Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Snímače pohybu a polohy

číslo 7/2002

Snímače pohybu a polohy

Obr. 1.

Společnost Turck, přední dodavatel v oblasti senzorové a automatizační techniky, v nedávné době výrazně rozšířila svůj sortiment výrobků pro snímání pohybu a polohy.

Sortiment výrobků společnosti již dlouhou dobu zahrnuje snímače založené na různých fyzikálních principech. Indukční, kapacitní, magnetoindukční, ultrazvukové a optické senzory přiblížení či snímače proudění nebo otáček se vyrábějí v široké škále velikosti pracovní oblasti (dosahu), popř. měřicího rozsahu, napájení, tvaru a materiálu pouzdra, způsobu připojení a dalších parametrů důležitých pro konkrétní použití senzoru. Tyto výrobky jsou mezi odbornou veřejností všeobecně známé a oblíbené právě pro svoje technické vlastnosti.

Novinkami v nabídce společnosti Turck jsou např. indukční senzory s analogovým výstupem, lineární a rotační senzory polohy nebo hlídače otáček integrované do pouzdra indukčního senzoru.

Obr. 2.

Indukční senzory s analogovým výstupem
Senzory s analogovým výstupem nabízejí jednoduchý a cenově příznivý způsob detekce polohy kovových předmětů. Tam, kde stačí jejich pracovní rozsah (asi 0,5 až 40 mm) a rozlišovací přesnost klasického analogového proudového signálu (0 až 20 mA), bude uživatel jen těžko používat jiné, komplikovanější a dražší typy senzorů (obr. 1).

Magnetostrikční senzory polohy
Lineární senzory polohy společnosti Turck využívají magnetostrikčního principu. Dodávají se s měřicím rozsahem od 0 až 100 do 0 až 4 500 mm. Příčný řez senzorem má rozměry pouhých asi 35 × 21 mm (obr. 2). Uživatel může použít standardní snímací element nebo postačí připevnit na pohyblivou část stroje permanentní magnet a zjednodušit tak vlastní zástavbu senzoru do zařízení. Senzory mají uživatelsky nastavitelný pracovní rozsah, na který je vždy interně přepočítána hodnota výstupního signálu z čidla senzoru. K dispozici jsou verze s analogovým (0 až 10 V, ±10 V, 4 až 20 mA) a impulsním výstupem nebo i výstupem RS-422. Přesnost senzorů dosahuje až 0,01 % z rozsahu.

Obr. 3.

Senzory natočení
Rotační senzory úhlové polohy dodávané v absolutním i inkrementálním provedení naleznou uplatnění tam, kde je třeba velmi přesně měřit úhel natočení. Díky provedení s hřídelem nebo dírou a možnosti vybírat z řady montážních úchytek je lze jednoduše namontovat (obr. 3). Velká mechanická odolnost senzorů – např. ojedinělá odolnost vůči rázům s amplitudou zrychlení až 2 000 m/s2 – umožňuje jejich přímé použití, bez nutnosti zásahů do konstrukce stroje. Senzory se vyrábějí v široké škále provedení s průměrem hřídele nebo díry od 4 do 42 mm a počtem impulsů na otáčku 15 až 36 000 (inkrementální snímače), popř. rozlišením až 25 bitů (snímače absolutní polohy). Výstupní signál může být v podobě impulsní nebo sinusové, s napětím 0 až 10 V, proudem 0 až 20 mA nebo v podobě rozhraní SSI nebo RS-485. Speciální provedení lze přímo připojit k sítím Profibus-DP nebo CANopen. U senzorů řady 5862 je možné všechny provozní parametry nastavovat pomocí dodávaného softwaru. Speciální konstrukce a elektronika, zahrnující např. kompenzaci stárnutí, zaručují velkou přesnost, spolehlivost a dlouhou dobu provozního života senzorů.

Obr. 4.

Senzory s integrovaným hlídačem otáček
Indukční senzory s integrovaným hlídačem otáček významně zjednodušují řešení automatizačních úloh vyžadujících sledování a kontrolu otáček. V tělese „klasického“ indukčního senzoru ve válcovém pouzdru M30 o délce 60 mm je vedle vlastního senzoru se spínací vzdáleností 10 nebo 20 mm umístěna také elektronika kontrolující otáčky (obr. 4). Sledovanou mezní hodnotu otáček lze nastavit potenciometrem v rozsahu 3 až 3 000 min-1. Výstup PNP, 24 V DC indikuje, zda okamžité otáčky jsou pod nebo nad zadanou mezí.

Příslušenství senzorů
Kompletní nabídka společnosti Turck zahrnuje nejen shora uvedenou senzorovou techniku, ale i moduly pro její připojení k průmyslovým sběrnicím i moduly pro úpravu, zesílení nebo oddělení měřicích signálů a jejich následné zpracování a vyhodnocení i pro zobrazení naměřených hodnot. Po doplnění kabelových rozvodů s konektory a dalšími doplňky lze s nabízenými prostředky snadno realizovat měřicí i řídicí aplikace i ve velmi náročných mechanických, tepelných anebo chemických podmínkách.

Milan Flídr, Turck s. r. o.

TURCK s. r. o.
Hradecká 1161
500 03 Hradec Králové
tel.: 049 52 107 66, 55 103 31-3
fax: 049 52 107 67
mobil: 0602 0602 44 37 10
e-mail: turck@turck.cz
http://www.turck.cz
http://www.bannerengineering.com

Inzerce zpět