Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Na výstavní akci World of Material Handling (WoMH) seznamuje společnost Linde Material Handling pravidelně zákazníky a novináře s novinkami ve svém sortimentu manipulační techniky. Letos byly na této výstavě v Mannheimu vedle standardních vysokozdvižných vozíků (ručně vedených i elektrických) k vidění také robotické vozíky.
Proč se firma Linde Material Handling vůbec pustila do vývoje robotických vysokozdvižných vozíků, vysvětlil při zahájení této výstavní akce obchodní ředitel firmy Christophe Lautray. Najít spolehlivé řidiče vysokozdvižných vozíků je totiž stále těžší. Proto firma vyvinula robotické komponenty, které se instalují na běžné vozíky, takže vznikne vozík zcela automatický (obr. 1). Do robotické výbavy patří centrální řídicí počítač, systém LIDAR (Light Detection And Ranging), který dokáže zmapovat okolí a vytvořit mapu pro navigaci vozíku. Dále jsou robotické vozíky vybaveny senzory, které sledují nejen okolí vozíku, ale rovněž bezpečné uložení nákladu, výšku zdvihu vidlic a další parametry. Podle zadání cílové pozice se pak vozík sám pohybuje skladem vhodnou rychlostí a zvedá náklad do potřebné výšky. Robotické skladové vozíky mají též komunikační modul a přijímají bezdrátově instrukce a informují o jejich plnění.
Robotické vozíky i ostatní manipulační techniku lze připojit k portálu Linde Connect:portal. V něm je možné určovat pro vozíky zóny s předepsanými rychlostmi pohybu. Vyvíjena je také funkce GPS mapping (bude spuštěna v lednu 2019), která bude mapovat polohu a stav jednotlivých vozíků nejen v jednom skladu, ale i v provozech na celém světě.
Pro pohon svých vysokozdvižných vozíků používá společnost Linde Material Handling klasické olověné, ale stále častěji i lithium-iontové akumulátory. Na WoMH byly představeny také pohony s vodíkovými palivovými články. Zákazníci si mohou již nyní zakoupit zakladače a vychystávací vozíky s palivovými články o napětí 24 V i výkonné vysokozdvižné vozíky s palivovými články o napětí 48 nebo 80 V.
Na výstavě World of Material Handling byla mimo jiné představena technika partnerské společnosti Dematic, která patří společně s Linde Material Handling do koncernu KION. Dematic svým sortimentem skladovací techniky a softwaru doplňuje manipulační techniku Linde. Pozoruhodný je kompaktní skladový systém AutoStore s efektivním vychystáváním drobných položek a balíků. Použitím tohoto systému se dosahuje velké skladové hustoty, na malém prostoru je uloženo velké množství produktů. Mezi hustou sítí přihrádek z hliníku se hbitě pohybují inteligentní robotické vozíky, které v plastových přepravkách vychystávají produkty. Roboty rovněž stále optimalizují uložení jednotlivých položek ve skladu. Často vychystávané položky jsou v horních patrech, aby byly po ruce.
AutoStore může být napojen na software Dematic IQ nebo na zákaznický systém pro řízení skladu – WMS.
(ev)
Obr. 1. Robotický vysokozdvižný vozík Linde vznikne instalací robotických komponent na standardní vozík
Obr. 2. Skladový systém společnosti Dematic pro rychlé uskladňování a vychystávání zboží