Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Snímače vlhkosti, teploty, rychlosti proudění a CO2 od rakouské firmy E+E Elektronik

Firma E+E Elektronik je významným světovým výrobcem snímacích prvků relativní vlhkosti a rychlosti proudění. Ve většině automobilů vyrobených v Evropě jsou instalovány právě její snímače. Díky tomu může firma vyvíjet a vyrábět snímače i pro klasickou automatizaci. Pro snímání ve výrobních procesech proto může E+E Elektronik nabídnout nejen snímače v provedení OEM, ale i přístroje pro náročné snímání vlhkosti při vysokých tlacích a teplotách, a to i v prostředí s výskytem agresivních plynů a par. Specialitou je snímání vlhkosti v kapalinách, především v transformátorovém oleji.
 

Průmyslový snímač vlhkosti a teploty EE33

 
Tento snímač je schopen pracovat v krajně obtížných podmínkách díky tomu, že je vybaven kapacitním snímacím prvkem s vyhříváním. Je dodáván ve verzi odolávající tlaku až 10 MPa a teplotě až 180°C (obr. 1). Kromě standardního analogového výstupu je snímač možné doplnit rozhraním RS-485 nebo Ethernet. Přístroj je k dispozici i se snímacím prvkem se zvýšenou chemickou odolností. Jde o unikátní technické řešení firmy E+E Elektronik – snímací prvek je chráněn povlakem s funkcí obdobnou goretexové membráně, propustí tedy jen molekuly vody v podobě páry, ale nepropustí větší molekuly, např. různé organické sloučeniny, ani vodu v kapalném skupenství.
 

Kompaktní snímač relativní vlhkosti a teploty EE061

 
Přístroj (obr. 2) jednoduché kompaktní konstrukce má elektroniku integrovanou v sondě s proudovým výstupem 4 až 20 mA. Je zajímavý příznivou cenou, tím, že pokrývá celý rozsah relativní vlhkosti 0 až 100 %, a přesností měření. I tento jednoduchý přístroj může být dodáván se snímacím prvkem se zvýšenou chemickou odolností. Takto vybavené snímače firmy E+E Elektronik je možné instalovat i ve velmi náročných podmínkách. Také bez této ochrany vykazují snímače E+E Elektronik velkou odolnost proti agresivním látkám, o čemž svědčí jejich bezproblémové používání při měření ve stájích.
 

Snímání koncentrace CO2

 
Proč vlastně snímat právě koncentraci CO2? Protože má přímý vliv na pohodu lidí, jejich schopnost koncentrovat se a při mezních koncentracích může způsobit zdravotní potíže. Je však třeba ho sledovat především proto, že při znalosti hodnot koncentrace CO2 ve vytápěných prostorech lze optimalizovat energetickou náročnost vzduchotechniky při zachování plné výkonnosti pracovníků.
 
Při koncentracích oxidu uhličitého nad 5 000 ppm se již objevují zdravotní problémy a hrozí ztráta vědomí. Mohlo by se zdát, že sledovat koncentraci CO2 je nutné jen v moderních kancelářských budovách se vzduchotěsným opláštěním, ale při osazování těsných oken s malými teplotními ztrátami je na zmíněný problém nutné dbát i v rodinných domcích a obzvláště v nízkoenergetických či pasivních domech.
 

Přístroje pro snímání koncentrace CO2

 
V sortimentu firmy E+E Elektronik jsou tři řady precizních snímačů koncentrace CO2 pracujících na principu pohlcování infračervených paprsků. Řada EE80 pro montáž do obytných prostorů pracuje v rozsazích 2 000 a 5 000 ppm. Má výstupy 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA, popř. přepínací kontakt. Kromě CO2 snímá i relativní vlhkost a teplotu. Volitelně může zjištěné hodnoty i zobrazovat.
 
Snímače řady EE82 jsou určeny pro průmyslové použití a pracují s rozsahy 2 000 až 10 000 ppm. Přístroje jsou vybaveny výstupy 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA, popř. přepínací kontaktem. Nejčastěji se uplatní ve sklenících, technickém vybavení stájí a ve skladech zemědělských produktů (obr. 3).
 
Řada EE85 je určena pro montáž na vzduchotechnické potrubí (obr. 4). Přístroje s rozsahy 2 000 a 7 000 ppm mají výstupy 0 až 10 V nebo 4 až 20 mA, popř. přepínací kontakt.
 
Michal Majce,
 
Obr. 1. Průmyslový snímač teploty a vlhkosti pro tlak až 10 Mpa a teploty až 180 °C
Obr. 2. Kompaktní snímač relativní vlhkosti pro rozsah 0 až 100 %
Obr. 3. Snímač CO2s krytím IP65
Obr. 4. Snímač CO2 do vzduchotechnického potrubí