SAP Forum 2016 ve znamení digitální transformace

Společnost SAP ČR uspořádala 1. června 2016 další ročník akce SAP Forum, pravidelného setkání zákazníků, partnerů a expertů v oboru. Do pražského centra Forum Karlín dorazilo 600 účastníků, kteří se od zástupců společnosti SAP a dalších významných hostů dozvěděli novinky z oblasti digitální transformace a jejího vlivu na média, finance a výrobu. Letos poprvé se součástí programu akce stalo i vyhlášení výsledků tradiční soutěže SAP Quality Awards za region střední a východní Evropy.

 
Konferenci zahájila diskuse na téma digitální transformace a porovnání situace v České republice, Německu a Rakousku. O své zkušenosti ze sousedních trhů se s Romanem Knapem, generálním ředitelem SAP ČR, podělili Stefan Höchbauer, prezident SAP pro region MEE, a Klaus Sickinger, generální ředitel SAP Rakousko.
 
„Jsme ve víru digitální transformace, kdy úspěšné firmy musí sázet na moderní informační techniku a využít ji k radikální změně zavedeného obchodního modelu,“ řekl Roman Knap. „Je to revoluce, která může snadno z gigantů a lídrů trhu udělat malé hráče a naopak těm malým přinést úspěch. Třeba Airbnb nebo Uber ještě před pár lety nikdo neznal. Chce-li firma uspět, musí učinit z informační techniky integrální součást svého podnikání a využít ji ke svému rozvoji. Jen tak mohou české firmy chytit vlak digitální transformace.“
 
Rouven Morato, ředitel podnikových analýz společnosti SAP, potvrdil slova Romana Knapa a jeho hostů a ukázal, jak bude v budoucnu vypadat rozhodování úspěšných firem. Těšit se lze na digital boardroom, kde jsou na jednom místě dostupné informace o všech částech podniku. Propojení všech tzv. back-end systémů pomocí plně automatizované tzv. business intelligence umožňuje přístup k datům v reálném čase, stejně jako rozhodování na základě kompletního přehledu o stavu firmy a propojení spolupráce a komunikace jednotlivých oddělení.
 

Digitalizace médií, finančnictví a výroby

Velká pozornost byla věnována tomu, jak nástup digitálního věku proměňuje média nejen v České republice. Jako hosté na konferenci vystoupili šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek se svou přednáškou na téma digitalizace médií a generální ředitel České televize Petr Dvořák, který hovořil o budoucnosti televize. Poselství obou je poměrně jasné – technika mění celý svět okolo nás a média musí tuto změnu respektovat. Se změnou chování diváků, čtenářů a způsobu jejich konzumace mediálního obsahu musí projít změnou také média samotná. Digitální transformací ale neprocházejí jen média, jak ve svých příspěvcích ukázali i další hosté. Pavel Kysilka, bývalý výkonný guvernér ČNB a generální ředitel České spořitelny provedl účastníky „světem 6D“ a poukázal na to, že bankovnictví v jeho tradiční formě již brzy nemusí existovat. Klienti v současné době očekávají, že jim k využití služeb místo návštěvy pobočky postačí chytrý telefon, a banky jim v tom musí vyjít vstříc. Současný uživatel chápe stále více služeb, které pro banky v minulosti znamenaly zdroj příjmů, jako samozřejmost dostupnou zdarma. Část věnovanou digitalizaci výroby a internetu věcí zahájil Chris Shaw, CIO pro prodej a marketing společnosti Intel, jenž představil trendy v této oblasti. Právě zde sdílí SAP a Intel stejnou vizi a v průmyslu 4.0 vidí obě firmy pro český trh velké příležitosti, které nesmí zůstat nevyužité. O roli digitalizace výroby v automobilovém průmyslu a o výzvách komunikace se zákazníky hovořil Jan Drbohlav, senior manager procesní a systémové integrace pro prodej a marketing firmy Škoda Auto.
 

Partneři pomáhají uvést techniku do praxe

Úspěch společnosti SAP je mimo jiné založen také na znalostech a schopnostech jejích partnerů. Vůbec poprvé se proto součástí programu konference SAP Forum stalo vyhlášení prestižní soutěže SAP Quality Awards. Ta je oceněním nejlepších partnerských projektů a implementací řešení SAP. Partnerům patřil rovněž závěr oficiální části programu konference SAP Forum. V rámci ukázky Demo Jam mohli všem účastníkům konference podrobněji představit netradiční řešení vyvinutá na platformě SAP a inspirovat je tak k zamyšlení nad tím, jak může technika proměnit i jejich podnikání.
 

