Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

S jakým počítačem do terénu?

číslo 4/2005

S jakým počítačem do terénu?

Kdo by se v současné době rozvoje mobilní výpočetní techniky nesetkal s přenosnými počítači – notebooky nebo malými kapesními PDA (Personal Digital Assistant). Obklopují nás ve velkém množství, učíme se s nimi zacházet a užívat je ke své práci nebo v běžném životě.

V tomto článku jsou představeny přenosné počítače pro profesionální použití, které jsou prověřeny saharským pískem, skandinávskou zimou nebo bahnem asijských džunglí. Jsou to odolné notebooky, tabletové počítače typu PC a kapesní počítače PDA řady Tetra francouzské firmy Logic Instrument.

S notebookem do deště

Odolné notebooky Tetra Note tvoří základ nabídky firmy Logic Instrument. Svůj model si zde vybere každý, od technika telekomunikační firmy po armádního specialistu. Základním parametrem těchto notebooků je klimatická a mechanická odolnost. Notebooky jsou konstruovány pro pracovní teplotu od –21 °C a skladovací teplotu až –40 °C (s touto teplotou je nutné počítat v armádní logistice).

Také ochrana proti vodě a prachu je vysoká. Kompaktní šasi notebooku je dokonale těsněno, včetně klávesnice a plochého zobrazovacího displeje. Do šasi zasahují pouze šachty pro výměnný pevný disk, disketové mechaniky nebo CD-ROM a pro baterie. Všechna tato zařízení mají speciální odolnou konstrukci, jsou v kovových pouzdrech a s šasi notebooku jsou spojeny utěsněnými konektory na obou stranách zařízení. Tato konstrukce, tzv. combo drive, má výhodu ve variabilitě sestavy notebooku: obsluha může za chodu zařízení vyměnit disketovou mechaniku za mechaniku CD/RW, záložní pevný disk apod. Vše je chráněno proti stříkající vodě (IPx4). To znamená, že obsluha může pracovat s otevřeným a zapnutým notebookem i v dešti, a to i za silného větru, aniž by došlo k jeho poškození.

Notebooky Tetra procházejí kompletním testováním podle vojenských norem MIL-STD-810F (USA), které prověřuje odolnost notebooku proti rázům, vibracím, vlhkosti apod.

V současnosti je v nabídce notebook s procesorem Pentium IV 1,6 GHz s pasivním chlazením. Jako zobrazovací jednotky se používají odolné ploché TFT displeje o velikosti 13,3" nebo 15" s rozlišením 1 024 × 768 bodů. Specialitou notebooku Tetra je možnost montáže displejů typu sunlight readable, tedy displejů dobře čitelných i na slunečním světle. Standardem jsou dvě rozhraní COM, dvě USB, jeden port LAN, konektory pro externí monitor, klávesnici nebo myš, dvě pozice PCMCIA a dva porty pro sběrnici IEEE 1394 (Fire Wire). Všechny konektory jsou chráněny proti vodě a prachu pryžovými krytkami. Notebook je napájen napětím 10 až 36 V DC.

Součástí notebooku může být modul pro bezdrátové připojení, modul GPS, náhrada běžného pevného disku netočivými polovodičovými disky typu flash, prosvětlená klávesnice, připojovací adaptér docking station s přídavnými pozicemi PCI (nebo bez nich), antivibrační rámy pro uchycení do vojenské techniky atd. K dispozici jsou i barevná provedení podle klimatických oblastí.

Tabletový PC

Tam, kde je vyžadována velká mobilita zařízení při zachovaném výkonu běžného PC, je vhodné použít tabletový počítač Tetra Light. Charakteristickým znakem tabletového počítače Tetra Light XXS je 8,4" TFT displej s vysokým rozlišením, vybavený odporovým dotykovým panelem. Pohotovostní hmotnost do 1,9 kg (včetně baterií) umožňuje pohodlné držení v jedné ruce. Pro rychle ovládání je pod displejem umístěno deset programovatelných funkčních kláves.

Počítač může pracovat i pod bodem mrazu, má krytí IP54 a certifikaci podle MIL-STD-810F. Využívá procesory Pentium IV 1,4 nebo 1,5 GHz Mobile Processor s platformou Centrino. Součástí tabletového počítače jsou jedno rozhraní LAN, jedno COM a jedno USB. Pro rozšíření systému je určen přídavný adaptér docking station s dalšími konektory.

Kapesní PDA pro potápěče?

Nejmenším zástupcem skupiny Tetra je odolný kapesní počítač (PDA) Tetrapad s operačním systémem Windows CE nebo Linux, využívající procesory XScale. Krytí IP67 umožňuje dokonce jeho ponoření do vody. K ovládání slouží opět dotykový panel, umístěný na 4" plně barevném VGA LCD.

Závěr

Je velice těžké na několika řádcích popsat všechny přednosti produktů řady Tetra. Snad se alespoň trochu podařilo poodhalit technické parametry tak výjimečných mobilních počítačů.

Pavel Grund,
Future Engineering, a. s.

Future ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: 541 425 911
fax: 541 425 999
e-mail: ics@future.cz
http://www.future.cz