Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Siemens představuje možnosti umělé inteligence pro PLC Simatic

Společnost Siemens představila nový modul pro řídicí systém Simatic S7-1500 a I/O systém ET 200MP, který obsahuje čip využívající algoritmy strojového učení, jež patří mezi metody umělé inteligence a umožňují např. účinnou vizuální kontrolu kvality ve výrobních závodech nebo zavádění autonomních mobilních robotů.

Modul S7-1500 TM NPU je vybaven procesorovou jednotkou Intel Movidius Myriad X Vision, která je první ve své třídě s vyhrazeným hardwarovým akcelerátorem hlubokých struktur neuronových sítí. Díky integrovanému grafickému procesoru a výpočetní jednotce pro neuronové sítě je nový modul vhodný pro úlohy počítačového vidění. Zabudovaný čip Intel zrychluje procesy zpracování obrazu a provádí rychlé vyhodnocení lokálních dat pomocí natrénovaných modelů uložených na paměťové kartě.

Modul se uplatní např. v úlohách typu pick & place, při nichž musí robot rozpoznat, zvednout a přemístit komponenty, které jedou na dopravníku. Jinou možností uplatnění je kontrola kvality: odborné lidské znalosti o parametrech, jako je konzistentnost, barva nebo kvalita produktu či procesu, mohou být přímo přeneseny na modul tak, že se neuronové sítě průběžně trénují v přidělených datech (nebo obrazových datech).

Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, www.siemens.com, e-mail: industry.cz@siemens.com