Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Sinamics G115D pro horizontální dopravníky – novinka, která přichází v pravý čas

Společnost Siemens představuje nový kompaktní a výkonný pohon Sinamics G115D, určený speciálně pro horizontální dopravníky. Uplatnění najde ve výrobní logistice, ve skladech, distribučních centrech nebo při manipulaci se zavazadly na letištích. 

V době pandemie covidu-19 klesá v důsledku protiepidemických opatření v mnoha oborech průmyslu výroba. Jsou však obory, které se v tomto období naopak rozvíjejí. Rostoucí zájem o nákupy v e-shopech a snaha snížit počet pracovníků nutných pro vychystávání zásilek a omezit kontakty mezi nimi vede ke zvýšení počtu objednávek automatizovaných intralogistických systémů, jejichž důležitou součástí jsou horizontální dopravníky (obr. 1). Lze tedy říci, že společnost Sie­mens přichází se svou novinkou, pohonem Simanics G115D určeným právě pro tyto dopravníky, v pravý čas.

Pohony Sinamics G115D obsahují elektromotor, měnič frekvence a převodovku a jsou dodávány jako jako ucelený systém ve dvou variantách montáže: s měničem na motoru a s měničem určeným k montáži na stěnu (obr. 2).

 

Základní charakteristiky

Pohony Sinamics G115D jsou charakterizovány robustní konstrukcí s krytím až IP66. Mohou tedy pracovat i v náročných průmyslových podmínkách. Přitom mají malé rozměry, a jsou proto vhodné i tam, kde je pro jejich instalaci k dispozici jen omezený prostor. Rozsah pracovních teplot je –30 až +55 °C.

Pohony Sinamics G115D jsou vhodné pro intralogistiku v různých průmyslových závodech: při výrobě potravin a léků (díky možnosti provozu do –30 °C i pro mrazírenské provozy nebo pro distribuci balení očkovacích látek), při výrobě elektroniky nebo v automobilové výrobě. Dále je možné je využít k manipulaci se zbožím a zásilkami v logistických centrech nebo k manipulaci se zavazadly na letištích. Rozsah výkonů ve verzi k montáži na stěnu je 0,37 až 7,5 kW (0,37 až 4 kW ve verzi k montáži na motor).

Obr. 1. Nový pohon Sinamics G115D je určen zejména pro horizontální dopravníky

 

Instalace a uvedení do provozu

Uvést pohon Sinamic G115D do provozu je velmi snadné, protože je kompletně integrován do portálu TIA (Totally Integrated Automation) a je možné k tomu využít software Start­Drive. Pro nastavení a diagnostiku lze využít také webový nástroj Sinamics SAM (Smart Access Module), a to prostřednictvím WiFi i z prohlížečů v mobilních zařízeních.

 

Připraven na digitalizaci výroby

Pohon Sinamics G115D je integrován do prostředí MindConnect a je kompatibilní s aplikacemi v ekosystému Mindsphere, např. Analyze MyDrives. To umožňuje v cloudu analyzovat údaje o provozu pohonu a optimalizovat jej. Na základě údajů o zatížení pohonu a jeho provozu je možné zvýšit dostupnost celého dopravníku a s využitím predikce jeho stavu plánovat servisní zásahy na dobu, kdy je to vhodné.

Připojení pohonů do cloudu umožňuje celému dopravníku stát se součástí propojeného výrobního či logistického systému a plně využít přednosti průmyslového internetu věcí – IIoT.

Obr. 2. Pohon je dodáván s měničem buď namontovaným na motoru, nebo určeným k montáži na stěnu

 

Řízení a bezpečnostní funkce

Pro zvýšení flexibility instalace, servisu a údržby je pohon vybaven různými možnostmi připojení a komunikace. K dispozici jsou rozhraní pro Profinet a EtherNet/IP, k němuž je možné připojit různé vstupy a výstupy, včetně jednoho bezpečnostního vstupu, a snímač polohy s výstupem HTL. Připravuje se rozhraní pro AS-Interface.

Pohon je zvláště vhodný ke spolupráci s řídicími systémy Simatic, např. Simatic S7-1200 nebo Simatic ET200 pro řízení polohy a pohybu.

Pohon Sinamics G115D je v rámci konceptu Safety Integrated vybaven bezpečnostní funkcí odpojení momentu STO (Safe Torque Off). K bezpečnostní komunikaci je možné využít profil Profisafe, který je nadstavbou protokolu Profinet. Pohon s bezpečnostní funkcí splňuje požadavky na úroveň funkční bezpečnosti SIL 2, což zjednodušuje proces certifikace celého řešení.

 

Konfigurace, objednání a servis

Konfigurace a objednání pohonů Simanics G115D nezaberou skoro žádný čas: celý pohon, tzn. motor, měnič, převodovku i potřebné příslušenství, lze snadno nakonfigurovat podle potřeb zákazníka a objednat jako celek pod jedním objednacím číslem. Vše je přednastaveno, pohon stačí připojit k síti a začít uvádět do provozu.

K výběru pohonu lze použít webový nástroj Drive Technology Configurator (https://mall.industry.siemens.com/spicecad/hscm/hscm/). Rovněž je možné kontaktovat místního zástupce firmy Siemens.

Siemens nabízí pro pohony Sinamics G115D, stejně jako pro jiné pohony, službu Service Protect. Jde o smluvní servis s garancí rychlé výměny nebo opravy vadného dílu nad rámec běžné záruky.

 

Shrnutí

Sinamics G115D není jen další měnič v sortimentu Siemens. Je to kompletní pohon obsahující vysoce účinný motor (IE3 nebo IE4), převodovku i měnič frekvence. Celek je optimalizovaný pro použití v horizontálních dopravnících, u nichž jsou kladeny velké požadavky na energetickou účinnost, spolehlivost, pořizovací cenu a celkové náklady.

Příklady použití jsou pásové dopravníky, třídiče a dopravníky zboží, zásilek nebo zavazadel ve skladech a distribučních centrech, ale i doprava zboží a polotovarů v různých oblastech průmyslové výroby. Další informace zájemci najdou na https://new.siemens.com/global/en/products/drives/sinamics/low-voltage-converters/distributed-converters/sinamics-g115d.html (popř. prostřednictvím QR kódu vloženého v obrázku). 

[Tisková zpráva Siemens AG, 2. 11. 2020, a podklady firmy Siemens.] 

(Petr Bartošík. Foto: Siemens)


Tab. 1. Technické údaje pohonu Sinamics G115D

Napájení

třífázové, 380 až 480 V

Výkon

0,37 až 4 kW v provedení s měničem na motoru, 0,37 až 7,5 kW s měničem na stěnu (verze 5,5 a 7,5 kW se připravují)

Povolené přetížení

200 % po dobu 3 s

Elektromotory

asynchronní s účinností IE2 nebo IE3, reluktanční IE4

Komunikace

Profinet nebo EtherNet/IP, I/O, připravuje se AS-i

I/O

čtyّi DI, dva DIO (mohou být použity jako DI nebo DO); jeden F-DI (ze dvou DI), rozhraní pro snímaè polohy HTL (ze dvou DI)

Bezpečnostní funkce

STO/Profisafe (jen u verze s rozhraním Profinet)

Brzdný rezistor

standardně vestavěný, volitelně navíc externí

Krytí

podle vybrané varianty až IP66

Rozsah pracovních teplot

–30 až +55 °C (nad +40 °C s omezením výkonu)