Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Schránky na balíky se zamykají klíčem RFID

Společnost DHL využívá k doručování balíků techniku RFID. Příjemci balíků si mohou objednat schránku, kam jsou v jejich nepřítomnosti balíky ukládány. Schránky jsou opatřeny technikou RFID smart-KEY od společnosti smart-TEC. Příjemce dostane jeden klíč RFID v podobě přívěsku ke klíčům pro bezdotykové zamykání a odemykání své balíkové schránky. Díky speciálnímu kódování je zajištěno, že koncový zákazník dostává přístupová práva pouze ke své balíkové schránce. Přístup ke schránkám získá také dodavatel, ten je však omezen na určitou doručovací oblast.

 
Společnost DHL přistoupila k tomuto kroku v reakci na stále větší množství balíků zasílaných nákupními portály při nákupech v e-shopech. Podle studie Global E-Tailing společnosti DHL se bude trh e-commerce i v budoucnu dále rozšiřovat. Již v roce 2013 přitom DHL doručila více než jednu miliardu balíků.
 
Balíkové schránky umožňují nejen dodávat balíky časově bez omezení, ale také efektivně spravovat vracení balíků. Právě technika RFID je vhodná pro zabezpečení přístupových práv k balíkovým schránkám. Při návrhu byl kladen důraz především na robustnost a současně na vzhled schránek i klíčů. U schránek lze optimalizovat vzdálenost čtení. Po úspěšném vyzkoušení v úvodních projektech byly balíkové schránky DHL předány do sériové výroby a od května 2014 je možné si je u DHL objednávat on-line. Snahou do budoucna je plošně pokrýt venkovské regiony a rozšířit spektrum balíkových schránek, aby
se na trhu více prosadily.

(ev)