Osmý ročník cen SAP Quality Awards

Společnost SAP vyhlásila vítěze ve třech kategoriích: Rychlá implementace, Business Transformation a Inovativní projekt. Zlatí vítězové pocházejí z Maďarska a Polska, stříbro a bronz získali soutěžící z Albánie, České republiky, Černé Hory, Chorvatska, Polska a Slovinska.
 
„Na letošní konferenci SAP Forum jsme představili přínosy digitální transformace v několika oblastech podnikání. Úspěchy dosažené díky digitalizaci jsme ukázali na konkrétních projektech ve firmách z celé střední a východní Evropy. Českou republiku mezi medailisty reprezentuje společnost KS Kolbenschmidt s projektem a řešením implementovaným společností Mibcon. Jsem rád, že jsem mohl většinu vítězů přivítat v Praze a osobně jim poblahopřát. Věřím, že budou i nadále těžit z úspěchů dosažených díky zavedení řešení SAP,“ dodává Roman Knap, generální ředitel SAP ČR.
 

Ujíždí Česku vlak digitální transformace?

To bylo téma tiskové konference, která předcházela vlastní konferenci SAP Forum 2016. Diskutovali Stefan Höchbauer, prezident SAP pro region MEE, Roman Knap, generální ředitel SAP ČR, a Jan Filip, Account Manager společnosti Mibcon, jedné z oceněných společností.
 
Digitální transformace probíhá. Tato skutečnost je nezvratitelná. Česko patří svým přístupem tradičně ke konzervativním zemím. A právě přístup k možnostem, které dává digitální transformace, určuje to, zda budou firmy v oboru mezi prvními, nebo nebudou vůbec. Nejaktivnější jsou dnes společnosti obchodující na internetu, následuje sektor bankovnictví a telekomunikací. U těchto společností je možné hovořit o změně obchodního modelu, a tudíž i o revoluci v rámci aktivity Industry 4.0. U průmyslových společností je situace odlišná. Jde spíše o evoluci, protože mnoho procesů ve výrobě je již po mnoho let řešeno s využitím výpočetní techniky a vzájemně propojeno.
 
Obchodní model, který prošel digitální transformací, umožňuje mnoha průmyslovým společnostem nabídnout nejen vlastní produkt, ale i mnoho služeb, které dříve nemohly být nabízeny – od financování po sdílení produktů i s jinými zákazníky. Jde o služby spojené např. s energiemi, vozidly a dalšími komoditami. Trend budoucnosti je ne produkty vlastnit, ale používat tehdy, kdy jsou třeba. Velké množství práce a příležitostí je možné také očekávat v případě změn procesů ve státní správě.
 
Významná část diskuse byla věnována i přístupu k inovacím. Jako příklady byly uvedeny zkušenosti např. z Izraele. Za úspěch se tam považuje, když z mnoha pokusů a nových cest se některý ukáže jako perspektivní. V českých zemích se naopak medializuje neúspěch, což mnohdy vede ke ztrátě motivace v hledání nových směrů.
 
Důležité byly informace o přehřátí trhu odborníků na informační techniku, především vývojářů. Tato oblast by měla být pro českou ekonomiku velmi perspektivní. Chytrých hlav je zde mnoho, ale již se projevuje jejich nedostatek. Společnosti, které investují do vývoje softwaru, se obracejí na zahraniční univerzity a snaží se získat mladé odborníky pro práci v Česku. Jako příklad byla uvedena potřeba 80 vývojářů pro vývojové centrum v Brně. Perličkou byla informace, že největší počet vývojářů v poměru k počtu obyvatel má v současné době Bulharsko.
 

Ujíždí, nebo neujíždí?

Odpověď na tuto otázku nemohla být zodpovězena. V mnoha případech jsou čeští odborníci schopni nabídnout řešení na světové úrovni a realizovat je v praxi, na druhé straně se vynořují stále další a další otázky a požadavky. Je současný internet připraven na digitální transformaci? Jak to bude s odpovědností? Řešit digitální transformaci globálně, nebo lokálně? Problémy jsou spojeny nejen s odlišnými jazyky, ale i s komunikacemi, jednotkami měr atd. A s lidmi – jejich znalostmi, zkušenostmi, vzděláním a pochopením celé digitální transformace v rámci současného světa.
Radim Adam
 
Obr. 1. Z tiskové konference o digitální transformaci