Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Rozšířený sortiment průmyslových LCD s podsvětlením LED

Po úspěchu průmyslových TFT LCD s podsvětlením LED o úhlopříčce 10,4" nyní společnost Sharp uvádí na trh další čtyři varianty s úhlopříčkami od 3,5" do 15".
 
Displeje kombinují velkou odolnost, nutnou pro použití v průmyslových podmínkách, s výhodami podsvětlení diodami LED. K nim patří zejména krátká reakční doba i při nízkých teplotách a schopnost plynulého stmívání v celém rozsahu jasů. Další významnou výhodou podsvětlení LED je nízké provozní napětí: není třeba vysokonapěťový převodník, který je nutný pro podsvětlení výbojkami CCFL. Tato vlastnost je zvláště výhodná, je-li třeba displeje umístit do prostředí s nebezpečím výbuchu. Velká kvalita obrazu je zaručena mimo jiné jasem podsvětlení až 550 cd/m2.
 
Pro průmyslové účely bylo uzpůsobeno i chlazení. Ztrátové teplo z LED a jejich měničů je odváděno na zadní stěnu displeje, odkud se může vyzářit do okolí. Chladič je konstruován speciálně pro LED: levnější řešení, kde se CCFL jednoduše nahradí LED a chladič zůstane stejný, nezaručuje optimální odvod tepla. I díky speciálnímu chladiči je provozní teplota těchto displejů od firmy Sharp od –30 do + 80 °C a doba života až 50 000 h.
 
V současné době jsou u všech distributorů firmy Sharp k dispozici displeje s úhlopříčkami 3,5", 5,7" a 10,4". Displeje s úhlopříčkou 8,4" a 15" lze zatím obdržet jen jako vzorky, sériová výroba začne až v prvním čtvrtletí 2009.
 
Sharp Microelectronics Europe, http://www.sharpsme.com, e-mail: infosme@seeg.sharp-eu.com