Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Siemens dodal zařízení pro testování elektrických pohonů výzkumnému centru RICE v Plzni

Společnost Siemens Česká republika dodala prostřednictvím své průmyslové divize Process Industries and Drives unikátní řešení pro variabilní testování elektrických pohonů do nově otevřeného Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) v Plzni. Díky provedení modulárních frekvenčních měničů Sinamics S120 Cabinet Modules upravenému na míru tak mohou v laboratoři RICE v reálných podmínkách testovat troleje, trakční pohony vlaků, pohony pro hybridní autobusy, metro, ale i např. baterie.

 

Do unikátní halové laboratoře a zkušebny vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky výzkumného centra RICE dodala společnost Siemens dvě zařízení. První z nich je měničová sestava 690 V skládající se z aktivního usměrňovače 3 MW a čtyř napěťových střídačů s výkonem nad 1 MW. Druhým zařízením je Statcom 735 kvar, který je součástí systému kompenzace jalového výkonu zkušebny, přičemž zkušebna je schopna kompenzovat jalový výkon téměř 9 Mvar.

 

Projekt pro laboratoř RICE se připravoval zhruba rok a Siemens, s. r. o., v něm vyvinul unikátní řešení, které vycházelo z běžných produktů Sinamics S120 Cabinet Modules.

 

„Pro naši společnost je projekt RICE nejen obchodní příležitostí a unikátní referencí, ale hlavně velkou výzvou v oblasti nestandardního a poměrně náročného technického řešení, které projekty podobného typu (zkušebny) vyžadují. Získali jsme zde neocenitelné vlastní know-how v oblasti řízení regulovaných pohonů v aplikacích, se kterými se běžně nesetkáváme,“ vysvětluje k projektu Jan Podrapský z průmyslových divizí Digital Factory & Process Industries and Drives, Siemens ČR.

(ev)