Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Senzorika: elektronika se všemi smysly

Digitální svět žije z dat. A ta stále více pocházejí ze zasíťovaných snímačů. Jako s jednou z nejdůležitějších oblastí techniky pro témata budoucnosti, kterými jsou IoT, autonomní automobily, průmysl 4.0, chytré zdravotnictví nebo chytrá města, se se snímači lze setkat v mnoha oblastech – a také na veletrhu Electronica, zaměřeném na elektronické komponenty a systémy, který se bude konat v Mnichově od 13. do 16. listopadu 2018. Senzory, snímače a měřicí technika budou soustředěny ve výstavních prostorách Senzorika, mikro- a nanosystémy (hala B3) a Měření a testování (hala A3).

Asociace německých elektroinženýrů (VDE) předpovídá na trhu senzorů velký růst. Podle průzkumu Sdružení pro snímače a měřicí techniku AMA jsou výrobci v současné době nakloněni investicím do výzkumu a rozvoje výroby.

Analytici trhu Zion Market Research očekávají, že prodej snímačů pro IoT bude růst v průměru o 24 % ročně a v roce 2022 dosáhne 27,38 miliardy amerických dolarů. Poroste též prodej snímačů pro průmysl 4.0, automobily, ale i lékařskou elektroniku. Proto hrají senzory významnou roli na veletrhu i na doprovodných konferencích.

Electronica Automotive Conference (eAC) se uskuteční 12. listopadu 2018. Senzory v automobilech jsou součástí snímačů např. pro asistenční systémy a systémy zajišťování komfortu ve vozidle. Rostoucí počet elektromobilů, autonomní řízení a zapojení vozidel do telematických sítí tento trend v příštím desetiletí ještě urychlí. Snímače pro automobily musí splňovat vysoké technické požadavky z hlediska miniaturizace, robustnosti a spolehlivosti, ale roste také tlak na snižování jejich ceny. Především pro splnění bezpečnostních požadavků na autonomní řízení je nezbytná existence multisenzorových systémů a sloučení dat z různých senzorů v jednom snímači (fúze senzorů).

Na konferenci Embedded Platforms Conference (eEPC), která se bude konat ve dnech 14. a 15. listopadu 2018, bude mít senzorika rovněž velmi významné místo. Vestavné systémy zpracovávají měřené hodnoty stále častěji pomocí algoritmů strojového učení. Slibným oborem jsou vestavné systémy strojového vidění, embedded vision, zvláště pro průmysl, dopravu nebo lékařství.

Dne 15. listopadu 2018 na konferenci electronica Medical Electronics Conference (eMEC), která má na veletrhu svou premiéru, budou představeny mj. zdravotnické snímače s bezdrátovým výstupem. Tyto snímače v budoucnu umožní zajistit zdravotní péči efektivněji a s nižšími náklady, ovšem při splnění přísných požadavků na přesnost a spolehlivost.

Kromě konferencí se konstruktéři a další odborníci budou moci zúčastnit ve všech čtyřech dnech veletrhu fóra Automotive (hala B4), fóra Embedded (hala B5) a fóra IIoT (hala C5) a diskutovat s experty a kolegy o aktuálních technických tématech i o vývoji na trhu. Nově se letos uskuteční TechTalk – fórum, které je svou odborností explicitně zaměřeno na inženýry a vývojáře. Návštěva všech fór je zdarma.

Více informací: www.electronica.de. 

(Bk)

Obr. 1. Průzkumy ukazují, že ovládání gesty se spotřebitelé zatím spíše obávají