Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Schneider Electric na MSV v Brně

Automa 9/2001

(Autocont Control Systems)

AutoCont Control Systems na MSV

Mezi stálé vystavovatele na MSV Brno patří společnost AutoCont Control Systems, spol. s r. o., která v letošním roce oslaví deset let působnosti na českém trhu. Ve svém stánku návštěvníkům předvede průřez celého sortimentu. Stánek naleznete opět v pavilónu Z na první galerii, č. 120.

Obr. 1.

V oblasti PLC nabízí AutoCont Control Systems programovatelné automaty Mitsubishi Electric Melsec. Mezi kompaktními automaty zaujmou typy FX1S a FX1N. Integrované rychlé vstupy (max. 60 kHz) spolu s rychlými pulsními výstupy (max. 100 kHz) a podporou speciálních řídicích instrukcí umožňují realizovat řízení polohy bez použití přídavných modulů. Zajímavé jsou i další nové funkce, např. integrované PID regulátory, hodiny reálného času, rozšíření programové paměti a možnost rozšířit PLC o malý ovládací displej. Modulární automaty pokrývají celou výkonovou oblast od menších modulárních systémů Melsec AnS/QnAS, přes systémy Melsec QnA/Q4AR až po nejvýkonnější multiprocesorový systém Melsec Q.

Textové a grafické terminály MAC kromě funkcí předpokládaných u této kategorie výrobků (odolnost v nepříznivých pracovních podmínkách a krytí čela IP65, jednoduché programování apod.) navíc podporují současné programování PLC i MAC přes jeden port a jeden kabel, dálkovou údržbu systému (připojení na internet, zasílání zpráv SMS, zasílání hlášení přes e-mail apod.), umožňují implementovat komunikační protokoly mnoha světových výrobců PLC, mají verzi s dotykovou obrazovkou, systém hlášení a výstrah (reports, alarms), možnost tvorby receptur apod.

V sortimentu pohonů upoutají odborné návštěvníky dvě novinky. Měniče frekvence FR--S540 navazují na řadu jednofázových měničů FR-S520S a umožňují využívat jejich výhody i v oblasti třífázových měničů. Měniče FR-S540 jsou k dispozici v rozsahu od 0,4 kW do 3,7 kW. Druhou novinkou v oblasti pohonů je malý servopohon MR-C, který umožňuje přímou náhradu krokových motorů.

Vystaveny budou také CNC systémy Mitsubishi Electric Meldas a Meldas Magic.

V oblasti systémů SCADA bude předvedena nová verze systému Citect a rodina produktů Plant2Business australské firmy CIT, které umožňují publikovat technologická data v podnikové síti.

Divize IPC představí externí měřicí moduly Icpcon I-8000. Jde o vylepšení řady I-7000, u níž byly jednotlivé moduly propojeny komunikační linkou RS-485 a vyžadovaly řídicí jednotku v podobě PLC nebo IPC. Série 8000 obsahuje hlavní řídicí jednotku vybavenou procesorem a jednotlivé moduly se zasouvají do slotů obdobně jako karty do PC.

Další novinka je od firmy Moxa Technologies, která v letošním roce představila zařízení Nport Expres, umožňující komunikovat s jakýmkoliv zařízením se sériovým výstupem po síti Ethernet.

Vystavena bude rovněž novinka od firmy ICP s označením Rocky 3705EV – procesorová karta s čipovou sadou SiS630E, se systémovou sběrnici 133 MHz a rozhraním IDE Ultra ATA66. Nechybí ani patice pro zasunutí paměťového modulu typu Compact Flash II, integrovaná zvuková karta, rozhraní pro Ethernet a hardwarový monitoring.

Novinkami vyvinutými přímo v Auto-Cont Control Systems jsou šasi IAC-2000 a IAC-2000 SB. Jsou vyráběna ve dvou provedeních (do 19" zástavby a do rozváděče). Skříň je navržena tak, aby chlazení bylo co nejúčinnější, má vestavěné sledování otáček ventilátoru, jednotlivé prvky lze vyměnit bez narušení funkce (hot swapping) a celá skříň je dobře odstíněná.

Úzkou spolupráci navázal Autocont Control Systems s firmou Raritan, výrobcem zařízení pro dálkovou správu počítačů. V letošním roce přišla tato firma s kompletní inovací svého sortimentu.

Z nabídky firmy Knürr, výrobce rozváděčů a technického nábytku, budou představeny nosné prvky sortimentu i novinky letošního roku. Nabídka rozváděčů byla rozšířena o model Miracel Basic. Novinkou jsou modely ISP rack (tzv. colocation rack) a ASP rack, přednostně určené pro nově budovaná datová centra a pronajímané servery. ISP rack má několik navzájem zcela oddělených boxů. Poskytovatel tak může pronajmout na půdorysu jednoho rozvaděče mechanicky a kabelově oddělený prostor dvěma až sedmi zákazníkům.

S rostoucími nároky uživatelů na provozní bezpečnost a spolehlivost instalací roste obliba monitorovacího systému RMS pro kontrolu a řízení vnitřního a vnějšího prostředí rozvaděčů (teplota, vlhkost, napájení, přístup, vibrace atd.).

Malé stojanové rozváděče Smaract mají přes své malé venkovní rozměry tuhou konstrukci, velký vnitřní instalační prostor a bezproblémový přístup ze všech stran. Technický nábytek spolu s přístrojovými vozíky slouží k zařízení velínů (řada Dacobas), řídicích center (Elicon) nebo montážních pracovišť (SAM).

Produkce vedoucího světového výrobce přepínačů KVM Avocent bude zastoupena ukázkou řešení pro místní a dálkovou správu několika počítačů z jedné nebo několika konzol v tradičním analogovém nebo nově v digitálním provedení.

Autocont Control System s. r. o.
Nemocniční 12
701 00 Ostrava
tel. 069/615 24 13-4
citect@autocont.cz