Aktuální vydání

celé číslo

06

2024

MSV 2024

celé číslo

ŘÍP 2006 úspěšný

číslo 10/2006

ŘÍP 2006 úspěšný

Již posedmé organizovala katedra řízení procesů a výpočetní techniky Univerzity Pardubice ve spolupráci s ústavem počítačové a řídicí techniky VŠCHT Praha, ústavem informatizace, automatizace a matematiky STU Bratislava a katedrou informačních technologií MITChT Moskva mezinárodní konferenci Řízení procesů ŘÍP 2006. Konference se uskutečnila od 13. do 16. června 2006 v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou (Jeseníky). Na organizaci konference se dále podílely Česká společnost průmyslové chemie při Univerzitě Pardubice a Společnost průmyslové chemie STU Bratislava. Patronát nad konferencí převzal děkan Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petr Mikulášek, CSc.

Program konference byl rozdělen do šesti tematických celků: A – Metody řízení systémů, B – Modelování a identifikace, C – Umělá inteligence, D – Informační a komunikační technologie v řízení procesů, E – Průmyslové řídicí systémy a F – Technické a programové prostředky řízení procesů. V rámci tohoto programu byly předneseny dvě plenární přednášky – Veselý, Kozáková a Grman (katedra automatizovaných systémů řízení STU Bratislava): Robust Control in the Frequency Domain a Strnad (Emerson Process Management Praha): New generation of the Coriolis mass flow meter. Přehled o počtu přednášek, vývěsek (posterů) a příspěvků do sborníku bez účasti v jednotlivých sekcích je uveden v tab. 1.

Tab. 1. Přehled příspěvků

Sekce

A

B

C

D

E

F

Celkem

Plenární přednášky

1

 

1

     

2

Přednášky

28

13

5

6

5

5

62

Vývěsky

34

32

4

11

3

10

94

Publikace bez účasti

19

12

11

7

1

10

60

Exponát

         

1

1

Celkem

82

57

21

24

9

26

219

Všechny prezentované příspěvky byly na požadované úrovni. Je proto nesnadné vyzvednout některý z nich. Jeden společný rys je však třeba připomenout. Automatizace, resp. řízení procesů má na jedné straně svoji společnou teoretickou bázi a na druhé straně aplikační charakter specifický pro různé oblasti použití. Potvrdila se známá skutečnost, že automatizace neodmyslitelně patří ke každému oboru technické činnosti, k chemické technologii, ke strojírenství, k elektrotechnice nebo ke stavebnictví. A v každém z těchto oborů má své nezastupitelné místo.

Na konferenci bylo přihlášeno celkem 231 účastníků: 174 odborníků s aktivní účastí (118 z ČR, 42 ze Slovenska, devět z Ruské federace, dva z Bulharska po jednom z Německa, Polska a Rumunska), 42 přihlášených zaslalo příspěvek do sborníku bez účasti a patnáct byly doprovázející osoby. Potěšující je skutečnost, že se konference ve značném počtu zúčastnila i mladá generace – doktorandi (celkem 50). Byl tak splněn jeden ze základních cílů konference, umožnit nastupující generaci veřejně prezentovat výsledky své badatelské práce.

Sborník konference byl vydán ve dvou podobách: tištěný sborník anotací a plné texty na CD-ROM.

Zpestřením konference byl večerní koncert žáků ZUŠ Rýmařov. Do programu konference byly zařazeny i dvě odborné exkurze: na vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně a do pivovaru Hanušovice.

Obr. 1.

Obr. 1. Doc. Krejčí, vedoucí katedry řízení procesů a výpočetní techniky Univerzity Pardubice a předseda programového výboru, zahajuje konferenci

Nové programové produkty výpočetního systému Matlab na konferenci prezentovala firma Humusoft Praha.

Na úspěšné propagaci konference se podílely i časopisy Automa, AT&P Journal, Automatizace, Elektrotechnika v praxi a Chemagazín. Technicky konferenci podpořila počítačová firma INIT new Ing. Bartoňové a materiálně přispěly Fatra, a. s., Napajedla, České technologické centrum pro anorganické pigmenty, a. s., Přerov, rektorát Univerzity Pardubice a děkanát Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Všem dlouholetým spolupracujícím organizacím a hotelu Dlouhé Stráně byly na závěr konference předány pamětní diplomy.

Je třeba vyslovit poděkování všem, kteří se jakoukoliv formou na přípravě, organizaci a průběhu konference podíleli. Poděkování patří i hotelovému personálu za vstřícnost při zajištění všech služeb, ubytování i stravy.

Je možné vyslovit jenom jedno přání – aby se v tomto duchu konala i příští konference v roce 2008 a rovněž nejbližší setkání na konferenci Process Control v roce 2007 ve Vysokých Tatrách, jehož hlavním organizátorem bude Ústav informatizace, automatizace a matematiky STU Bratislava.

prof. Ing. Ivan Taufer, DrSc.,
předseda organizačního výboru