Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Spínače Preventa XCS DM 3/4 zvyšují bezpečnost strojního zařízení

Bezkontaktní magnetické kódované spínače Preventa XCS DM 3/4 bezpečně monitorují polohu dveří nebo pohyblivých krytů. Vzhledem k tomu, že nepotřebují externí bezpečnostní řídicí relé, šetří navíc místo v rozváděči.
 
Bezpečnost strojního zařízení patří k velmi rychle se rozvíjejícím oblastem průmyslové automatizace. Takřka každý den jsou na trh uváděna nová řešení. K významným počinům patří např. mikroprocesory využívající bezpečné řídicí systémy Safety PLC nebo bezpečnostní sběrnice. Souběžně se vyvíjí i příslušný software.
 
Při tomto vývoji je zřejmé, že ani normy a standardy nemohou stát stranou. Osvědčenou normu EN 954-1 nahradila nová EN 13849-1. V platnost vstoupily také standardy IEC/EN 61508 a IEC/EN 62061. Posledně jmenovaný zavádí nový parametr SIL a definuje ho jako úroveň integrity bezpečnosti. Všechny nové výrobky společnosti Schneider Electric jsou již certifikovány podle zmíněných nových norem.
 
Přínosnou novinkou v nabídce řešení pro bezpečnost strojního zařízení jsou bezkontaktní magnetické kódované spínače Preventa XCS DM 3 a XCS DM 4 (obr. 1). Překvapivě totiž nepotřebují externí bezpečnostní relé. To je zabudováno v pouzdru samotného spínače. Dva redundantní bezpečnostní výstupy PNP přímo ovládají cívky stykačů K1 a K2 (obr. 2). Pomocné kontakty stykačů jsou zapojeny do obvodů zpětné vazby spínače, a zajišťují tak monitorování správné funkce stykačů (zda nejsou jejich kontakty svařeny) podle kategorií 4 (EN 954-1), PL e (EN 13 849-1) a SIL 3 (EN 62 061). Signalizační výstup PNP umožňuje přesně diagnostikovat bezpečnostní části řídicích systémů.
 
Díky minimálním požadavkům na místo v rozváděči (bezpečnostní relé je zabudováno přímo v pouzdru spínače) jsou spínače Preventa XCS DM 3/4 vhodné zejména pro použití v montážních a sestavovacích linkách, balicích strojích a na robotizovaných pracovištích. Bezpečně a spolehlivě zde monitorují polohu dveří nebo pohyblivých krytů. Jejich funkce vyhovuje standardům SIL 2, kategorie 3, popř. SIL 3, kategorie 4.
 
Také další technické parametry potvrzují, že nová řada XCS DM 3/4 patří do skupiny bezpečných zařízení Preventa. Stupeň jejich krytí je IP67, popř. IP69 K (vysokotlaké čištění). Kompaktní pouzdro navržené pro snadnou instalaci vyniká značnou odolností proti vibracím pohyblivých krytů. Spolehlivost polovodičových výstupů vyjádřená střední dobou do nebezpečné poruchy MTTFd je 182 let. Splněny jsou i požadavky standardu EN 1088.
 
Kódované magnetické spínače Preventa XCS DM 3/4 zvyšují bezpečnost obsluhy a zároveň snižují náklady. Zájemci o řešení sledování polohy konkrétních dveří nebo pohyblivého krytu mohou kontaktovat specialisty společnosti Schneider Electric.
 
Další informace jsou uvedeny na http://www.schneider-electric.cz
 
Antonín Zajíček,
Schneider Electric CZ, s. r. o.
 
Obr. 1. Magnetické kódované spínače Preventa XCS DM 3/4 (vysílač-přijímač) v provedení s konektorem M12 a s kabelem
Obr. 2. Schéma zapojení magnetického kódovaného spínače Preventa XCS DM 3/4