Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost Siemens představí na veletrhu Amper ve stánku 2 C 4 celý sortiment svých produktů, systémů i služeb pro průmysl, energetiku i veřejnou infrastrukturu.
Průmyslové automatizační systémy
Ať už zákazník hledá řízení na bázi PLC nebo PC, centralizované nebo modulární, vestavný (embedded) systém či systém s distribuovanou inteligencí, systémy s integrovanými komunikačními schopnostmi, diagnostikou, systémy s funkcemi pro řízení pohybu a s bezpečnostními funkcemi, vše najde ve stánku společnosti Siemens.
Největším nositelem inovací napříč celým sortimentem prostředků průmyslové automatizace od společnosti Siemens je komunikační standard Profinet. Součástí prezentace tedy bude i demonstrace jeho funkcí a předností.
Vedle novinek z oblasti řídicích systémů Simatic S7 budou na veletrhu prezentovány také novinky ze skupiny produktů Simatic ET200, tedy nové distribuované periferní jednotky pro připojení na komunikační sítě Profibus i Profinet. Za pozornost stojí např. nová řada periferií Simatic ET200 eco PN. Jde o malé a odolné bloky vzdálených IO se stupněm krytí IP65 až IP67 komunikující po síti Ethernet (protokol Profinet). Rozšířena byla i nabídka pro modulární stanice vzdálených IO ET 200pro o nový modul IM 154-6 PN IWLAN, který umožňuje přímé připojení stanice vzdálených IO do bezdrátové komunikační sítě.
Několik inovací se objevuje i v oblasti průmyslových počítačů Simatic PC – na veletrhu budou prezentována nová průmyslová PC včetně Rack PC 647B. Zajímavé jsou i vestavné PC systémy Simatic S7-mEC a Microbox PC.
Co se týče automatizace procesní výroby, bude představena nová verze řídicího systému Simatic PCS 7 V7.1, která uživatelům přináší nové možnosti a funkce – např. kompletně inovovanou knihovnu funkčních bloků, zjednodušení konfigurace komunikace mezi automatizačními stanicemi a nový vzhled všech objektů na operátorské stanici.
Součástí prezentace budou i malé řídicí systémy Logo! a Simatic S7-200. Hlavní novinkou v této produktové skupině je nová verze logického modulu Logo! 0BA6 s dvakrát větší pamětí pro 200 funkčních bloků, čtyřmi analogovými vstupy a čtyřmi vysokorychlostními vstupy pro čítače do 5 kHz. Významnou novinkou je externí displej s možností připojení ke každé základní jednotce (obr. 1) a vylepšen byl i software Logo!Soft Comfort V6.0.
V oblasti napájecích zdrojů bude představen modul Sitop DC UPS 500S pro nepřetržité napájení v rozvodech 24 V DC. Místo standardních baterií používá velkokapacitní dvouvrstvé kondenzátory s dlouhou životností.
Jako novinka mezi vizualizačními systémy bude představen panel TP177B 4" s mnoha užitečnými funkcemi a za přijatelnou cenu. Pomocí ethernetového rozhraní a internetu je možné se k tomuto panelu připojit i na dálku. Panel je vybaven širokoúhlým displejem typu TFT. Nadstandardní je i způsob jeho ovládání: klasické dotykové ovládání je doplněno o čtyři volně programovatelná membránová tlačítka.
Pro méně náročné úlohy je určena řada ovládacích panelů Basic. Tyto panely jsou nabízeny s displeji o velikostech úhlopříčky 4" až 15". Umožňují zobrazovat stav zařízení, vydávat povely a měnit parametry. Ovládají se dotykovým displejem a membránovými tlačítky.
Pozornost bude zaměřena rovněž na novinky v oboru vizualizačních softwarů WinCC a WinCC flexible a jejich nadstaveb. V systému WinCC byly kompletně přepracovány standardní objekty pro práci s alarmy, křivkami a uživatelskými archivy, což vede k výraznému zjednodušení přenosu dat do jiných systémů. WinCC flexible ve verzi 2008 přichází s možnostmi tvorby projektů pro nejnovější panely, rootingu pomocí Ethernetu a kompletního importu a exportu projektových dat.
