Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2011

Společnost Siemens bude na 53. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu prezentovat své novinky v oblasti řídicích systémů a pohonů pro obráběcí stroje. Ve stánku 095 v pavilonu P bude jádrem expozice soustruh společnosti Kovosvit MAS Sezimovo Ústí osazený nejnovějším řídicím systémem Sinumerik 828D Solution Line. Siemens na veletrhu dále představí svou nabídku v oblasti mechanických pohonů. Tuto expozici návštěvníci naleznou v pavilonu D, ve stánku číslo 006.
 

Novinky v oblasti midrange

 
Nové funkční vlastnosti řídicího systému Sinumerik 828D budou prezentovány na soustruhu MT 550 z produkce společnosti Kovosvit MAS Sezimovo Ústí.
 

Sinamics S120 Combi

 
V souvislosti se systémem Sinumerik 828D přichází na trh také novinka v oboru kompaktních pohonů pro obráběcí stroje – Sinamics S120 Combi (obr. 1). Pohon vyniká kompaktními rozměry, a snižuje tak požadavky na místo v rozváděčích. Jednodušší je také jeho instalace, a to díky inteligentnímu konceptu silových konektorů. Sinamics S120 Combi je flexibilní i vlivem možnosti rozšíření až na šest výkonových sekcí.
 

Sinumerik Operate a Sinumerik MDynamics

 
Technologický paket Sinumerik Mdynamics představuje ve spojení s novým prostředím Sinumerik Operate pro ovládání systému výkonný řídicí nástroj pro obráběcí stroje. Sinumerik Operate je software, který výrazně rozšiřuje možnosti uplatnění řídicího systému Sinumerik zejména v oblasti frézování a zahrnuje moderní ovládací obrazovky pro obsluhu, jež spojují známá ovládací prostředí HMI Advanced, ShopMill a ShopTurn do jednotného prostředí. Výsledkem je sjednocení vlastností všech těchto softwarových nástrojů do jednotné ovládací platformy. Tento krok s sebou přináší významné zpřehlednění a zjednodušení obsluhy. Jádrem Sinumerik MDynamics je nové inteligentní řízení pohybu Advanced Surface. Další funkcí je nový systém pro správu nástrojů a programové vybavení pro jednoduché seřízení stroje. Nedílnou součástí jsou inovované technologické cykly, měřicí cykly a funkce pro High Speed Cutting (HSC). Sinumerik MDynamics je k dispozici jak pro tříosé stroje s řídicím systémem Sinumerik 828D, tak pro pětiosé stroje s řídicím systémem Sinumerik 840D sl. Součástí systému je Volumetric Compensation System, který dokáže rychle, přesně a spolehlivě korigovat všechny geometrické chyby obráběcího stroje.
 

Školicí pracoviště s programem Sinutrain

 
Na veletrhu nebude chybět ani školicí pracoviště s výukovým softwarem Sinutrain, umožňujícím programování v systému Sinumerik a simulaci činnosti NC programů (obr. 2). Výukový software Sinutrain lze využít pro přípravu technologie výroby, především je však určen pro výuku programování na strojích NC. Je plnohodnotnou verzí řídicího systému Sinumerik a na PC se chová jako reálný stroj. Zájemci si na místě budou moci vyzkoušet také práci se simulačním kufrem vybaveným operátorským panelem systému Sinumerik 840D Solution Line. Vzhledem k tomu, že expozice bude z velké části věnována řídicímu systému Sinumerik 828D, nabídne také pracoviště s možností vyzkoušet si práci s novým ovládacím prostředím Sinumerik Operate. K vyzkoušení bude výukový program Sinutrain ve verzi Operate (zájemcům budou zdarma k dispozici šedesátihodinové licence) a simulační kufr s řídicím systémem Sinumerik 828D. Siemens dlouhodobě úzce spolupracuje se středními a vysokými školami technického směru. Součástí expozice tedy bude představení VOŠ a SŠ Jičín – certifikovaného školicího partnera společnosti Siemens, který zájemcům umožňuje rozšířit si technické vzdělání v rámci kurzů obsluhy a programování produktů ShopMill a ShopTurn.
 

Mechanické pohony

 
Expozice v pavilonu D představí sortiment mechanických pohonů značky Siemens-Flender, jenž patří mezi světovou špičku v oboru mechanických komponent pro poháněcí techniku. Nabídka zahrnuje spojky, průmyslové převodovky, elektropřevodovky (elektromotory s převodovkou) a velké převodovky pro průmysl. Spojky a převodovky značky Siemens-Flender jsou schopny přenášet krouticí moment od několika newtonmetrů až po řádově miliony newtonmetrů.
 
K vidění budou standardní produkty z výrobního závodu v Penigu (průmyslové převodovky) a elastické, vysoce elastické, zubové či lamelové spojky z výrobního závodu Bocholt – Mussum.
 
Mezi hlavní zajímavosti bude patřit kompletní speciální pohon pásového dopravníku, který je složen z přírubového elektromotoru, hydrodynamické rozběhové spojky kombinované s brzdovým kotoučem, kotoučové brzdy a kuželočelní převodovky (obr. 3). Použité pohonné komponenty tvoří jednu jednotku bez nutnosti použít rám pod motor a převodovku. Kuželočelní převodovka typu B3SF 10 je v provedení s přírubovou výstupní hřídelí. Použitá hydrodynamická spojka typu FNDS s brzdovým bubnem je určena k zajištění plynulého a pozvolného rozběhu pásového dopravníku a omezení délky proudové špičky na elektromotoru. Kuželočelní převodovka má zvětšenou převodovou skříň a žebrování pro lepší odvod tepla. Tento příklad znázorňuje pružnost a šířku nabídky komplexního řešení pohonů – počínaje elektromotorem, přes nabídku různých druhů spojek až po téměř neomezené množství různých typů převodovek. Obdobné typy pohonů může společnost Siemens nabídnout pro úlohy s výkonem od několika kilowattů až po megawatty.
 
Na veletrhu bude dále představena nová řada průmyslových převodovek Siemens-Flender SIG a nová řada planetových převodovek Siemens-Flender OmniDrive. Co se týče spojek, bude prezentován inovovaný typ zubových spojek s typovým označením Siemens-Flender Zapex ZN.
 
Obr. 1. Sinumerik 828D se Sinamics S120 a motory 1PH7/1FK7
Obr. 2. Sinutrain – výukový software společnosti Siemens
Obr. 3. Nový pohonný systém Siemens-Flender pro pásové dopravníky bez nutnosti vyrovnání