Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Společnost Advantech uvádí na trh průmyslový počítač UNO-137 pro edge computing a IIoT

Společnost Advantech uvádí na trh průmyslový počítač UNO-137, vyvinutý speciálně pro edge computing v systémech průmyslového internetu věcí (IIoT) a v systémech navržených podle koncepce průmyslu 4.0.

Počítač UNO-137 (obr. 1), který obsahuje čtyřjádrový procesor Intel Atom E3940 deváté generace, je vysoce spolehlivé zařízení určené do průmyslového prostředí. K tomu, aby mohl být použit v různých úlohách, má modulární základní jednotku, k níž mohou být připojeny volitelné rozšiřující doplňky, a celé zařízení může být nakonfigurováno podle specifických požadavků. Navíc podporuje různý software používaný v jednotkách edge, ať od jiných dodavatelů, např. software Codesys pro logické řízení, nebo od firmy Advantech, např. WISE-DeviceOn pro správu jednotek IIoT či DAQNavi pro inteligentní sběr dat, a díky tomu je ideální platformou pro cenově výhodné systémy splňující požadavky průmyslové praxe.

Uživatelsky přívětivá obsluha a odolná konstrukce

Počítač UNO-137 je navržen pro úlohy edge computingu v průmyslové automatizaci. Proto je uzpůsoben k montáži na lištu DIN – snadno se zacvakne na místo a uvolňovací západka umožňuje stejně snadnou demontáž, a to i ve stísněných prostorech s obtížným přístupem. Je v souladu s normou IEC 61010 (Bezpečnostní požadavky na elektrická měřicí, řídicí a laboratorní zařízení). Rozsah pracovních teplot je –40 až +70 °C, napájecí napětí 10 až 36 V DC. Má galvanicky oddělené digitální vstupy a výstupy a rozhraní COM. Umožňuje šifrování s hardwarovou ochranou podle specifikace TPM (Trusted Platform Module), verze 2.0.

Modulární konstrukce pro flexibilní konfiguraci a rozšíření I/O

Počítač UNO-137 má modulární konstrukci, aby ho bylo možné snadno přizpůsobit různým úlohám IoT. Základní jednotka je opatřena dvěma rozšiřujícími sloty, jedním mPCIe a jedním M.2, pro různé doplňující moduly. Mimo to může být pružně doplněn volitelnou rozšiřující sadou a tak přizpůsoben specifickým požadavkům zákazníků. S rozšiřující sadou lze do počítače integrovat moduly iDoor společnosti Advantech, jako jsou moduly pro průmyslové sběrnice nebo bezdrátové komunikační sítě, aby se rozšířily funkce systému a podpořila široká škála úloh.

 

Aplikačně orientované řešení s integrovanou inteligencí

UNO-137 je aplikačně orientovaná jednotka edge, kterou lze snadno integrovat do softwarových systémů pro podporu různých úloh v průmyslu. Například pro monitorování stroje lze použít digitální vstupy a výstupy, připojené buď přímo, nebo prostřednictvím I/O modulů s rozhraním USB. Software DAQNavi pro sběr dat usnadňuje predikci selhání stroje a prevenci závad. Kromě toho může být zmiňovaný počítač vybaven dalším modulem iDoor pro zvolenou průmyslovou komunikační sběrnici a softwarem Codesys. Je tak možné realizovat soft-PLC pro logické řízení v reálném čase. Pro vzdálenou správu zařízení podporuje UNO-137 sítě WiFi, LTE a 5G. Integrace softwaru WISE-DeviceOn od společnosti Advantech umožňuje flexibilní správu zařízení.

Průmyslové počítače UNO-137 pro edge computing jsou již dostupné na trhu. Pro více informací o nich a o dalších produktech Advantech kontaktujte místního distributora nebo navštivte www.advantech.com.

Základní technické údaje:

  • procesor Intel Atom E3940 processor (1,6 GHz) s 8GB pamětí DDR3L,
  • modulární konstrukce s volitelným rozšířením iDoor,
  • napájecí napětí 10 až 36 V DC,
  • provozní teplota –40 až +70 °C,
  • 8× DI, 8× DO, 2× COM s galvanickým oddělením,
  • DP++ zajišťující kompatibilitu s HDMI/DVI,
  • TPM 2.0 pro hardwarové zabezpečení,
  • určen pro montáž na lištu DIN,
  • ve shodě s normou IEC 61010-1.

 [Tisková zpráva Advantech, září 2020.]

(Bk)

Obr. 1. Průmyslový počítač UNO-137 je vhodný pro edge computing