Aktuální vydání

celé číslo

07

2024

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony; polohovací mechanismy

Kamerové systémy a zpracování obrazu

celé číslo

Špičkový procesor AMD R-series SOC pro vestavné systémy

Koncem října představila společnost AMD nový vestavný procesor SOC R-serie. Tento procesor přináší na současný trh s vestavnými zařízeními zcela novou třídu výkonu, především pro digitální reklamy, lékařské zobrazování, elektronické hry, zálohování dat a telekomunikační techniku. Procesor byl vyvinut s ohledem na nejnáročnější vestavné systémy. V procesoru je zabudováno procesorové jádro CPU AMD 64bit x86 („Excavator“) společně s jádrem GPU třetí generace Graphics Core Next a nejnovějším systémem pro snížení spotřeby energie. Výsledkem je špičkový grafický výkon a výkonné funkce potřebné pro současnou i budoucí generaci vestavných systémů.

 

Malé rozměry a špičková grafika

Architektura SOC (System-On-Chip) umožňuje dosáhnout menších rozměrů plošných spojů a zjednodušuje návrh systémů bez omezování vynikajícího grafického výkonu včetně schopnosti hardwarově akcelerovaného přehrávání videosouborů s rozlišením 4 K. Nový procesor AMD R-serie SOC se vyznačuje robustním pouzdrem, širokou nabídkou rozhraní, podporou pamětí DDR4 a špičkovou grafikou AMD Radeo, která byla vytvořena podle heterogenní architektury systému HSA 1.0, a odráží tak potřeby trhu i uživatelů.
 
AMD Embedded R-Series SOC má zvýšený výkon GPU, kódování HEVC (vysoce efektivní kódování videosouborů) pro rozlišení 4 K a podporu DirectX 12. Při srovnávacím testování se ukázalo, že nový procesor má o 22 % větší výkon GPU v porovnání s druhou generací procesorů AMD R-Serie APU a 58% navýšení oproti procesoru Intel Broadwell Core i7. Specifikace pro integrovanou grafiku AMD Radeon jsou takovéto:
  • až osm výpočetních jednotek a dva rendrující bloky,
  • GPU clock s rychlostí až 800 MHz a 819 Gflops,
  • podpora DirectX 12.
 

Optimalizace výkonu a spotřeby

Zákazníci v odvětvích, jako jsou strojové učení, lékařské zobrazování a digitální reklama, často potřebují rychlé výpočty a paralelní algoritmy. Heterogenní architektura systému HSA paralelně počítá výpočetní výkon a zároveň řídí spotřebu elektrické energie. To pracovníkům vývoje dává možnost do systémů SOC s touto architekturou mnohem snadněji a efektivněji implementovat své hardwarové požadavky. Aplikace potom běží rychleji a s menším odběrem elektrické
energie, a to v různých výpočetních platformách, než při použití jiné architektury procesoru.
 
Procesor AMD Embedded R-Serie má právě popsanou architekturu HSA, a proto umožňuje přerozdělování výkonu mezi CPU a GPU. Využití heterogenní jednotné paměťové architektury (hUMA) poté dovoluje zkrátit dobu odezvy a dále navýšit výkon jak CPU, tak GPU.
 

Využití

Procesor AMD Embedded R-Series SOC byl navržen s ohledem na požadavky vestavných systémů, a je proto vybaven snímačem teploty, duálním kanálem DDR3 nebo DDR4 s ECC (Error Correction Code), funkcí Secure Boot a dalšími funkcemi. Navíc umožňuje nastavit TDP (navržený ztrátový tepelný výkon) od 12 do 35 W se skokem 1 W.
 
Procesor podporuje operační systémy Windows 7, Windows Embedded 7 a Windows 8 Standard, Windows 8.1 a Windows 10 a všechny linuxové ovladače včetně Mentor Embedded Linux.
(jč)
 
Obr. 1. Nový procesor AMD R-serie SOC zabere v porovnání s druhou generací AMD Embedded R-Series APU o 35 % méně místa na plošném spoji