Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

RS Components rozšiřuje sortiment jednodeskových počítačů o Intel Compute Stick

Jednotka Intel Compute Stick, s podporou operačních systémů Microsoft Windows a Linux Ubuntu, vytvoří po připojení k rozhraní HDMI televizoru nebo monitoru stylem plug-and-play téměř plnohodnotný osobní počítač.

 
Již jsme si zvykli na to, že se na USB stick vejde flash disk s kapacitou paměti v řádu desítek i stovek gigabitů. Nyní se však do zařízení formátu jen o málo většího vejde celý počítač. Od společnosti RS Components (cz.rs-online.com) lze koupit Intel Compute Stick – „počítač velikosti USB sticku“ (obr. 1). Tento počítač, který se vejde do stejné kapsy jako mobilní telefon, je možné používat doma, v kanceláři nebo v hotelu – stačí k tomu televizor nebo jakýkoliv monitor s rozhraním HDMI. Vznikne tak počítač s operačním systémem, podle volby uživatele, Microsoft Windows 8.1 či Windows 10 nebo Linux Ubuntu. Minipočítač Intel Compute Stick tedy má operační systém, vysoce kvalitní grafiku a možnosti bezdrátového připojení stejné jako plnohodnotný počítač běžné velikosti, výpočetní kapacitu a úložný prostor dostatečné pro běžnou práci, ale je levnější než velké počítače a jeho rozměry jsou pouhých 103 × 37 × 12 mm.
 
Compute Stick se zasouvá do patice HDMI zobrazovacího zařízení. Jediné potřebné příslušenství je napájecí zdroj, dodávaný spolu s minipočítačem, a bezdrátová klávesnice s myší (nejsou součástí dodávky). Jednotka Compute Stick obsahuje také integrovaný grafický modul Intel HD Graphics a rozhraní WiFi (802.11b/g/n) a Bluetooth 4.0. Verze s operačním systémem Windows 8.1 (s bezplatným upgradem na Windows 10) je dodávána s 32GB pamětí typu flash eMMC a 2GB pamětí DDR3L SDRAM; (levnější) verze s operačním systémem Linux Ubuntu 14.04 je dodávána s 8GB pamětí typu flash eMMC a 1GB pamětí DDR3L SDRAM.
 
Soubory lze ukládat místně pro rychlý přístup nebo je možné pomocí vestavěného bezdrátového modulu přistupovat k souborům v domácí síti nebo cloudu. Čtyřjádrový procesor Intel Atom má dostatečný výkon dokonce i pro příležitostné hraní her, port USB 2.0 umožňuje připojení periferních zařízení, integrovaná paměť je zárukou přenosnosti a slot pro kartu microSD umožňuje další rozšíření úložného prostoru.
 
Minipočítač Compute Stick je opatřen bezpečnostním očkem pro upevnění uzamykatelným lankem, které zajistí, že zařízení lze přemisťovat pouze tehdy, když si to přeje jeho uživatel. Má také nově řešené chlazení pomocí miniaturního a velmi tichého ventilátoru, který zajišťuje spolehlivost a velký chladicí výkon. Součástí dodávky je kromě napájecího adaptéru kabel microUSB pro napájecí adaptér, 20cm prodlužovací kabel HDMI a stručný obrázkový návod.
 
Obr. 1. Intel Compute Stick – minipočítač velikosti USB flash disku