Součástí veletržní prezentace dále budou produkty Scalance, pokrývající všechny komunikační úrovně v průmyslovém provozu. Od provozní úrovně až po úroveň řízení nabízejí flexibilní a jednotnou architekturu komunikace, jež je navíc plně kompatibilní se standardem IEEE 802.3. Aktivní ethernetové komponenty jsou doplněny i nabídkou komponent pasivních. Za zmínku stojí metoda rychlého spojování Fast Connect (FC), jež umožňuje připravit kabely na místě instalace. Neopomenutelné místo v sortimentu Simatic NET zaujímají bezdrátové moduly Scalance W, pracující podle IEEE 802.11 (obr. 2). S využitím speciálního protokolu iPCF lze bezdrátovou komunikaci použít i pro časově deterministické úlohy, např. pro ovládání samočinných vozíků nebo jeřábů. Díky protokolu iPCF je též možné rádiovým signálem pokrýt větší oblast, neboť tento protokol zajišťuje přechod od jednoho přístupového bodu k druhému do 50 ms. Bezdrátová komunikace se tedy plně otevírá časově deterministické komunikaci Profinet IO.
Prezentace průmyslových senzorů bude obsahovat mj. senzory pro bezkontaktní snímání polohy. K vidění budou zástupci ultrazvukových, optických, indukčních a kapacitních senzorů. V kategorii optických senzorů zmiňme kompaktní snímač barev s typovým označením Simatic PXO (obr. 3), vybavený rozhraním IO-Link − je výkonnější než ostatní jednoduché snímače a umí rozpoznat i vícebarevné cíle (např. obaly s různobarevným potiskem). Uživatel může zvolit pět referenčních barev, které lze buď nastavit přímo na snímači pomocí metody „zaučení“ (teach-in), nebo vložit do snímače prostřednictvím rozhraní IO-Link v podobě parametrů receptury. Referenční barvy lze prostřednictvím rozhraní IO-Link měnit, a to i když je zařízení v provozu. V určeném bodě se pouze změří velikosti složek barevného modelu RGB, které se následně uloží v řídicím systému.
V oblasti systémů pro čtení kódů budou vystaveny ruční čtečky Simatic HawkEye 40 a HawkEye 45 (obr. 4), které čtou kódy se středním až vysokým kontrastem při velikosti bodu větší než 0,13 mm, jakož i čárové kódy s čárami širšími než 0,12 mm. Simatic HawkEye 45 navíc obsahuje integrovaný displej pro zobrazení přečtených dat a nastavení čtečky. Simatic HawkEye 40T a Simatic HawkEye 45T jsou varianty vybavené čtecí hlavou s vysokým rozlišením, výkonnějším procesorem a speciálním dekódovacím algoritmem Siemens-Direct-Part-Mark (DPM). Díky tomu je možné rychle číst kódy s nízkým kontrastem nebo kódy poškozené. Kromě toho oba typy disponují pamětí o kapacitě 2 MB pro ukládání dat získaných v režimu off-line.
Nízkonapěťová spínací technika
Nová řada pojistkových odpínačů řady Sentron 3NP1 (obr. 5) obsahuje standardně ochranu proti nebezpečnému dotyku a ochranu proti přehmátnutí, které při montáži do sběrnicových systémů uživateli zabraňují dotknout se částí pod proudem, a to dokonce i při přístupu zezadu. Pojistkové odpínače s krytím IP40 chrání zařízení proti přetížení a zkratu a jsou vhodné pro použití v různých průmyslových odvětvích.
Základem moderní koncepce strojů a strojních zařízení s nepřetržitou provozní pohotovostí pro příští desetiletí jsou nové kompaktní motorové vývody 3RA6, které rozšiřují a vyvažují současný sortiment Sirius pro průmyslové rozváděče. Hlavní důraz je přitom kladen na zjednodušení přípravy realizace a podstatné snížení celkových nákladů. V porovnání s tradičními motorovými vývody jsou mnohem kompaktnější a nabízejí více možností, např. nesvařitelnost kontaktů a spolehlivé vypnutí při skončení životního cyklu. Spouštěče 3RA6 jsou vhodné pro úlohy s přímým nebo reverzačním spouštěním třífázových motorů do 32 A. Komplexní funkce spouštěče spolu s lokální i dálkovou signalizací stavů a odnímatelnými připojovacími svorkami se postarají o maximální provozní pohotovost zařízení bez dlouhých odstávek. Nejvyšší efektivity lze dosáhnout použitím napájecího systému 3RA6. Jednotlivé vývody potom není nutné napájet samostatně smyčkováním, nýbrž z integrované silové napájecí sběrnice. Počet vývodů lze podle potřeby zvětšovat.
