Aktuální vydání

celé číslo

05

2024

Velké jazykové modely a generativní umělá inteligence v průmyslové praxi

celé číslo

Schneider Electric – operátorské panely XBT Magelis

Automa 3/2000

Ing. Jiří Shameti,
manažer marketingu pro automatizaci,
Schneider Electric CZ, s. r. o., Praha

Schneider Electric – operátorské panely XBT Magelis

Dotkni se a klikni!
Tento článek upozorňuje na nové typy operátorských grafických panelů s dotykovou obrazovkou (touch screen) v kombinaci s integrovanými tlačítky. Tlačítka se stiskacím efektem jsou součástí obrazovky. Jejich význam i popis lze dynamicky měnit změnou zobrazení na obrazovce.

S přibývajícími nároky na složitost zařízení a strojů se zvyšují také požadavky na jejich snadnou a přehlednou obsluhu. Standardem se již staly ovládací panely s textovými displeji a klávesnicemi. Avšak nejvyšší komfort ovládání přinášejí až grafické operátorské panely. Jejich obrazovka může sloužit nejen k přehlednému dialogu operátora se strojem, ale i k zobrazení návodů na údržbu a servis, včetně obrázků a schémat.

Obr. 1.

Nicméně pro aplikace, v nichž je třeba ovládat stroj a neustále vizuálně kontrolovat jeho provoz, není dotyková obrazovka ideálním řešením. V tradičním řešení lze obrazovku doplnit řadou samostatných ovládačů. Nevýhodou je jejich fixní funkce a zvýšené nároky na prostor a montáž.

Schneider Electric jako první přináší na trh inovaci tohoto řešení – kombinaci panelu v provedení touch screen a řady kláves se stiskacím efektem. Klávesy jsou přímo integrovány do obrazovky a mechanicky vymezeny rámečky. Ruka operátora (i v pracovních rukavicích) je tím správně vedena na plochu klávesy. Všechny klávesy mají dynamické přiřazení funkcí. V praxi to znamená, že jejich význam i popis je možné měnit se zobrazovanou obrazovkou.

Lze volit ze dvou provedení barevných obrazovek – LCD s úhlopříčkou pět palců nebo TFT s úhlopříčkou deset palců. V provedení LCD STN má obrazovka paletu 256 barev, rozlišení 320 × 240 bodů a k dispozici jsou čtyři tlačítka na spodním okraji panelu. U provedení s obrazovkou TFT lze využít paletu 256 barev, rozlišení 640 × 480 bodů a osm kláves (v jedné řadě na spodním okraji panelu), dvanáct kláves (ve dvou řadách po obou stranách obrazovky) nebo šestnáct kláves (ve dvou řadách na spodním okraji panelu).

Velikost dotykově citlivé plochy může uživatel spolu s významem a popisem klávesy libovolně konfigurovat ve vývojovém prostředí XBTL 1000 tažením obdélníků pomocí myši.

Programové vybavení XBTL 1000 je společným nástrojem pro vývoj aplikací operátorských panelů od nejjednodušších textových až po grafické panely. K dispozici jsou bohaté knihovny různých grafických objektů, které usnadňují návrh aplikačních obrazovek. Vývojoví pracovníci uvítají možnost simulovat operátorské panely na počítači. Simulovat lze nejen funkci panelu. Jednoduchý simulátor PLC pomůže uživateli při odzkoušení animace objektů přímo na vývojovém pracovišti.

Operátorské panely XBT Magelis zajišťují tyto funkce:

  • zobrazení animovaných synoptických obrazovek,
  • zadávání numerických a alfanumerických dat,
  • zobrazení stavových a poruchových informací s časovou značkou,
  • dynamické zobrazení provozních dat (receptury, měření atd.),
  • řízení pomocí funkčních kláves (dynamické nebo statické funkční klávesy),
  • normování analogových veličin,
  • zobrazení trendů v reálném čase,
  • správa poruchových hlášení (řazení do skupin),
  • správa obrazovek help (nápověda pro operátora), receptury, formuláře,
  • tři úrovně přístupových hesel,
  • tisk formulářů a poruchových hlášení s časovou značkou,
  • komunikace s různými automaty (PLC Modicon TSX, Siemens, Allen-Bradley atd.).

Panely jsou dodávány s pamětí 4 MB pro uložení aplikace. Vzhledem k použité technologii (paměťové karty PCMCIA) lze kapacitu paměti snadno rozšířit až na 10 MB. Zvolené řešení výměnných paměťových kart umožňuje aplikaci snadno modifikovat v místě vzdáleném stovky kilometrů od instalovaného stroje. Stačí poslat změněnou aplikaci uživateli e-mailem a ten ji uloží na kartu PCMCIA zasunutou do svého počítače. Po vyjmutí karty z počítače ji uživatel pouze zasune do slotu panelu a tím je výměna aplikace hotová. Toto řešení přináší časové i finanční úspory (použití standardní, a tedy levné paměťové karty PCMCIA).

Zvláště výrobci strojů ocení možnost změnit barevné provedení čelního panelu i přidat logo vlastní firmy. Dokonalá grafická realizace a snadné ovládání stroje pomocí operátorských panelů jednoznačně přispívají ke zvýšení užitné hodnoty stroje a tím ke konkurenceschopnosti výrobce na světovém trhu.

Máte-li zájem se blíže seznámit s výrobky Schneider Electric, potřebné informace vám poskytnou pracovníci této firmy na veletrhu AMPER 2000 nebo v pobočkách firmy v Praze, Brně a Písku.

Schneider Electric CZ, s. r. o.

Brno – Mlýnská 70 – 602 00 Brno
tel.: 05/43 42 55 55 – fax: 05/43 42 55 54
e-mail: brno@schneider-electric.cz

Písek – Sedláčkova 7 – 397 12 Písek
tel.: 0362/76 63 33 – fax: 0362/21 94 46
e-mail: pisek@schneider-electric.cz

Praha – Thámova 13 – 186 00 Praha 8
tel.: 02/81 08 81 11 – fax: 02/24 81 08 49
e-mail: praha@schneider-electric.cz

http://www.schneider-electric.cz