Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Siemens představuje komunikační procesor s podporou OPC UA

Společnost Siemens rozšířila řídicí systém Simatic S7-400 o komunikační procesor CP 443-1 OPC UA, který pro rychlou a přímou výměnu dat mezi automatizačními komponentami od různých výrobců využívá standardizované rozhraní OPC UA. Nový komunikační procesor najde uplatnění zejména v automobilovém, petrochemickém nebo potravinářském průmyslu, ale i v oblasti dopravy, např. při řízení provozu technického vybavení tunelů.

Jako OPC UA server poskytuje procesor data ze systému Simatic S7-400 přímo klientům OPC UA, kterými jsou aplikace HMI v operátorských panelech nebo systémy SCADA, MES a ERP. Uživatelé tak mohou číst např. údaje o průběžné výrobě automobilů a převádět je do systémů plánování výroby ERP. Je-li procesor použit jako klient OPC UA, shromažďuje data z připojených serverů OPC UA. Tím lze usnadnit komunikaci s řídicími systémy jiných výrobců s podporou OPC UA. Funkce komunikačního procesoru mohou uživatelé konfigurovat prostřednictvím inženýrského nástroje TIA Portal Step 7 Professional V14 nebo u stávajících systémů prostřednictvím Step 7 V5.5.

Procesor CP443-1 OPC UA podporuje OPC UA ve specifikaci 1.02. Integrované zabezpečovací funkce OPC UA (pro autentifikaci, autorizaci, šifrování a podepisování dat) minimalizují riziko neoprávněného přístupu.

Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, e-mail: iadtprodej.cz@siemens.com, www.siemens.com/simatic-classic-s7-opcua