Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Škoda Auto otevřela v Kvasinách nový automatický sklad malých dílů

Společnost ŠKODA AUTO ve svém závodě v Kvasinách slavnostně otevřela nový automatizovaný sklad malých dílů (AKL, Automatisches Kleinteilelager). Pro automobilku je výstavba AKL jedním z největších logistických projektů novodobé historie. Investovala do něj více než 8 milionů eur. Stavební práce byly zahájeny v lednu 2016, letos na jaře byl sklad předán do zkušebního provozu a postupně je naskladňován.

Sklad má na ploše 1 750 m2 kapacitu 45 000 boxů na malé díly (KLT, Kleinladungsträger). Naskladňování zajišťují dva roboty Kuka s kamerovým systémem a dvě manuální pracoviště. Ta se využívají v případě, kdy dodávka na paletě obsahuje různé druhy komponent a robot by nebyl schopen je roztřídit. Kapacita naskladnění je 500 KLT za hodinu.

Regály obsluhuje dvanáct zakladačů. Jednotlivé boxy KLT jsou do skladu ukládány chaoticky s částečnou preferencí na základě analýzy obrátkovosti (ABC/XYZ). Zakladače v době, kdy nejsou produkty naskladňovány nebo vyskladňovány, ukládají krátkoobrátkové položky do preferovaných zón, aby jejich vyskladnění bylo rychlejší.

Také vyskladnění je plně automatické. Odvolávka z výrobní linky je předána celofiremnímu systému Logis, s nímž komunikuje systém řízení skladu (WMS). Roboty Kuka potom vyskladněné zboží uloží na vozíky v určeném pořadí (JIS, Just In Sequence). Manuální vyskladňování je využíváno zejména pro urgentní výdej, když se např. na lince zjistí, že dodané díly nevyhovují a je třeba okamžitě dodat nové. Kapacita vyskladňování je také 500 KLT za hodinu.

Při konstrukci skladu byl brán velký ohled na bezpečnost a ergonomii. Například manuál­ní pracoviště jsou vybavena otočnými a výškově polohovatelnými stoly a pro těžší boxy je k dispozici manipulátor.

Unikátní na novém skladu je vysoký stupeň automatizace, který umožňuje dosahovat úspor až 1 milion eur ročně.

(Bk)

Obr. 1. Slavnostní otevření nového skladu ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách