Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Seznamte se s novou technikou – ovlivní naši budoucnost

Veletrh Věda Výzkum Inovace je velmi rychle rostoucí veletrh v ČR. Tato jedinečná a komplexní výstavní akce umožňuje odborníkům, laické i poučené veřejnosti získat informace o současném technickém vývoji, nových objevech a inovacích. Ve dnech 15. až 17. května 2018 se uskuteční třetí ročník veletrhu a podle rodící se skladby vystavovatelů i doprovodného programu je zřejmé, že bude velmi zajímavý.

Autory myšlenky a hlavními organizátory veletrhu jsou bratři Martin a Michal Jančové ze Zlína. „Už delší dobu jsem si uvědomoval, že česká věda, výzkum a inovace se dynamicky rozvíjí, a že chybí skutečně velká akce, která by spojovala všechny oblasti a umožnila jednou za rok prezentovat se všem, kteří mají zájem na prohlubování lidského poznání a na inteligentním a smysluplném rozvoji naší společnosti i průmyslu. To je základem budování progresivního obchodního prostředí a zvyšování naší konkurenceschopnosti ve světě. Je zákonité, že jsme se inspirovali i v zahraničí, kde jsou veletrhy zabývající se novinkami vědy a výzkumu stále populárnější,“ řekl Martin Janča.

Mezi české vystavovatele na veletrhu Věda Výzkum Inovace patří inovativní firmy, univerzity, výzkumné organizace, klastry, inovační centra, vědecko-technické parky, ale i média, poradenské firmy a orgány státní správy a mnoho dalších. V minulých ročnících se zúčastnilo přes 250 vystavovatelů a veletrh si prohlédlo více než 6 500 návštěvníků. Příští ročník bude jistě ještě větší.

Zájem o veletrh roste, neboť informace z oblasti vědy a výzkumu jsou v současnosti velmi žádané. Kromě prezentace výsledků ve výstavních expozicích se mohou vystavovatelé a návštěvníci také zúčastnit akcí doprovodného programu – kulatých stolů, seminářů, diskusních panelů, workshopu a setkání B2B. Navíc pořadatelé veletrhu nabízejí uveřejnění informací o vystavovatelích před veletrhem i po něm prostřednictvím online komunikace, což je velmi poptávaná služba.

Podle zahraničních a tuzemských zkušeností roste obliba různých prezentačních akcí a veletrhů, na kterých se představují výsledky vědy a výzkumu, protože online komunikace a přístup k novinkám na síti vytlačují fyzický kontakt. Na veletrhu si může každý novinku nebo vynález doslova osahat a vytvořit si jasnou představu o všech detailech, které se na síti nedozví. Vystavovatelé se proto snaží vytvářet své expozice pro veletrhy co nejzajímavější a nejnázornější. Podobné je to na celém světě, každoročně se koná řada akcí – v Nizozemsku, Izraeli a v mnoha dalších zemích je třeba oblíbený Innovation Fair, v Indii pořádají India International Innovation Fair a podobné akce probíhají také v Číně, v USA a v mnoha dalších státech. Nejbližším veletrhem je v současnosti německý Research and Technology, který se uskuteční od 23. do 27. dubna v rámci Hannovere Messe. S mottem Where the Future Comes Alive slibuje návštěvníkům i vystavovatelům zážitek i spoustu obchodních příležitostí. Na loňském veletrhu bylo 700 vystavovatelů, více než 1 500 produktů a 330 akcí doprovodného programu a letos tam právem očekávají výrazný nárůst zájmu stejně jako český Veletrh Věda Výzkum Inovace.

„Připravovaný veletrh VVVI 2018 přinese řadu novinek, za nejzajímavější považuji zahraniční účast vystavovatelů. Bojím se trochu říct, že náš veletrh je mezinárodní, ale v podstatě už je,“ podotkl skromně Martin Janča. 

(VVI)