Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Škoda Auto Vysoká škola má vzdělávací technické centrum

Od loňského září má Škoda Auto Vysoká škola (ŠAVŠ) v Mladé Boleslavi k dispozici nové vzdělávací technické centrum Na Hejdovce. Je koncipované jako malá továrna. Představuje významný krok vpřed v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací a nabízí nadstandardně vybavené laboratoře a výzkumná centra, která simulují reálný provoz průmyslového podniku. V areálu se nachází výrobně-logistická laboratoř, laboratoře praktické informatiky, fyziky, elektrotechniky a automatizace, datové centrum, laboratoř 3D tisku, virtuální reality, elektromobility a průmyslu 4.0 či výzkumná strojně-elektrotechnická laboratoř. Je místem, kde se teorie stává praxí. Vybudování technického kampusu představuje zásadní milník v rozvoji ŠAVŠ jak z hlediska rozvoje technicky zaměřených studijních programů, tak z hlediska projektové činnosti kateder a možností spolupráce s praxí. Spolupráce s praxí je klíčovým prvkem všech studijních programů ŠAVŠ.

Posláním vzdělávacího a vývojového centra je propojovat vzdělávání, vědu, výzkum, vývoj a inovace a posilovat praktické dovednosti žáků. ŠAVŠ je první soukromá vysoká škola s vlastním moderním vzdělávacím a vývojovým technickým kampusem. Nové centrum bude sloužit nejen k moderní vý­uce studentů, ale i k rozvoji jejich dovedností a znalostí získaných od specialistů z praxe. Poslouží i širším vzdělávacím aktivitám určeným pro veřejnost, kroužkům, přednáškám nebo workshopům. Jedním z projektů pro veřejnost je např. IT Akademie pro děti. Budou se zde konat také kurzy 3D tisku a další technicky zaměřené akce.

Zřízení centra je současně ukázkou, že je možné pro vysoké školství mobilizovat soukromé firemní prostředky. Ve všech mezinárodních srovnáních vyniká Česká republika v tom, že zde do vysokého školství téměř neproudí soukromé peníze. A to je nutné změnit. Škoda Auto se svojí vysokou školou je modelem, který může být použit i v dalších regionech České republiky. Více informací o centru lze nalézt na https://www.savs.cz/aktualne/skoda-auto-vysoka-skola-slavnostne-otevrela-nove-vzdelavaci-technicke-centrum-na-hejdovce-270. Informace o škole jsou na https://www.savs.cz/o-nas.

[Tisková zpráva ŠAVŠ.]                                

(šm)