Jednoduché nastavení parametrů místo zdlouhavého a nákladného propojování – to je modulární bezpečnostní systém Sirius 3RK3. Svými možnostmi sice předčí jednoduchá bezpečnostní relé a moduly, naproti tomu nemůže být srovnáván s bezpečnostními PLC. Je ho možné použít ve všech průmyslových odvětvích v úlohách, kde je nutné vyhodnocovat několik bezpečnostních signálů, a propojování běžných bezpečnostních modulů či relé by proto bylo příliš nákladné. Modulární konstrukce bezpečnostního systému Sirius 3RK3 uživateli spoří náklady, protože ten platí a používá pouze ty přístroje (moduly), které jsou pro danou úlohu nezbytně nutné. Zároveň však může pohotově reagovat na případné změny výrobní technologie tím, že přidá nebo zamění požadované funkce v provozovaném modulárním bezpečnostním systému.
Standardní a mechanické pohony
V produktové skupině standardních pohonů budou představeny asynchronní elektromotory nízkého napětí, nevýbušné asynchronní motory nízkého napětí a elektropřevodovky. Elektromotory pocházejí z produkce výrobních závodů v Mohelnici, Frenštátě pod Radhoštěm a Bad Neustadtu a jsou určeny k pohonu průmyslových zařízení, jako jsou ventilátory, čerpadla, obráběcí stroje, hydraulické komponenty a dřevoobráběcí stroje. Motory AOM lze použít i v prostředí s nebezpečím výbuchu, např. v chemických provozech, u benzinových pump či v dolech.
V rámci expozice budou prezentovány i produkty jednoho ze sedmi výrobních závodů Siemens-Flender. Sortiment zahrnuje spojky a průmyslové převodovky, elektropřevodovky a velké průmyslové převodovky.
Pohony velkých výkonů
Pohony velkých výkonů budou zastoupeny frekvenčním měničem Sinamics S120 s kapalinovým chlazením. Účinný koncept chlazení snižuje provozní náklady, kompaktní konstrukce navíc neklade požadavky na zastavěný prostor. Sinamics S120 s kapalinovým chlazením je jedním z nejtišších měničů ve své kategorii. Je vhodný pro náročné úlohy v prostředích se znečištěným vzduchem, obzvláště úsporný provoz nabízí v provozech, kde je k dispozici chladicí vodní okruh.
Pohony velkých výkonů zahrnují asynchronní, synchronní a kroužkové motory od 160 kW do 100 MW. Novinkou jsou motory s otáčkami až 5 000 min−1 o výkonu až 10 MW. Frekvenční měniče zahrnují výkony od 75 kW do 80 MW pro nízké i vysoké napětí.
Řešení pro výrobní stroje
Návštěvníci určitě neminou elektronický xylofon ovládaný řídicím systémem Simotion. Pohyb paliček zajišťují lineární pohony Sinamics S120 s lineárními motory. Na tomto modelu se nabízí srovnání standardního lineárního motoru 1FN3 s novým lineárním motorem 1FN6 (obr. 6) unikátní patentované konstrukce. Hlavní výhodou je to, že sekundární strana neobsahuje permanentní magnety, a nepřitahuje tak feromagnetické materiály.
Pro projektanty je připravena vzorová úloha využívající integrované bezpečnostní funkce pohonů Sinamics. Celý model je řízen systémem Simotion D, který využívá i další bezpečnostní prvky.
Pro jednoduché polohovací úlohy bude předvedena nová řada pohonů Sinamics S110 (obr. 7), jež poskytuje velké množství různých funkcí, včetně bezpečnostních. Součástí veletržní prezentace bude také ukázka nových verzí softwaru pro návrh a oživení elektrických pohonů − Sizer a Starter. Představeno bude i vývojové prostředí Simotion Scout a jeho nové funkce.
Další zajímavé exponáty
Ve stánku společnosti Siemens si přijdou na své také zájemci o techniku pro řízení technických zařízení budov, jako jsou topení, větrání, klimatizace, ohřev vody, osvětlení, žaluzie a zabezpečení objektu. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o produkty a služby v energetice. Ve stánku Siemens bude prezentována i výroba rozváděčů nízkého napětí a betonových transformoven v teplickém výrobním závodě Servisní centrum − Výroba rozváděčů (SC-VR).
Obr. 1. Logický modul Logo! 0BA6 s externím displejem
Obr. 2. Modul Scalance W pro bezdrátové přenosy dat
Obr. 3. Kompaktní snímač barev Simatic PXO
Obr. 4. Ruční čtečka identifikačních kódů Simatic HawkEye 45
Obr. 5. Nová řada pojistkových odpínačů řady Sentron 3NP1
Obr. 6. Lineární motor 1FN6
Obr. 7. Pohon Sinamics S110 pro méně náročné úlohy řízení pohybu