Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Roboty Kawasaki vyhovují potřebám současné automatizace

číslo 8-9/2004

Roboty Kawasaki vyhovují potřebám současné automatizace

Obor automatizace a robotizace výrobních procesů je již mnoho let oblastí, v níž jsou aplikovány nejnovější a nejmodernější technické prostředky, které musejí splňovat stále náročnější požadavky na výkonnost strojů, přesnost a opakovatelnost výroby, integraci výrobních procesů do komplexních výrobních systémů i na odolnost při aplikaci v náročném provozním prostředí.

Obr. 1.

Mezi firmy, které se zabývají automatizací a robotizací výrobních procesů, patří italsko-japonská společnost Tiesse Robot SPA. Tato společnost, věnující se zmíněnému oboru již od roku 1976, patří ke světové špičce i díky kapitálové účasti japonské firmy Kawasaki. Využívá průmyslové roboty stejnojmenné značky, jejichž základní technické parametry a softwarové i hardwarové vybavení umožňují zajistit všechny požadavky nutné pro začleňování průmyslových robotů do výrobních procesů.

Nezanedbatelnou předností firmy Tiesse Robot SPA je využití přímé vazby na vývojové středisko firmy Kawasaki, a tedy i možnost nabídnout zákazníkům nejaktuálnější technické novinky.

Standardní nabídkou firmy Tiesse Robot SPA je zpracování studie a projektu a následná realizace automatizovaných pracovišť na základě konkrétních požadavků zákazníka.

Roboty Kawasaki vyhovují potřebám téměř všech strojírenských oborů. Jsou vhodné např. pro svařování, řezání plazmou, lakování, apretaci (tj. odstraňování nálitků, přesahů a nečistot) a broušení odlitků, manipulaci, paletizaci, obsluhu strojů atd. Nosnost robotů je od 2 do 500 kg. K dispozici jsou i roboty do čistých prostor, nutných pro výrobu mikroelektroniky, v potravinářství a ve farmacii, a roboty do prostředí s nebezpečím výbuchu.

Firma Kawasaki svou nabídku neustále rozvíjí a zdokonaluje. Například v loňském roce byl na evropský trh uveden nový řídicí systém D Controller. Při návrhu tohoto systému byl mimořádný důraz kladen na jednoduché ovládání, možnost rozšíření o doplňkové funkce a na jednoduchou údržbu. K programování a ovládání systému lze využít přenosný terminál Teach Pendant s klávesnicí a barevným LCD. Software zahrnuje množství předem připravených úloh pro běžné aplikace (svařování, lakování, manipulace s materiálem atd.). Pro tvorbu vlastních aplikací lze využít programovací jazyk Kawasaki AS, který umožňuje realizovat i úlohy pokročilého řízení pohybu a výrobních procesů. K systému lze připojit digitální I/O a systém může komunikovat i prostřednictvím provozních sběrnic DeviceNet, CC-Link, Profibus a Interbus-S. Směrem k vyšší vrstvě řídicí hierarchie lze využít Ethernet. Pro dálkovou správu systému je určen integrovaný webový server. Pro vykonávání úloh logického řízení lze využít vestavěný programovatelný automat K-Logic. Standardní řízení šesti os je možné podle potřeby rozšířit až na šestnáct.

Na území České republiky, Slovenska a Polska působí dceřiná firma Tiesse Praha, která pro firmu Tiesse Robot SPA zajišťuje obchodní i kompletní technické služby za standardních podmínek platných na územích zmíněných států (kontakt viz inzerát na následující straně).

(Tiesse Praha)

Tiesse Praha
Za Černým mostem 3/362
198 00 Praha 9
tel.: 281 940 727
fax: 281 940 726
e-mail: ts@tiessepraha.cz

Inzerce zpět