Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

RoboCup German Open na výstavišti v Hannoveru

Na tradičně velmi živé atmosféře letošního Hannover Messe (22. až 24. dubna 2009) nebyla současná hospodářská recese příliš znát. Zvlášť rušno bylo v hale č. 22, vyhrazené dvěma akcím. První z nich, výstava Mobilní roboty a autonomní systémy, představila novinky ze světa servisních robotů. Větší část haly hučela vzrušením (obr. 1), protože v ní probíhala mezinárodní soutěž RoboCup Germany Open, pořádaná společností Deutsche Messe a Fraunhoferovým institutem pro inteligentní analýzu a informační systémy (IAIS). Projekt RoboCup (www.robocup.org) má podpořit vzdělávání v oborech umělé inteligence a autonomních mobilních robotů. Konečným cílem je do roku 2050 vyvinout tým plně autonomních humanoidních robotů, kteří se budou moci postavit proti
týmu lidských hráčů na mistrovství světa ve fotbale.
 

Fotbal baví každého

Aby byl tým robotů schopen hrát skutečný fotbal, je třeba zajistit spolupráci rychle se pohybujících robotů v dynamicky se měnícím prostředí. K tomu je zapotřebí vyřešit mnoho úkolů, např. navrhnout autonomní agenty a principy jejich spolupráce, vyřešit volbu strategie, zpracování dat ze senzorů v reálném čase, uvažování v reálném čase a součinnost robotických a snímacích funkcí.
 
Na ploše 5 000 m2 se v soutěži RoboCup German Open utkalo 58 družstev. Celkem 350 studentů a vědců přijelo z jedenácti zemí: z Německa, Francie, Řecka, Velké Británie, Íránu, Nizozemska, Rakouska, Portugalska, Švédska, Španělska a Jižní Afriky.
 
Zatímco v kategorii RoboCupSenior soutěžily týmy studujících a vědců starší dvaceti let, pro mladé lidi ve věku od deseti do dvaceti let (obr. 2) byla určena kategorie RoboCupJunior. Robotické soutěže představují studentům a žákům techniku jako strhující obor. Prostřednictvím komerčně dostupných robotických stavebnic nebo robotů vlastní konstrukce jsou studenti vtaženi do řešení technických problémů. Hlavní atrakcí byl na RoboCup Germany Open jako v každém roce robotický fotbal, RoboCup Soccer. Na hracích plochách se utkaly roboty různých velikostí a podob. Hrála se zde liga robotů střední velikosti či standardní velikosti, ale i liga humanoidních robotů (obr. 3) a také tři soutěže v simulacích.
 

Liga záchranných robotů

 
Ke katastrofě došlo v noci, okolo třetí hodiny. V italském městě Abruzzen se otřásla země silou 5,8 až 6,3 stupně Richterovy stupnice. Domy a obytné bloky se zřítily a pod troskami zůstali zasypáni spící lidé. Přes 230 jich zemřelo a přibližně tisícovka lidí se zranila a více než 17 000 osob se pohřešuje. Záchranáři začali okamžitě hledat pod troskami ty, kdo přežili. Tato úloha je životu nebezpečná z důvodu následných otřesů, proti nimž nejsou zřícené budovy zajištěny. V lize záchranných robotů, RoboCup Rescue, byl vytvořen scénář podobné katastrofy a roboty musely pomocí různých senzorů, kamer a laserových skenerů hledat zasypané oběti. Každý robot měl pracovat co nejsamostatněji, bez dálkového ovládání.
 

Servisní roboty i tanečníci

 
Pro soutěž servisních robotů RoboCup@Home byl na výstavišti vystavěn byt a servisní roboty musely ukázat, že jsou schopny pohybovat se v obytném prostředí, otevírat dveře, vyhledávat předměty, uchopovat je a přenášet. Musí také rozeznávat jednotlivé osoby. Servisní robot Home-Robo také ví, jak uklidit pokoj a prohledávat internet. Jako číšník reaguje na pokyny, které jsou vydávány částečně řečí nebo gestikulací. V budoucnu by mohly podobné roboty pomáhat starším a postiženým lidem, aby mohli déle zůstat doma v prostředí, na které jsou zvyklí. Velkému zájmu se těšila i taneční soutěž RoboDance, která byla určena pro kategorii dorostu (RoboCupJunior). Porota v ní oceňovala složitost robotů, programování, originalitu choreografie a technické provedení.
(ev)
 
Obr. 1. Hala 22 hostila v době Hannover Messe soutěž RoboCup Germany Open
Obr. 2. Účastníky soutěže RoboCup Germany Open byli mladí lidé od deseti let
Obr. 3. Robotický fotbal vyžaduje vyřešit rychlý pohyb robotů v dynamicky se měnícím prostředí