Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Řídicí systémy pro „inteligentní“ autobusy

Belgická společnost Société Régionale Wallonne du Transport si objednala „inteligentní“ autobusy určené pro místní dopravu, vybavené moderním řídicím systémem. Cílem zakázky je zvýšit bezpečnost, spolehlivost a dochvilnost spojů.
 
Základem řídicího systému jsou vestavné počítače, spojené do sítě, vybavené energeticky úspornými a spolehlivými procesory řady Atom od firmy Intel. Autobusy budou využívat navigační systém GPS a s dispečery budou komunikovat prostřednictvím sítě GSM. To umožní optimalizovat jejich jízdu tak, aby co nejlépe dodržovaly jízdní řád. V autobusech budou instalovány snímače RFID pro odbavování cestujících s předplaceným jízdným. Pro komunikaci uvnitř systému, sběr a ukládání dat je určena sběrnice FireWire.
 
Pro společnost Kontron, která bude řídicí systémy pro autobusy dodávat, představuje zakázka o objemu osm milionů eur, podepsaná 12. ledna 2009, dobrý start do nového roku. Segment veřejné dopravy je pro společnost Kontron velmi významný a její techniku využívají dopravní společnosti po celém světě.

(Bk)