fence“ lze volně přeložit jako „myslete bez bariér“. Tato věta jasně vyjadřuje schopnost společnosti Comau překročit zavedené hranice robotického průmyslu a tím prolomit bariéry, které dodnes dělí člověka a stroj v průmyslovém závodě. Motto představuje zároveň konkrétní způsob společnosti Comau, jak rozšířit škálu svých produktů. Partneři a zákazníci v České republice nepřijdou o možnost novinky zhlédnout: společnost Comau bude přítomna, stejně jako minulý rok, na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (G2, stánek 01). Zde představí nejen nové roboty Racer5 a roboty Rebel-S typu SCARA, ale rovněž stávající rodiny robotů Racer, NJ a Smart PAL.

 

Rodina malých robotů na platformě Racer3 se rozrostla o Racer5

Robot Racer3 dosáhl o polovinu menší velikosti než ostatní typy řady Racer, a to bez zmenšení rychlosti či stability. Vyznačuje se optimální synergií mezi estetikou a výkonností s jednoznačným zaměřením na detail. Nový Racer5 (obr. 1) nic z uvedených vlastností nepostrádá, pouze rozšiřuje kapacitu této platformy z hlediska nosnosti a dosahu. Racer5 je dodáván ve verzích 0.63 a 0.80, přičemž Racer5-0.63 má dosah 630 mm a Racer5-0.80 809 mm. Nosnost obou je 5 kg. Roboty jsou vhodné pro rychlé úlohy v omezeném prostoru a uplatní se např. při manipulaci, montáži nebo pick and place. Oba nové roboty jsou řízeny řídicí jednotkou R1C, zabudovanou v 19" rozváděči. Roboty je možné dodávat ve verzi OpenRobotics, kterou lze integrovat přímo do řídicího systému zařízení či linky řízené řídicími systémy B&R. Společnost Comau se s roboty Racer3 úspěšně uplatňuje v odvětví malých strojů a díky robotům Racer5 může dále posilovat svou pozici u zákazníků z oblasti potravinářství, plastikářství, zpracování kovů, výroby elektroniky, ale i mnoha dalších.

 

Comau představila vlastní čtyřosý SCARA robot Rebel-S

Roboty typu SCARA Rebel-S (obr. 2) jsou dodávány v pěti verzích, jednotně s nosností 6 kg. Stejně jako Racer5, i Rebel-S řídí kontrolér R1C. Roboty Rebel-S jsou výjimečné ve srovnání s ostatními roboty v portfoliu společnosti Comau. Lze je považovat za „rebely“ v tom smyslu, že nejsou antropomorfní. Nabízejí celou řadu montážních pozic a používají se u nich mezikusy, které představují jednoduché, ale velmi inovativní řešení, jak rozšířit jejich dosah (obr. 3).

 

Roboty Rebel-S jsou dodávány s dosahy 450, 600 a 750 mm. Všechny tři verze lze upevnit k podlaze nebo na zeď; verze s dosahem 600 a 750 mm je možné dodat i ve verzi pro upevnění ke stropu. Celkem je tedy k dispozici pět verzí. Flexibilita montážní polohy je zvýšena možností použít dvojí kabeláž – svislou nebo vodorovnou. „Pět v jednom“ – to nabízí „stavebnicová“ koncepce robotů Rebel-S společnosti Comau. Modularita vede ke značným úsporám, jestliže si zákazník zakoupí některého z příslušníků rodiny robotů SCARA.

 

Společně s roboty společnost Comau také nabízí příslušenství včetně systému pro sledování produktů na dopravníkovém pásu a systému strojového vidění, umožňujícího vytvořit požadovanou aplikaci metodou plug and play, jakož i množství servisních balíčků a školení jako součást poprodejních služeb.

(Comau Czech s. r. o.)

 

Obr. 1. Nový robot Racer5

Obr. 2. Roboty typu SCARA Rebel-S jsou vhodné zejména pro manipulaci, montáž a úlohy pick and place

Obr. 3. Dosah robotu Rebel-S lze snadno změnit montáží mezikusu