Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Se sběrnicovými moduly IO-Link od Murrelektronik ke snadné instalaci

Přímou cestu k instalaci senzorů a akčních členů do strojních celků vytvářejí sběrnicové moduly IO-Link typů MVK Metall a Impact67 společnosti Murrelektronik. Tyto moduly přispívají k rychlému uvedení do provozu a maximální flexibilitě strojů a zařízení. Jsou určeny k integraci zařízení s rozhraním IO-Link do strojů.

Proč je instalace tak snadná?

Důvodem je funkce IODD on Board společnosti Murrelektronik. Data ze senzorů a akčních členů uložená v souboru IODD (IO Device Description) jsou vložena přímo do souborů GSDML (GSD ve formátu XML) sběrnicových modulů MVK Metall a Impact67. Když se zařízení s rozhraním IO-Link, např. senzor nebo ventilový ostrov, připojí ke sběrnicovému modulu, lze přistupovat k jeho údajům prostřednictvím již instalovaných nástrojů příslušného PLC, aniž je zapotřebí ruční konfigurace nebo speciální softwarové nástroje. Tím se integrace zařízení podstatně usnadní, neboť dosud muselo být každé nové zařízení s rozhraním IO-Link integrováno do softwaru zvlášť, což trvalo dlouho. Bylo téměř otravné opakovat u každého nového přístroje stále stejné kroky. To již patří minulosti. Jednou vytvořenou konfiguraci lze nyní metodou copy&paste libovolně přenášet do různých řídicích jednotek, což je obrovská výhoda pro sériové výrobce strojů.

Volně konfigurovatelné moduly poskytují výrobcům jednoúčelových strojů velké výhody: autokonfigurační režim uvede celý stroj do provozu ve velmi krátké době. Konfigurace digitálních vstupů a výstupů není třeba, kanály jsou využívány tak, jak je určeno řídicí jednotkou.

Expertní režim

Kde je kladen velký důraz na pružnost, přijde vhod expertní režim. S pomocí IO-Link Device Tool společnosti Murrelektronik lze libovolně nastavit každou jednotlivou hodnotu zařízení s rozhraním IO-Link. Výhodou tohoto nástroje je mimo jiné skutečnost, že jednotlivé hodnoty jsou zobrazovány nejen hexadecimálně, ale i v jiném zamýšleném formátu.

Podrobnosti jsou uvedeny na adrese www.murrelektronik.cz.

(Murrelektronik CZ spol. s r. o.)

Obr. 1. Sběrnicové moduly IO-Link typů MVK Metall a Impact67 společnosti Murrelektronik

Obr. 2. Přímá cesta instalace senzorů a akčních členů do strojních celků