Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Řídicí zesilovač s vestavěnou polohovací jednotkou

Automa 10/2001

Ing. Petr Pustowka, Autocont Control Systems (pustowka@autocont.cz)

Řídicí zesilovač s vestavěnou polohovací jednotkou

Tab. 1. MR-J2-C-S100 ve zkratce
zesilovač servopohonu
vestavěné funkce pro polohování
ideální pro aplikace s jednou osou
paměť pro osm programů
až 60 kroků programu
programovatelné vstupy a výstupy
autotuning
rozhraní RS-232 a RS-485
provoz s max. 32 servozesilovači
rozhraní pro PC: RS-232
konfigurační program pod Windows
kompatibilní se všemi motory řady MR-J2
pulsní vstup pro ruční kolečko nebo enkodér

Nový zesilovač MR-J2-C-S100 firmy Mitsubishi Electric spojuje zesilovač a polohovací jednotku do jednoho přístroje. Zesilovač má standardně vysokou kvalitu úspěšné řady MR-J2 s mnoha technickými novinkami. Vestavěná polohovací jednotka dokáže realizovat až osm různých polohovacích programů s šedesáti různými kroky. Pomocí programovatelných digitálních vstupů a výstupů lze komunikovat s dalšími přístroji PLC.

MR-J2-C-S100 uspoří uživateli náklady na programování a propojování, má nejrychlejší zesilovač ze všech pohonů na trhu a v praxi je vhodný pro aplikace s jednou osou pohybu. Tak se mohou polohovat zařízení, jako jsou otočné stoly, revolverové hlavy, vysekávací stroje, stohovací zařízení, zásobníky nástrojů atd. Zesilovač lze použít tam, kde je nutné jednoduché a přitom cenově výhodné řešení.

Jednoduché polohování
Poloha, rychlost, zrychlení a další parametry se mohou zadávat pomocí osmi programů, uložených v jednotce řídicího zesilovače, které se aktivují buď externě pomocí svorek, nebo prostřednictvím sériového rozhraní RS-485. Jedna z funkcí, tzv. spojité polohování, umožňuje projet všechny zadané polohy tak, aby se řízený motor vůbec nezastavil. Vestavěná polohovací jednotka má funkci návratu do referenční polohy synchronizované na různé pohyby, dobu prodlevy a nastavení počtu opakování programu. Programovatelné vstupy a výstupy dovolují spolupracovat s dalším zařízením. Prostřednictvím sériového rozhraní RS-232 nebo RS-485 lze nejen aktivovat polohovací programy, ale také pohon jednoduše programovat a monitorovat, a to pomocí konfiguračního programu, který běží pod Windows. Také je možné vytvořit síť multi-drop s až 32 osami, kterou lze řídit programovatelným automatem PLC. Další pomůckou pro uživatele je pulsní vstup (až 200 kHz), na který se může připojit buď ruční zadávací kolečko, dobře známé z řídicích systémů CNC obráběcích strojů, nebo enkodér (snímač polohy).

Obr. 1.

Správné řešení
Použití tohoto pohonu zjednoduší práci programátora. Potěší i kompatibilita s PLC, který komunikuje přes vstupy a výstupy zesilovače. Nový pohon má např. i funkci autotuning, která ušetří uživateli drahocenný čas při oživování zařízení. Dále je možné využít již existující motory řady MR-J2 od Mitsubishi, které jsou vybaveny snímačem s absolutním odměřováním polohy. Kromě těchto vlastností je nový zesilovač jeden z nejrychlejších, protože doba prodlevy mezi sepnutím startovacího signálu a startem motoru je pouze 3 ms.

Autocont Control System s. r. o.
Nemocniční 12
701 00 Ostrava
tel. 069/615 24 13-4
citect@autocont.cz