Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Servery pro podnikové informační systémy

číslo 6/2002

Servery pro podnikové informační systémy

Podnikové informační systémy vyžadují spolehlivý a výkonný hardware. Jeho typickým představitelem jsou datové, poštovní i webové servery. Na jejich bezchybné funkci závisí v současném podniku téměř vše. Jde v zásadě o počítače typu PC. Avšak postupem času se jejich konstrukce vyvinula do podoby, která běžný kancelářský počítač připomíná již jen velmi vzdáleně. Značně však připomíná průmyslový počítač, který se již mnoho let využívá v řídicích systémech v průmyslové výrobě, energetice a dalších odvětvích vyžadujících odolnost a spolehlivost. Největší světový výrobce průmyslových počítačů, firma Advantech Co., si tuto příbuznost uvědomila s dostatečným předstihem. Výsledkem této předvídavosti je skutečnost, že se prodej datových a telekomunikačních serverů Advantech vyrovnal s prodejem počítačů pro aplikace řízení procesů a dále se dynamicky rozvíjí.

Obr. 1.

Co tedy Advantech nabízí prostřednictvím svého distributora, firmy FCC Průmyslové systémy, v České republice pro hardware podnikových informačních systémů?

Řešení problému prostoru
Neustálý nedostatek místa pro instalaci dalších serverů, hromadění jiných a výkonnějších sestav, nepřehledné sestavy, to vše se může stát noční můrou nejen technického personálu. Jako řešení Advantech nabízí výkonný server PC k montáži do 19" rámu Advantech RS-100 (obr. 1) o zástavné výšce pouze 1 U, tj. 44 mm. Do šasi lze instalovat disketovou mechaniku a mechaniku CD-ROM. Co je však naprostou novinkou u šasi tohoto typu, jsou tři výměnné zásuvky pro pevné disky. Disky jsou připojeny přes řadič SCSI a lze je konfigurovat i jako „hot-swappable“, tedy s možností výměny za provozu. K této diskové kapacitě lze přidat možnost instalace až 4GB operační paměti RAM, čtyři vestavěná rozhraní 10/100 Base T Ethernet a obvyklá rozhraní včetně USB a získat tak špičkový server. Těchto serverů je možné do jediného standardního 19" kabinetu o výšce 2 m namontovat až čtyřicet. Pro zvýšení spolehlivosti je šasi doplněno alarmovým systémem pro monitorování napětí zdrojů, vnitřní teploty a chodu ventilátorů.

Obr. 2.

Kombinace malých rozměrů, výkonu a velké diskové kapacity
Kombinaci malých rozměrů, výkonu a velké diskové kapacity nabízí šasi RS-200 (obr. 2). Při zástavné výšce 2 U (88 mm) má výkon obdobný procesoru Dual Pentium III, paměť RAM do 4 GB a šest vestavěných jednotek výměnných disků s řadičem SCSI. Samozřejmostí jsou dvě ethernetové linky 10/100 Base T, monitorování napětí zdrojů, vnitřní teploty a chodu ventilátorů.

Tato konfigurace již bez problémů obslouží i informační systém středně velkého podniku. Sever lze instalovat pod libovolným z podporovaných operačních systémů, ke kterým patří Windows NT, Windows 2000, Linux Red Hat nebo Free BSD.

Obr. 3.

Enormní diskové kapacity
Řešením pro spolehlivé uložení velkého množství dat jsou disková pole RAID (Redundant Array of Independend Disc). Tato disková pole zachovávají integritu dat i při poruše některého z disků a po zasunutí nového prázdného disku na místo vadného řadič sám obnoví redundanci dat. Velké požadavky na objem ukládaných dat splňují samostatné jednotky datových polí RAID typu RAID-500UW/U3 (obr. 3). Obsahují řadič RAID s procesorem RISC s 64bitovou architekturou, zdvojený napájecí zdroj a osm výměnných zásuvek disků SCSI. Pole lze dále rozšířit až na velikost 56 disků pomocí rozšiřující jednotky RAID-400M.

Spolehlivost
Zkušenosti dlouholetého výrobce průmyslové výpočetní techniky, systém úplného řízení kvality výroby (TQC), důsledné využívání aktivních i pasivních prvků zvýšení spolehlivosti hardwaru, jako jsou ochrana proti vnějším vlivům, redundance kritických částí, monitorování důležitých vnitřních parametrů, modularita a maximální ohled na usnadnění servisu – to vše je zárukou vysoké spolehlivosti serverových systémů Advantech.

Informace o technických parametrech, katalogy, ceny i nabídky serverových systémů Advantech si mohou zájemci vyžádat v kterékoliv kanceláři firmy FCC Průmyslové systémy.

(FCC Průmyslové systémy)

FCC Průmyslové systémy s. r. o.
info@fccps.cz
www.fccps.cz

400 11 Ústí nad Labem, SNP 8, tel.: (047) 277 41 73, fax: (047) 277 21 15
603 00 Brno, Vinařská 1a, tel.: (05) 43 21 56 54, fax: (05) 43 21 56 55
182 00 Praha 8, U Slovanky 3, tel.: (02) 66 05 20 98, fax: (02) 68 80 819

Inzerce zpět