Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Ruční tlakoměr DMS

Všem, kteří pro svou pracovní činnost potřebují znát přesný údaj o relativním či absolutním tlaku nebo o rozdílu tlaků, je určen nový ruční tlakoměr (manometr) řady DMS (obr. 1). Při jeho vývoji byl kladen důraz především na přehlednost zobrazení, jednoduchost ovládání a univerzálnost použití. Topenáři, kominíci, plynaři, technici klimatizací, laboranti i výzkumní pracovníci jistě ocení uživatelsky příjemné ovládání, dlouhou výdrž baterie a mechanickou odolnost.

 
Zobrazením hlavního údaje tlaku s přesností 0,5 % ze jmenovitého rozsahu to však nekončí. Tento tlakoměr má mnoho dalších zajímavých funkcí: sedmnáct volitelných jednotek, nulování či tárování, možnost desetinásobného zvýšení citlivosti zobrazení, funkci hold pro přidržení aktuální hodnoty, funkci max/min pro záznam maximální a minimální hodnoty, funkci damp pro nastavení konstanty tlumení, funkci zobrazující aktuální teplotu měřeného média, funkci pro výpočet rychlosti proudění a průtoku měřeného plynného média a funkci testu netěsnosti, kterou je možné využít např. při měření tahu plynových spotřebičů jako tzv. 4Pa-test nebo pro nastavení tlakového spádu mezi klimatizovanými místnostmi. Všechny naměřené hodnoty je možné ukládat do integrovaného záznamníku dat (datalogger) s pamětí pro více než 200 000 záznamů (při periodě 1 s jsou to téměř tři dny záznamu). Při zapnutém záznamníku dat pomáhá šetřit energii režim sleep mode.
 
Univerzálnost tlakoměru dokladuje široká škála měřicích rozsahů, od nejmenšího ±100 Pa přes ±1 000 Pa, ±10 kPa, ±100 kPa až po –100 až 1 000 kPa. Samozřejmostí je možnost dodat manometr včetně kalibračního protokolu z akreditované laboratoře.
 
Uživatelé jistě ocení možnost připojení prostřednictvím konektoru microUSB, který zajišťuje jak nabíjení přístroje, tak přenos dat do PC. Pro komunikaci s PC je určen volně dostupný software – DMS control 2. 0.

Obr. 1. Ruční manometr DMS