Řídicí systémy Horner APG

číslo 8/2006

Řídicí systémy Horner APG

Na trhu přesyceném nabídkou řídicích systémů není snadné najít prostor k uplatnění nových výrobků. Důležitým předpokladem úspěchu je inovační koncepce, vysoká kvalita a rovněž snadné použití v praxi. Tyto hodnoty ve svých produktech nabízí Horner APG (Advanced Product Group), firma, jejíž centrály se nacházejí v USA a v Irsku a jejímž cílem je nabízet výrobky s velkou užitnou hodnotou a snadným programováním a údržbou prostřednictvím jediného programového nástroje.

Kategorie All-in-One

Když v roce 1998 přišla firma Horner APG na trh s řadou výrobků OCS (Operator Control Station), kterými nastavila směr dalšího vývoje pro mnoho svých konkurentů, měla za sebou již více než patnáct let výroby speciálních modulů pro řídicí systémy světových výrobců, stejně tak jako dlouholetou tradici výroby obslužných panelů oblíbených pro své komunikační schopnosti. Logickým vyústěním těchto dvou vývojových linií bylo spojení obou produktů v jeden, použitelný jak k řízení, tak i k vizualizaci široké škály aplikací ve strojní i procesní výrobě. Vznikla tak vývojová řada produktů označovaných souhrnně jako All-in-One systems, tedy systémy zahrnující v jednom zařízení vše potřebné k řízení, vizualizaci, komunikaci a správě dat. V současnosti jejich škála pokrývá celý rozsah od nejjednodušších automatizačních úloh (kompaktní přístroje XLe,) přes malé až střední (systémy LX, NX) až po rozsáhlé úlohy automatizovaného řízení a sběru dat (systémy OCS4/5/6xx) s dalším rozšiřováním funkčních schopností produktů všech řad prostřednictvím systémů lokálních i vzdálených modulů I/O.

Kompaktní XLe

Nejnovější přírůstek do skupiny produktů All-in-One – kompakt XLe (na obr. 1 dole uprostřed) – se vyznačuje několika typickými rysy: při minimálních rozměrech pouhých 96 × 96 × 64 mm (š × v × h) nabízí stejně úplné programové, komunikační a datové schopnosti jako „velké“ systémy. Je nabízen v několika hardwarových konfiguracích tak, aby maximálně uspokojil požadavky uživatelů. Nabídka zahrnuje nejen rychlé čítačové vstupy, pulsní výstupy se šířkovou modulací (PWM), reléové výstupy, standardní analogové I/O, ale také teplotní vstupy pro připojení termočlánků a odporových čidel teploty. Paměťová struktura umožňuje připojit až 5 000 I/O. K dispozici je plně grafický displej s rozlišením 128 × 64 obrazových bodů. Komunikační schopnosti nejsou omezeny pouze na sériové linky, ale uživatel má k dispozici také Ethernet, modem GSM/GPRS a sběrnici CAN. Pro úschovu dat se využívá paměťová karta formátu MicroSD s kapacitou až 1 GB. Nominální napájecí napětí je 24 V DC, ale systém funguje již při 9 V DC, a je tedy využitelný i jako mobilní zařízení s „automobilovým„ napájecím napětím 12 V DC.

Výkonné OCS, QX

Ačkoliv jde o nejstarší řadu řídicích systémů značky Horner APG, mají výkonné systémy řad OCS a QX uživatelům stále co nabídnout. Jejich společnými znaky jsou snadná rozšiřitelnost s použitím lokálních modulů Smart Stack a spojení se vzdálenými moduly prostřednictvím komunikačních sběrnic CsCAN a DeviceNet pro. Nejvýkonnější z této skupiny je řada systémů OCS 4/5/6xx. Jedná se o typické zástupce systémů All-in-One – jejich základem je výkonné procesorové jádro s rozsáhlou pamětí pro aplikační program, s jeho částí řídicí a vizualizační, a data. Komunikace s periferiemi i spolupracujícími systémy probíhá přes sériová rozhraní RS-232/485, po sběrnicích CsCAN a DeviceNet a popř. i po Ethernetu. Pro uložení dat je určen slot pro karty formátu Compact Flash (CF).

Obr. 1.

Obr. 1. Systémy skupiny All-in-One od firmy Horner pokrývají rozsah od nejmenších kompaktů po řídicí systémy s 12“ displeji s dotykovým stínítkem

K vlastnímu zobrazení jsou použity displeje s velkým jasem a standardním rozlišením 800 × 600 obrazových bodů ve 32 768 barvách využívající dotykovou vrstvu (touch screen). Displeje jsou k dispozici s úhlopříčkami o délce 8", 10" nebo 12" a mohou být použity nejenom k vizualizaci sledovaného či řízeného procesu, ale i k zobrazení videosignálu ve formátu PAL/NTSC z až čtyř nezávislých zdrojů. Tento obraz navíc může být kdykoliv uložen jako jednotlivý snímek přímo na kartu CF pro pozdější použití. Oproti běžnému řešení podobné úlohy (pořízení obrazových dat z výroby, ať už pro účely sledování kvality nebo bezpečnosti) prostřednictvím PC je tak použití OCS značně výhodnější.

