Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Snadný rozjezd a kompletní soubor funkcí

číslo 3/2006

Snadný rozjezd a kompletní soubor funkcí

Měniče frekvence Rexroth Indra Drive FC v sobě kombinují snadný rozjezd s rozsáhlými možnostmi nastavení, a představují tak nový standard ve své třídě. Kompaktní měniče, které nejsou větší než knížka, jsou nabízeny ve čtyřech různých velikostech pro rozsah výkonů od 0,25 do 7,5 kW. Tyto měniče určené pro regulaci s otevřenou smyčkou mají rozhraní pro všechny standardní provozní sběrnice.

Rexroth Indra Drive FC jsou měniče vhodné pro téměř všechny pohony, kde se vyžaduje použití třífázového motoru. Jejich parametry lze nastavit i bez použití PC. K dispozici jsou dvě verze operátorských modulů, Standard (na obr. 1 první měnič zleva) a Deluxe (na tomtéž obrázku druhý měnič zleva); pomocí verze Standard i Deluxe lze nastavit všechny provozní parametry, ve verzi Deluxe je však navíc k dispozici úplné textové zobrazení v otevřené řeči v jednom ze zvolených šesti jazyků – s touto verzí uživatel v podstatě nepotřebuje návod k použití.

Obr. 1.

Obr. 1. Měniče frekvence Rexroth Indra Drive FC

Inteligentní identifikace motoru umožňuje snadné uvedení do provozu a zajišťuje optimální chod motoru.

Největší výhodou nového měniče je software Drive Top FC s možností nastavení parametrů off-line. Software může komunikovat až se 31 měniči a také je simulovat. Pro optimalizaci pohonu je k dispozici integrovaná funkce osciloskopu. Zásuvný řídicí terminál urychluje instalaci měničů ve verzi Standard, které mohou být, s ohledem na jejich důmyslnou konstrukci, montovány vedle sebe v řadě – ušetří se tak místo v rozváděči.

Díky modulární koncepci je nová řada měničů vhodná pro všechny úrovně automatizace. Lze využít komunikaci prostřednictvím sběrnic Profibus, CANopen a Devicenet. Měniče mají dále rozhraní RS-232, RS-485 (USS), pět digitálních vstupů (s dobou reakce do 1 ms), dva analogové vstupy (možno použít také jako digitální vstupy), jeden analogový výstup a dva multifunkční přenosy 230 V AC/30 V DC, 2 A.

Měniče pracují buď s lineární závislosti U/f (skalární řízení), nebo v režimu řízení proudového vektoru. Uživatel může přepínat on-line mezi čtyřmi sadami nastavených parametrů nebo použít PID regulátor. Funkce potenciometru, vyhodnocení koncového spínače, letmý restart, programovatelné brzdění do odporu a S-rampa jsou u měničů této kategorie samozřejmostí. Integrovaný filtr EMC (křivka A podle EN 55011) a rozsáhlé funkce sledování vstupního elektrického napětí, výstupního napětí a teploty motoru redukují dobu nutnou pro odstávky a servis a zvyšují bezpečnost činnosti motoru. Měniče Indra Drive FC jsou také vybaveny integrovanou brzdou a ovládáním brzdy.

Měniče Indra Drive FC jsou k dispozici ve dvou elektrických rozsazích: AC 1/3 × 230 V a AC 3 × 400 V s výstupní frekvencí od 0 do 400 Hz. Jejich přetížitelnost (200 % do 5 s a 150 % do 60 s) a nastavitelná spínací frekvence od 3 do 16 kHz poskytnou uživateli vždy ten výkon, který potřebuje.

Daniel Suchánek,
Bosch Rexroth

Bosch Rexroth, spol. s r. o.
Hviezdoslavova 5
627 00 Brno
tel.: 548 126 111
fax: 548 126 112
e-mail: info@boschrexroth.cz
http://www.boschrexroth.cz