Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Firma Carl Cloos Schweisstechnik GmbH sídlí v německém městě Haiger. Od svého vzniku v roce 1919 vyvíjí a vyrábí zdroje pro svařování a robotizované systémy. V době automatizace a robotizace svůj vývoj zaměřuje na průmyslové roboty pod označením Romat®. Kombinací průmyslového robotu a zdroje pro svařování vzniká kompaktní systém pro automatizaci svařování. Za svou devadesátiletou historii si firma v oboru zdrojů pro svařování a robotizovaných systémů vybudovala ve světě velmi dobré postavení.
Robotické systémy Romat
Robotické systémy Romat®jsou základem výrobního programu firmy Cloos v oblasti robotizovaného svařování (obr. 1). Mechanický systém průmyslových šestiosých robotů Romat je založen na otočném kloubu, jehož velký akční rádius zaručuje jeho efektivní práci ve všech polohách. Díky použití vysoce výkonných, dynamických servopohonů je dosahováno nosnosti 10 až 15 kg. Moderní kompaktní převodovky zajišťují přesnost až 0,1 mm. Konstrukce, speciálně koncipovaná pro použití v nepříznivých průmyslových podmínkách, je optimalizována pro vysokou využitelnost při zachování nízkých požadavků na údržbu. Roboty lze upevnit na podlahu, stejně jako na stěnu, či dokonce na strop. Průmyslové roboty Romat 350 a Romat 410 mají díky různě prodlouženým čtvrtým osám také velmi dobrý přístup k velkým stavebním prvkům.
Výhodou firmy Cloos jsou dodávky systémových řešení koncipovaných speciálně podle požadavku zákazníka „na klíč“. Příkladem takových řešení jsou:
-
kompaktní robotické svařovací buňky (Z1–Z6),
-
kompaktní robotická zařízení (C10–C60),
-
komplexní výrobní linky pro speciální účely.
Pro zákazníka je výhodné, že jsou všechny komponenty robotického zařízení vyvíjeny jedním výrobcem: od mechaniky robotu, přes polohovadla obrobků a senzorické systémy až po zdroje pro svařování a hořáky. Robotické systémy je možné alternativně použít pro výrobní technologie využívající inertní (MIG) či aktivní (MAG) ochranný plyn nebo svařování WIG s neodtavující se wolframovou elektrodou, další technologie, jako jsou plazmové či laserové hybridní svařování (laser hybrid) a také tandemovou technologii, která je popsána v dalším textu.
Čidla a periferní komponenty
Pro robotizované systémy Romat je možné vybírat čidla z rozsáhlé palety těchto moderních prvků. Vedle počítačem řízeného čidla pro obloukové svařování, které vyvinula firma Cloos a které se již léta osvědčuje v průmyslové praxi, se k vyhledávání a sledování svaru používají i další taktilní a optická čidla.
Pro začlenění robotů do provozu je k dispozici nepřeberné množství periferních komponent od jednoduchých otočných nebo sklopných stolů, přes komfortní orbitální polohovače až po portály a robotické otočné stojany. Uživatel tedy pro každou polohovací úlohu nalezne odpovídající periferní jednotku. Kompletní prvky bezpečnostní ochrany a vybavení jsou povinnou součástí každého robotického zařízení.
Programování
Roboty se programují ergonomicky tvarovaným, přenosným ručním programovacím zařízením s grafickou ovládací plochou. Pomocí přehledných menu může uživatel vytvářet, kontrolovat a upravovat obsáhlé programy v režimu on-line. Za využití integrovaného 32bitového procesoru a 7,7" barevného displeje LCD s dotykovou obrazovkou lze jednoduše zadávat příkazy a informace o poloze jednotlivých bodů dráhy svařování. Uvolňovací tlačítko s třemi funkčními polohami zajišťuje potřebnou bezpečnost během zkušebního běhu. Další cestou je vytváření programů pomocí klávesnice a funkcí na obrazovce ručního programovacího zařízení. Pro správu a změnu programů nezávisle na řízení robotu lze použít doplňkový software Carola-Edit, který funguje na běžných počítačových platformách s operačními systémy Microsoft Windows.
Programovací software Robo Plan NT
Robo Plan NT® je programovací software pro off-line programování robotických systémů Romat firmy Cloos. Umožňuje uživateli nejen vytvářet kompletní programy, ale také uskutečňovat tzv. analýzu proveditelnosti dříve, než se pro danou úlohu vynaloží prostředky např. na výrobu upínacích přípravků. Software také usnadňuje analýzu vytížení a trvání programu, resp. výroby, což napomáhá optimalizovat průběh výroby. Kolizní test umožňuje programátorům animovat program a kontrolovat všechny pohyby robotického systému. Vytváření programů na PC a zkrácení výrobní doby robotu jsou hlavní výhody softwaru Robo Plan NT.
Zdroje pro svařování
Zdroje pro svařování společnosti Cloos se významně uplatňují v mnoha oborech průmyslové výroby. Široká nabídka uvedených zdrojů je zárukou spokojenosti zákazníka. V kategorii zdrojů pro výrobní technologie MIG a MAG naleznou zákazníci robustní zdroje pro svařování Quineo Step a Quineo Pulse. Tradice vývoje těchto zdrojů (obr. 3) zaručuje vysokou spolehlivost a optimální nastavení pro konkrétní úlohu. Rozsah výkonnostních tříd 180 až 600 A zajistí jejich univerzální použití pro ruční i automatizované svařování.
Metoda svařování Tandem
Pro výkonové svařování uvedla firma Cloos na trh novou metodu svařování pod označením Tandem. Postup je založen na svařování dvěma dráty do společné tavné lázně. Firma s ní zaznamenala významné úspěchy a pronikla do nových oblastí uplatnění. V průmyslu se použitím této technologie posunula hranice možností výkonnosti svařování. Aby bylo možné pracovat s elektrickým obloukem ve společném procesu, jsou elektronicky synchronizovány dva výkonné, mikroprocesorem řízené impulzní svařovací zdroje typu GLC 603 Quinto.
Miroslav Trávníček,
CLOOS Praha spol. s r. o.
Obr. 1. Robotické systémy Romat
Obr. 2. Zdroj pro svařování Quineo 600
Obr. 3. Kompaktní pracoviště C30 s robotem Romat 350 firmy Cloos