Všechny uvedené údaje beze zbytku platí i pro řadu systémů QX, přímého nástupce OCS, která, jak se na správného nástupce sluší, nabízí ještě větší výkon za nižší cenu.

Cenově výhodné LX, NX

Systémy řad LX a NX jsou určeny k řešení úloh středního až malého rozsahu, u nichž je kladen velký důraz na cenu. Nabízejí obslužné panely v provedení od znakového (alfanumerického) až po barevný grafický displej s úhlopříčkou 5,7" a dotykovou vrstvou. Důležitá je 100% kompatibilita s dalšími produkty, díky níž je přechod na libovolnou další řadu produktů kategorie All-in-One nanejvýš snadný a nevyžaduje žádné finanční investice a pouze minimální dobu.

Panely TIU

Ačkoliv by se mohlo zdát, že firma Horner APG se zavedením systémů All-in-One ukončila výrobu a vývoj obslužných panelů, opak je pravdou. Každý ze shora uvedených systémů existuje i v „odlehčené“ verzi, tzv. TIU (Terminal Interface Unit), určené primárně pro vizualizaci. I tato verze ovšem umožňuje použití složitých skriptů pro programování logických závislostí. Navíc je možné využít některé z více než 120 komunikačních protokolů pro přenos dat ze zařízení různých výrobců, přičemž většina z těchto protokolů je použitelná i v systémech All-in-One. Zákazník tak získává ucelené spektrum prostředků pro řízení a vizualizaci.

Rozšiřující moduly I/O

K řešení rozsáhlejších úloh lze doplnit vstupy a výstupy zabudované přímo na systémech rozšiřujícími moduly I/O. Tyto moduly se vyrábějí buď v provedení pro přímé připojení k systému (lokální moduly Smart Stack), nebo k napojení na komunikační linku (moduly Smart Stix). Třetí možnost nabízí komunikační jednotka umožňující připojit lokální moduly Smart Stack ke komunikační sběrnici, např. CsCAN, nebo ke světlovodnému optickému kabelu (Fox Base). V tomto případě mají moduly, fungující jako vzdálené, naprosto stejné vlastnosti, jako by byly připojeny přímo k systému. Tyto kombinace společně tvoří komplexní systém I/O umožňující zkonfigurovat potřebné I/O „na míru„ dané úloze při současném zachování provozní pružnosti a všech možností diagnostiky.

Zákaznická řešení

Poslední, ale zdaleka ne nejméně významnou oblastí zájmu firmy Horner APG jsou zákaznické panely a moduly. Vzhledem k původnímu svému zaměření na výrobu specializovaných modulů a displejů pro velké světové výrobce řídicích systémů má firma bohaté zkušenosti s rychlou a bezproblémovou realizací těchto produktů podle nejrůznějších požadavků. Díky své velikosti a flexibilitě může firma přizpůsobit své produkty podle zákazníkových požadavků i tehdy, kdy jde o dosti netypické úpravy anebo malá množství. Vývojová střediska rozmístěná na třech kontinentech zajišťují moderní technickou úroveň a vysokou kvalitu provedených úprav.

Programovací software

Všechny řídicí systémy značky Horner APG jsou zcela programově kompatibilní. To v praxi znamená velkou pružnost, projevující se především minimálními náklady na vývoj aplikačních programů, a možnost jejich rychlého přizpůsobení při změně konfigurace hardwaru. Pro práci s řídicími systémy firmy Horner APG je bezplatně k dispozici vývojový, konfigurační a diagnostický nástroj s názvem CScape. Jeho uživatel má k dispozici všechny programovací jazyky podle normy IEC1131-3, přičemž tím nejpoužívanějším je stále jazyk kontaktních schémat (Ladder Diagram – LD). Stále významnější roli ovšem hraje, zvláště na evropských trzích, strukturovaný text (Structured Text – ST). Spojení se systémy All-in-One, stejně jako s obslužnými terminály (pro které je k dispozici obdobný software pod názvem CBreeze), je možné jak po standardních sériových linkách (RS-232/485), tak i prostřednictvím sítě Ethernet a CAN nebo přes modem a internet.

Horner APG na MSV 2006

Po osmi letech aktivního působení na západoevropských trzích vstupuje firma Horner APG letos i do střední a východní Evropy. Pro oficiální vstup na tyto trhy byl zvolen 48. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Expozice firmy se bude umístěna ve stánku č. 101 na první galerii pavilonu Z. Ti, kdo nebudou mít cestu na MSV 2006, najdou kontaktní údaje na této straně.

Ing. Martin Koželka,
Horner APG

Horner APG - CEE
P.O. Box 3
638 00 Brno 38
tel./fax: 548 213 155
e-mail: sales.cee@horner-apg.com
http://www.horner-apg.com